Egy új kutatás szerint a vegán diéta segít, hogy tovább élj. Már egy kicsivel több növényi fehérjeforrás fogyasztása is sokat lendít az életkilátásaidon.
Egy új amerikai kutatás igazolni látszik, hogy évekkel is tovább élhet az, aki az állati fehérjeforrásokat, például a vörös húst és a tejterméket növényi fehérjére, például gabonafélékre, hüvelyesekre, szójára, diófélékre cseréli.
A Massachusetts General Hospital munkatársai 131 342 ember három évtizeden keresztül gyűjtött egészségügyi adatait vetették össze. A szívbetegségben való elhalálozás kockázata a növényi fehérjeforrások arányának minden három százalékos emelésével 12 százaléknyit csökkent, míg a bármely okból bekövetkező halálozás kockázata 10 százalékkal esett vissza.
Ezzel szemben, ha az állati fehérjeforrások arányát 10 százalékkal növelték az összes elfogyasztott kalórián belül, 8 százalékkal nőtt a szívbetegségben történő elhalálozás, és két százalékkal a bármely okból történő halálozás kockázata. Aki a feldolgozott vörös húsokat zöldségekre, diófélékre, hüvelyesekre és gabonafélékre cserélte az étrendjében, a halálozási kockázat 32 százalékos csökkenésével számolhatott.A tojás növényi fehérjeforrásokra cserélése 19 százalékkal vetette vissza a halálozás kockázatát.
Dr. Mingyang Song, a kutatás vezetője szerint a korábbi vizsgálatok leginkább a protein mennyiségére összpontosítottak. Ez fontos, de az új tanulmány azt is igazolja, hogy nem mindegy, milyen forrásból származik az elfogyasztott fehérje. A legjobb választásnak a növényi fehérjék számítanak, de az állati fehérjeforrásokon belül is jobb a halat és a csirkehúst választani, mint a feldolgozott vörös húsokat, azaz a kolbász- és szalámiféléket.
A vizsgálat szerint az állati fehérjeforrások és a halálozás között azok körében volt a legerősebb a kapcsolat, akik elhízottak voltak dohányoztak, alkoholt fogyasztottak, és keveset mozogtak. Ezzel szemben az egészséges életmódot folytató résztvevők körében ez a kapcsolat eltűnt – talán azért is, mert az egészségesen élők inkább halat és baromfit fogyasztanak, mint vörös húst és szalámiféléket.
Az állati fehérjék a tudósok szerint más hatást gyakorolnak az anyagcserére, növelik a szív- és érrendszeri, és más betegségek kockázatát. A növényi fehérjék ezzel szemben csökkentik a vérnyomást és a koleszterinszintet, és növelik a szervezet inzulinérzékenységét. A kolbászfélékben ráadásul rengeteg a só és a zsír, míg a diófélék jótékony hatású omega-3 zsírsavakkal vannak tele.
Ez persze nem jelenti azt, hogy mindenkinek át kell térnie a vegán életmódra: már az is remek hatással van a szervezetre, ha időnként növényi fehérjeforrásokra cseréljük a húst, vagy az ételeinkben a hús egy részét váltjuk fel például hüvelyesekkel.
Forrás: Ripost