Egy hónapos – önkéntes – katonai alapkiképzés bevezetésén gondolkodnak a Honvédelmi Minisztériumban
A kötelező befogadásról szóló jogvita, a párizsi merényletek, majd a szilveszteri, több európai városban is elkövetett erőszakos cselekmények mind arra utaltak, hogy valamilyen módon erősíteni kell az ország védelmét.
A Simicskó István honvédelmi miniszter által kezdeményezett egyeztetés óta egy dolog biztos: terrorveszélyhelyzet esetén bevethető lesz a honvédség is – feltéve, ha a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok alkalmazása “nem elegendő”.
Habár a védelem fokozásával elvileg az ellenzék is egyetért, a fentiekből éppen azt hiányolja, hogy mit is jelent konkrétan a “nem elegendő”. Ezen kívül – az Origo hivatalosan még meg nem erősített információi szerint –a terrorveszélyhelyzetben a kormány korlátozhatja, befolyásolhatja a médiatartalmakat, korlátozhatja üzemanyagok és más termékek fogyasztását, speciális terrorelhárító intézkedéseket, a nemzetközi egyezményektől eltérő határforgalom-ellenőrzést vezethet be, ellenőrizheti az internet-, levél-, csomag- és postaforgalmat, elrendelhet kijárási tilalmat, betilthatja a tömegrendezvényeket és dönthet emberek kitelepítéséről is.
Erről a “majdnem szükségállapotról” a pártok még nem alakították ki végleges véleményüket, de van egy olyan új hír amelyről a honvédelmi miniszter beszélt a Magyar Hírlap mai számában.
E szerint felvetődött, hogy a 18. életévüket betöltött fiatalok önkéntes alapon egy hónapos alapkiképzésben vehetnek részt, amely után szabadon eldönthetik, hogy ezt a pályát választják-e vagy sem. De lehet szó arról is, hogy a felsőfokú tanulmányok során ez a hónap pluszpontokat jelenthet.
Foto: Koszticsák Szilárd,MTI
A miniszter nem titkolta, hogy ezzel egyszersmind kifognák a szelet a pártpolitikai alapon szerveződő “gárdák és védelmi formációk” vitorlájából,és utánpótlást is biztosítanának a honvédség számára.
Forrás: MTI/Ripost