Rabok számára eddig a mobiltelefonok használata tilos volt. Mostantól egy uniós szabályzásnak köszönhetően a rácsok mögött az elítélteknek szabad lesz a mobiltelefonok használata.
A magyar büntetésvégrehajtási-intézetekben még a látogatóknak is tilos volt bevinni mobiltelefont. A készülékeket le kellett adni az intézetnek a látogatás idejéig.
Egy új uniós szabályozás azonban lehetővé teszi majd, hogy hazai börtönökben is a rabok saját mobiltelefonnal rendelkezzenek.
Heteken belül kiosztják a készülékeket a raboknak. Az intézkedés mindenkire vonatkozik függetlenül attól, hogy milyen súlyos bűn miatt ül az illető. A csalótól kezdve a gyilkosig, mindenkinek joga van mobiltelefonhoz.
A telefonok erre a célra vannak kialakítva
Az elítéltek speciális egyen készülékeket fognak kapni, amelyek elvileg összetörhetetlenek és nem lehet őket szétszedni. Ez nem okostelefon lesz, hanem egy alapfunkciós telefon. A telefonhasználathoz azonban szigorú szabályok kötődnek. A fogvatartottaknak csak regisztrált kapcsolattartóik lehetnek, első sorban rokoni körökből. A mobilról csak 5-6 kapcsolattartóval lehet tartani kommunikációt.
Ezt a telefont nem fogják tudni felhívni, mert csak kimenő hívásokra van kalibrálva. Az eddigi vonalas telefont is a büntetés végrehajtó lehallgathatta és ugyanúgy ezt a telefont is lehallgathatja, amely ebben az esetben természetes!
Arról azonban nincs információ, hogy mindez mennyibe fog kerülni. Magyarországon jelenleg hivatalos információk szerint 18 ezer fogvatartott tölt jogerős börtönbüntetését. A mobiltelefonos történet akár több 10 millió forintba is bele kerülhet a magyar adófizetők pénzéből. Netalán az európai szerzeménybe beszáll majd az EU-s támogatás?
„Megítélésem szerint ez egy remek intézkedés, amely nemcsak az elítéltek, hanem a bv-dolgozók életét is megkönnyíti. Az elítéltek mindennapjaiban a kapcsolattartás a legfontosabb esemény. A mobiltelefon erősíti a kötődést a hozzátartozókhoz, ez megnyugtatja a fogvatartottakat. Korábban levelezéssel érintkeztek a külvilággal, s emlékszem rá, hogy hatalmas feszültségeket okozott, ha a levél nem érkezett meg időben. Nem látok kockázatnövelő tényezőt, a fogvatartottak nem bolondok, tudják, hogy a bv hallgatja a beszélgetést, nem telefonon keresztül vitatják majd meg, ha szökni szeretnének” – nyilatkozott Dr. Végh József kriminál-pszichológus, akinek már nagy tapasztalata van a rabokkal való foglalkozásban.
Forrás: borsonline