Júliustól se saját mobiltelefon, se tízezer forintnál több készpénz nem lehet a rendőröknél – ezt írja elő egy belügyminiszteri rendelet, amellyel a korrupciót szeretnék visszaszorítani. Az intézkedés nemcsak a rendőrségre terjed ki, hanem a terrorelhárításra, a katasztrófavédelemre, a büntetés-végrehajtásra, a nemzetbiztonsági szolgálatokra és – egy külön rendelettel – az Országgyűlési Őrségre is.Széfbe kell tenni
A szabályozás szerint az érintettek szolgálatba lépéskor kötelesek elöljárójuknak beszámolni a náluk lévő, korlátozás alá eső tárgyakról, majd azokat széfben kell elhelyezniük, értékmegőrző hiányában pedig le kell adniuk.
A felettes meghatározott időszakra felmentést adhat a korlátozás alól, ha egyedi méltányolás alapján indokoltnak látja, hogy magáncélú telefonon elérhető legyen a beosztottja. Ezt írásban kell kérvényezni.
– Túlzónak találjuk a telefonra és a készpénzre vonatkozó korlátozást – közölte a Metropollal Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkára. Mint mondta, a telefontilalom nem új keletű, most csak annyi történt, hogy magasabb szinten fogalmazták meg a szabályt, és szélesebb körre vonatkozik. Egyes parancsnokok már 2005 után éltek a lehetőséggel, de igazán a határőrséggel történt 2008-as összeolvadás után terjedt el ez, a határőröknél ugyanis bevett szokás volt, hogy a korrupció elleni harc részeként megtiltották a mobiltelefon használatát szolgálat közben. Kevés lesz a felmentés
– Sokféleképpen ellenőrzik a rendőröket a korrupció kiszűrése érdekében, ezért fölösleges az újabb szigorítás – véli Pongó Géza. Másrészt szerinte ha egy rendőr tilosban jár, a saját mobilját a legkönnyebb lehallgatni, így viszont ismeretlen készüléket is használhat, vagyis a szigorítás akár a visszájára is elsülhet, és megnehezítheti a korrupció elleni harcot.
Az is kérdéses, van-e mindenhol lehetőség arra, hogy értékmegőrzőben tárolják a tiltás alá eső holmikat. A zsebeket persze nem fogják átvizsgálni, de ha egy ellenőrzés során szabálytalanságra bukkannak, eljárás indulhat.
A főtitkár hozzátette: nem szerencsés, hogy a 8-12 órás szolgálat során a rendőrök egyáltalán nem tarthatják a kapcsolatot a családjukkal, és szerinte elenyésző lesz az egyedi felmentések száma is. Részben egyetértenek
A telefontilalom a katasztrófavédelemre is vonatkozik, de a korrupció helyett más okokkal indokolják. Salamon Lajos, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke szerint nem vetne rájuk jó fényt, ha egy beavatkozás közben megcsörren a mobiljuk, és esetleg emiatt marad félbe az oltás vagy a mentés.
Az is probléma – fűzte hozzá az elnök –, hogy több, okostelefonnal rögzített felvétel is felkerült a netre, miközben egy tűz- vagy káresetnél nem a fotók és videók készítése az elsődleges feladat. Ezért a szigorítás ezen részével egyet is értenek. Azt viszont túlzásnak tartják, hogy a laktanyában is, 24 órás szolgálat közben sem lehet majd kapcsolatot tartani a családdal. Életpályamodell
Hatályba léptek tegnap a rendvédelmi és honvédelmi dolgozók életpályamodelljéről szóló jogszabályok. Átlagosan 30 százalékkal nőnek az illetmények.
A legnagyobb emelést a rendvédelmi dolgozóknál a végrehajtás területén dolgozó tiszthelyettesek, zászlósok kapják: fizetésük legalább 30 százalékkal nő. Ebbe a körbe tartozik például a rendőrjárőr, a vonulós tűzoltó vagy a határon dolgozó pénzügyőr.
Legalább 25 százalékos a béremelkedés a nem alapfeladatot ellátó, többnyire középvezetők, irodai dolgozóknál, míg a felső vezetőknél legalább 15 százalékos, de egyik esetben sem haladhatja meg a 30 százalékot az emelés.
Jövő januártól évente további 5-5 százalékos bér-emelést kapnak átlagosan, így a növekedés 50 százalékos lesz 2019-re.
Csak ötféle pótlék marad az eddigi 30 helyett.
64 ezer hivatásos állományú rendvédelmi dolgozót és 18 ezer katonát érint a változás.
Forrás: metropol;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu