Home Hírek Életmód Mostantól már mozgást is felírhatnak receptre a magyar orvosok

Mostantól már mozgást is felírhatnak receptre a magyar orvosok

0
Nyitókép: Betsie Van der Meer/Getty Images

Mozgás receptre elnevezéssel indul program, a fizikai aktivitást háziorvosok ajánlják és írják majd fel. Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke az InfoRádióban elmondta: nagyon fontos lenne, hogy az idősebbek is rendszeresen mozogjanak, mert az aktív, egészséges életmóddal számos betegség megelőzhető.

Míg a fiatalok kultúrájának inkább része a rendszeres mozgás és a sport, addig az idősebbek közül idehaza is kevesebben fordítanak erre elég időt. A legtöbb betegség kialakulása életmódváltással megelőzhető lenne, sokan mégis inkább gyógyszereket szednek.

Nemcsak a betegségek kezeléséhez, hanem azok elkerüléséhez is hozzájárulhat az egészséges, aktív életmód – mondta az InfoRádióban Velkey György, az Aktív Magyarország Program keretében működő NETA Bölcsek Tanácsa társelnöke. Hozzátette: a felmérések alapján inkább a fiatalok, illetve a magyar felnőttkorú lakosság egyharmada tartja fontosnak, hogy rendszeresen – hetente legalább néhány órát – mozogjon. A lakosság másik harmada ugyan tudja, hogy kellene valamennyit mozognia, valamint néha próbálkozik is, de kimarad a rendszerszerű testmozgás a mindennapjaiból. A harmadik csoport tagjai pedig egyáltalán nem foglalkoznak a kérdéssel.

A Magyar Kórházszövetség elnöke szerint ez egy elég rossz statisztika, ami azonban biztató, hogy a fiatalabb korosztályok sokkal több időt szánnak sportolásra, „az ő kultúrájukban hangsúlyosabban jelen van a rendszeres mozgás”.

Velkey György azonban megjegyezte: nagyon fontos lenne, hogy az idősebbek is rendszeresen mozogjanak. Mint mondta,

ízületi és mozgásszervi betegségek kialakulása is megelőzhető az aktív életmóddal, megfelelő edzettségi állapottal.

Felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek mellett az elhízás és a cukorbetegség okozza a halálozások túlnyomó többségét, ezért ezek megelőzése érdekében azt ajánlja, hogy hetente legalább három-négy napon vezessünk be valamilyen aktív mozgásformát az életünkbe.

Mozgás receptre programot indít a kormány

A Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára közölte: a program keretében háziorvosok adnak tanácsokat az érintetteknek a fizikai aktivitás növelése érdekében. Révész Máriusz kiemelte: bár szinte mindenki tudja, hogy az egészséges életmódhoz mozgásra van szükség, a statisztikák szerint mégsem mozognak az emberek. Reményeik szerint szemléletváltás érhető el, ha az orvos mondja a pácienseknek, hogy mozogni kell.
Az államtitkár hozzátette: az Eurobarométer felmérésén a magyarok 59 százaléka nyilatkozott úgy, hogy soha nem mozog, 15 százaléka pedig nagyon ritkán, ami azt jelenti, hogy a magyar lakosság háromnegyede soha nem mozog vagy csak nagyon keveset. Összehasonlításképpen megemlítette, hogy Finnországban 8, Svédországban 12, Szlovéniában 25, Csehországban pedig 26 százalék a soha nem sportolók emberek aránya.
Révész Máriusz felhívta a figyelmet, hogy több elkerülhető halálozási oknál listavezető vagy dobogós helyen van Magyarország Európában, a magyarok várható élettartama pedig átlagosan négy és fél évvel marad el az uniós átlagtól. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tájékoztatása szerint az emberek egészségi állapotáért az egészségügyi ellátórendszer csupán 18 százalékban felel, azt a genetika, a környezeti hatás és legnagyobb mértékben az életmód befolyásolja.
A Mozgás receptre program mintájául szolgáló projekt először Új-Zélandon indult el, majd a módszer elterjedt Svédországban és több más államban is. Az államtitkár közölte: lehetőséget kaptak arra, hogy a népegészségügyi termékadó (neta) tíz százalékát felajánlják a programra, így 160 millió forintot fordíthattak a program elindítására.
Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke, a Mozgás receptre program kezdeményezője az orvostudományban ismert ténynek nevezte, hogy több mint harminc betegség megelőzésében és kezelésében játszik szerepet a mozgás. Példaként megemlítette, hogy a cukorbetegség és a magas vérnyomás esetében már a terápia kötelező része a sport. „A program megvalósításában az önkormányzatok a partnerek, amelyek össze tudják fogni a helyi háziorvosokat és a sportlétesítményeket” – mondta Babai László. (MTI)

Hanganyag

https://hirmagazin.eu/wp-content/uploads/2024/05/f727f8e4.mp3

Forrás

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás