Manapság nem ritka, hogy különböző hagyományos ruhadarabokat, vagy motívumokat kevernek az újkor divatjával. Gondoljunk csak a kalocsai mintás tornacipőre és hasonlókra. Noor és Alyssia két muszlim lány, akik igen csak érdekes stílust hoztak létre, ami kultúrájukat tekintve nagy merészségnek számít.
A két lány ötvözte a hagyományos muszlim kendős, testtakarós öltözetet a japán eredetű lolita stílussal. Nézzünk utána, melyik honnan is ered.
A muszlim nők öltözködése igen csak korlátok közé van szorítva, ugyanis vallásuk tiltja a magamutogatást. Muszlim nő nem tehet láthatóvá arcán és kézfején kívül semmilyen testrészét. Persze lehet vitázni rajta, hogy ez kényszer, vagy épp meggyőződés, nyilván ez attól is függ, hogy az adott nő milyen kultúrában él. De mi is az értelme a kendő viselésének? Nos, ha egy iszlám vallási előírás okára vagyunk kíváncsiak, a választ a Koránban kell keresni, és a női bájokról eképp szól a Korán: „ Hogy felismerjenek, és hogy ne kellemetlenkedjenek”, azaz, hogy felismerjék vallási és kulturális hovatartozásukat, és hogy illetéktelen férfiak ne láthassák bájaikat. A muszlim nők is sokféleképpen öltözködnek, és bizonyos szabadság nekik is adott a ruhaválasztás terén, minden esetre érdekes világ az övék.
A muszlim női viselettel szemben a lolita egy japán utcai stílus, ami mára szubkultúrává nőtte ki magát. Gyökerei az 1980-as évekre vezethetőek vissza, amikor vasárnaponként Tokióban több utcát is lezártak, hogy a fiatalok ott összegyűlhessenek, előadásokat hallgathassanak. Ekkor terjedt el, hogy a fiatalok szokatlan, színes, bohókás ruhákban kezdtek járni. A lolita elnevezés Vladimir Nabokov megegyező című könyvéből származik, jelentése kislányosan bájos.
A loliták megvetik azokat, akik szerintük nem megfelelően követik ezt az irányzatot, tehát rossz minőségű ruhákat hordanak, ízléstelenül válogatnak színeket, vagy épp túlzásba viszik a sminket, frizurát.
Botrányosnak látszhat, mondjuk ki, még ízléstelennek is, de gondoljunk bele mi, akik teljesen szabadon, semmiféle szabály nélkül dönthetünk öltözködésünk felől, hogy nekik ezek a kompozíciók a divat iránti igényt, és az önkifejezés egy módját jelentik. Érdemes elgondolkodni rajta hogy lesz-e vajon követőjük, lesz-e még olyan kendős hölgy, aki amellett, hogy betartja vallása és kultúrája öltözködési szabályait, bevállal a megszokottnál egy kicsit színesebbet, bohókásabbat.
Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu