Soha nem látott béremelést kapnak az orvosok!
A kormány elfogadta az orvosi kamara javaslatát – így nemcsak a fizetések nőnek jelentősen, de a hálapénzt is eltörlik.
A szakmai szervezet úgy számol: egy rezidens 7-800 ezer forintos alapbérre számíthat a jövőben, az idősebb orvosok pedig akár 2 millió 400 ezer forintot is kereshetnek havonta.
Január elsejétől indulhat az emelés első, nagyjából 65-70 százalékos része.
Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt: a következő időszakban óriási terhelés alá kerülnek a kórházak.
Kiemelte: összefogásra van szükség, és ez az a pillanat, amikor az orvosok bérében áttörő erejű javulást kell elérni. A javaslatot hétfőn nyújtják be a parlamentnek
– közölte az M1 Híradója.
Orbán Viktor miniszterelnök több hónapos előkészítés után, szombat reggel fogadta a Magyar Orvosi Kamara vezetőit a Karmelita kolostorban. A megbeszélés fő témája a járványhelyzet volt.
Orbán Viktor úgy fogalmazott: a járvány felszálló ágban van, és amíg nincs vakcina, ott is marad. A miniszterelnök a pénteki brüsszeli tárgyalások alapján nem számít arra, hogy a következő év közepénél hamarabb legyen a vírus ellen vakcina, ezért – mint fogalmazott – a következendő hét-nyolc hónapban a kórházak óriási terhelés alá kerülnek majd.
Évtizedes elégtétel a mai nap
A magyar orvostársadalom több évtizedes vágya és elégtétele a mai nap – mondta délután a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Kincses Gyula azt mondta: azzal, hogy miniszterelnök elfogadta a kamara bértábla javaslatát, megteremtette a hálapénzmentes, megfelelő orvosi szakmai munka lehetőségét.
Az elnök kifejtette: a bértábla szerint egy rezidens életkortól függően 7-800 ezer forintot kaphat alapbérként, míg
az idősebb kollégáknak kétmillió forint fölé is nőhet a bére.
A kamarai elnök szerint a megállapodás alkalmas arra, hogy itthon tartsa az orvosokat, akik így hálapénz nélkül is megfelelő és tisztességes ellátást tudnak nyújtani. Kincses Gyula hozzátette: a béremeléssel párhuzamosan arról is megállapodás született, hogy kivezetik a hálapénzt a magyar ellátórendszerből.
Ez azt jelenti, hogy a büntetőjog szankcionálni fogja a hálapénz nyújtását, és annak elfogadását is. Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap reggel a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorának vendége lesz. Az interjút fél 8-tól hallhatják.
Az elmúlt 10 évben több állami területen is emelkedtek a bérek
A pedagógusi-életpályamodell bevezetésével 2013-ban 160 ezer tanárnak emelkedett a jövedelme. Az átlagosan 34 százalékos emelés 35-80 ezer forint pluszt jelentett a pedagógusoknak havonta.
A béremelés több lépcsőben valósult meg. 2017-ig évente minimum 5 százalékos volt, de a minősítéstől és pályán eltöltött évek számától függően akár a 10 százalékot is elérhette. A tanári bérek rendezése érintette többek között az óvónőket és a felsőfokú bölcsődei nevelőket is – erre 350 milliárdot fordított a kormány.
Idén is folytatódott a bérrendezés. Júniustól 32 ezer szakképzésben dolgozó tanár vihet haza csaknem egyharmaddal többet. Júliustól pedig 170 ezer pedagógusi munkakörben dolgozó bére nőtt 10 százalékkal.
A rendvédelmi szerveknél 2015-ben kezdődött a fizetésemelés. A rendvédelmi-életpályamodell alapján 2019-ig több mint 50 százalékkal emelte meg a hivatásosok fizetését. 2015-ben 30 százalékkal majd a következő időszakban évente minimum 5 százalékkal több fizetést vihettek haza a rendőrök és a katonák.
A fegyverpénzt is megszavazta a kormány
2019-ben pedig az úgynevezett fegyverpénzt is megszavazta nekik a kormány. Ez félmillió forintot jelentett azoknak, akik védik az ország biztonságát.
A katonák esetében ez 11,5 milliárd forint kifizetést jelentett. Idén januártól pedig kiegészítő juttatást is kaptak a fegyveres testületeknél szolgálók. Ez az állomány 56 ezer tagját érintette.
Az egészségügyben dolgozók bére 2016 óta emelkedik folyamatosan: az első két évben átlagosan 53 százalékkal lett több a szakdolgozók fizetése.
2018 és 2019-ben pedig újabb 8-8 százalékos emelés következett a bérekben.
Idén januárban 14 százalékkal nőttek az egészségügyi szakdolgozói fizetések és plusz juttatást is kaptak a dolgozók. A koronavírus idején nyújtott munkájuk elismeréseként minden egészségügyi szakdolgozó félmillió forintot kapott júniusban, novembertől pedig újabb 20 százalékkal emelkedik a fizetésük.
Rétvári Bence hozzátette, hogy a kormány arra törekszik, hogy az egészségügyi dolgozók bérének emelését 2022-ben is folytatni tudják. Az idősek világnapján a miniszterelnök azt közölte, hogy a 2021-ben a járvány ellenére is elkezdődik a 13. havi nyugdíj visszaépítése.
Orbán Viktor közösségi oldalára feltöltött videójában ismertette az Idősügyi Tanács ülésén történt eseményeket.
Az előttünk álló hónapok az idősek szempontjából különösen nehezek lesznek, mert az emberek akarata szerint nem állítjuk le, hanem folyamatos működésben tartjuk az országot, intézményeinket és iskoláinkat, valamint az Idősügyi Tanácshoz hasonló fórumokat is – mondta el Orbán Viktor.
A miniszterelnök továbbra is hangsúlyozta, hogy a veszély nem múlt el, ezért fokozott figyelmet kér mindenkitől, hiszen
ha nem vigyázunk egymásra, sok olyan életet veszíthetünk el, amelyeket egyébként megmenthettünk volna.
Az Idősügyi Tanács legfontosabb témája a korábban vállalt 13. havi nyugdíj visszaépítésének megkezdése volt.
„Egyértelmű és világos választ adtam a kormány és a pénzügyminiszter nevében: következő év elején megkezdjük a 13. havi nyugdíj visszaépítését, járvány ide vagy oda”
– fogalmazott Orbán Viktor.
hirado, M1, Hirmagazin.eu