Home Média és szórakozás Zene, filmzene Muszorgszkij egyetlen operája a Londoni Királyi Operaházban (+Videó)

Muszorgszkij egyetlen operája a Londoni Királyi Operaházban (+Videó)

Korunk egyik legismertebb basszus-baritonja, Bryn Terfel a londoni Royal Opera House-ban lép fel először Borisz Godunov szerepében.

 

Muszorgszkij egyetlen operája a Londoni Királyi Operaházban

Muszorgszkij egyetlen befejezett operáját, a Borisz Godunovot az eredeti, 1869-es verzióhoz visszanyúlva mutatják be.

Az operairodalom egyik legnagyobb basszus-bariton szerepe a lelkiismeretével viaskodó Bosrisz Godunov cáré. Terfel majdnem egy évet töltött az előkészületekkel.

– Nagyon fontos, hogy az ember a karrierének egy adott szakaszában a megfelelő szerepeket válassza. Ötven éves vagyok, úgy érzem, itt az ideje sebességet váltani, más szerepeket is kipróbálni – mondta a wales-i énekes.

Az orosz nyelv azonban okozott nehézségeket.

– Németül, olaszul, franciául elboldogulok, de az orosz más káposzta. Ez a nyelv teljesen új számomra – mondta Terfel. – Szerencsére a Covent Gardenben sok az orosz a zenekarban. A második hegedűsök vezetőjére és a második mélyhegedűsre szoktam nézni, olyankor kacsintanak és mutatják, hogy minden oké.

A Richard Jones rendező vezetésével készült új produkcióban a zenekart Sir Antonio Pappano vezényli – ő is először dolgozik Muszorgszkij remekművével.

– Elég két hangot hallani az operából, hogy tudjuk, hogy orosz – szögezi le Pappano. – Megvan benne az a különleges hangzás, a kettős basszus, a cselló, a fagott – Muszorgszkijnak sikerült egy olyan zenei világot létrehozni, ami minden ízében a hazájáról szól.

Az opera alapja egy tizenhatodik századi cár története, akiről az utókor sokáig úgy tartotta, hogy meggyilkolta a jogos trónörököst a hatalomért.

– A történet Puskintól jön, aki kicsit kiszínezte az eredeti sztorit – mesélte a karmester. – Nem igazán tudjuk, hogy megölette-e Borisz az ifjú Dimitrijt. Egyáltalán nem biztos, de ez a változat nagyszerű színházi alapanyag: látjuk, hogy valakit kínpadra von – pszichológiai értelemben – a lelkiismeret, ez a színházban nagyon érdekes helyzeteket eredményez.

– Pszcihológiailag megalapozott, finom karakteralkotás, különösen a haláljelenethez közeledve. A sötétség, ez a belső zaklatottság mindig ott van benne. Ez okozza Borisz Godunov felemelkedését és bukását is – elemezte szerepét Terfel. – Onnantól kezdve, hogy egyedül van a fiával, van egy szinte népzenei, gyönyörű dallam: azt mondja a fiának: eljött a te időd, vigyázz magadra.

Forrás: euronews

Exit mobile version
Megszakítás