A világ egyik legnépszerűbb fájdalomcsillapítója nem csak a fejfájást szünteti meg, de nem várt – és kívánt – módon a viselkedésünket is módosítja – erre jutott egy egészen megdöbbentő tanulmány.
A paracetamol néven is ismert, Tylenol és Panadol márkanév alatt széles körben forgalmazott gyógyszer egy 2020-ban készült tanulmány szerint növeli a kockázatvállalást is. A szóban forgó kutatás az emberek viselkedésében bekövetkezett változásokat mérte a gyakori, vény nélkül kapható gyógyszerek szedése idején.
Úgy tűnik, hogy a paracetamol hatására az emberek kevésbé éreznek negatív érzelmeket, amikor kockázatos tevékenységeket fontolgatnak – egyszerűen nem félnek annyira. Mivel ezt a gyógyszert, rengetegen szedik, a csökkent kockázatérzékelés és a fokozott kockázatvállalás fontos hatással lehet a társadalomra”
– idézte Baldwin Way neurológust, az Ohiói Állami Egyetem munkatársát a Science Alert.
Az eredmények kiegészítik azt az egyre növekvő számú kutatást, amely szerint a paracetamol fájdalomcsökkentő hatása a különböző pszichológiai folyamatokra is kiterjed, csökkentve az emberek fogékonyságát a sértettségre, az empátiára, sőt, tompítva a kognitív funkciókat.
A KUTATÁS SZERINT A PARACETAMOL SZEDÉSEKOR A KOCKÁZATOK ÉRZÉKELÉSE ÉS ÉRTÉKELÉSE KÁROSODHAT. BÁR A HATÁSOK CSEKÉLYEK LEHETNEK, MINDENKÉPPEN FIGYELEMRE MÉLTÓAK, MIVEL A PARACETAMOL GYAKORI GYÓGYSZERÖSSZETEVŐ VILÁGSZERTE.
A kísérlet
Egy kísérletsorozatban, amelyben több mint 500 egyetemi hallgató vett részt, a kutatók azt mérték, hogy a résztvevőknek véletlenszerűen kiosztott 1000 mg-os egyszeri paracetamol adag (az ajánlott maximális felnőtt egyszeri adag) hogyan befolyásolta a kockázatvállaló magatartásukat, összehasonlítva a kontrollcsoportnak véletlenszerűen adott placebóval.
A legfrissebb hírek itt!
A kísérletekben a résztvevőknek egy számítógépes képernyőn egy felfújatlan lufit kellett felpumpálniuk, és minden egyes pumpálással képzeletbeli pénzt kerestek. Az volt az utasítás, hogy a lufi minél nagyobb mértékű pumpálásával minél több képzeletbeli pénzt keressenek, de ügyelniük kellett arra, hogy ne pukkasszák ki a lufit, mert ebben az esetben elveszítik a pénzt.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok a diákok, akik paracetamolt szedtek, lényegesen több kockázatot vállaltak a feladat során, mint az óvatosabb és konzervatívabb placebocsoport. Összességében a paracetamolt szedők többet pumpálták (és pukkasztották) a lufikat, mint a kontrollcsoport tagjai.
Ha valaki kockázatkerülő, előfordulhat, hogy néhányszor pumpál, majd úgy dönt, hogy kiváltja, mert nem akarja, hogy a lufi kipukkadjon és elveszítse a pénzét”
– mondta Way.
A léggömb-szimuláción kívül a résztvevők két kísérlet során felméréseket is kitöltöttek, amelyekben a különböző hipotetikus forgatókönyvekben – például egy napi jövedelem sporteseményre való fogadása, bungee jumping egy magas hídról vagy biztonsági öv nélküli autóvezetés – érzékelt kockázat mértékét értékelték. Az egyik felmérésben úgy tűnt, hogy a paracetamol fogyasztása tényleg csökkenti az észlelt kockázatot a kontrollcsoporthoz képest, bár egy másik hasonló felmérésben ugyanez a hatás nem volt megfigyelhető.
ÖSSZESSÉGÉBEN AZONBAN A KÜLÖNBÖZŐ VIZSGÁLATOK EREDMÉNYEINEK ÁTLAGA ALAPJÁN A KUTATÓK ARRA A KÖVETKEZTETÉSRE JUTOTTAK, HOGY SZIGNIFIKÁNS KAPCSOLAT VAN A PARACETAMOL SZEDÉSE ÉS A NAGYOBB KOCKÁZAT VÁLASZTÁSA KÖZÖTT, MÉG HA A MEGFIGYELT HATÁS CSEKÉLY IS LEHET.
A kutatók mindenképpen szeretnék folytatni a paracetamol hatásaival kapcsolatos vizsgálatokat. A megállapítások súlyossága ellenére a készítmény továbbra is a világ egyik leggyakrabban használt gyógyszere, amelyet az Egészségügyi Világszervezet alapvető gyógyszernek tekint, és amelyet számtalan betegség tüneteinek enyhítésére használnak.
origo