Az Apple és a Google műhelyében már dolgoznak olyan, okostelefonokra alkalmazható rendszereken, melyek révén az egészségügyi hatóságok azonnal tudomást szerezhetnének arról, hogy egy vírusfertőzött hány további emberrel került kapcsolatba, kik ők, és merre is járnak.

Az alkalmazás ugyanakkor még számos adatbiztonsági kérdést vet fel.

Egyre nyilvánvalóbbá válik a szakértők számára is, hogy a mostani járvány legyűrése a közegészségügyi intézkedések és a távolságtartási szabályok szigorú betartása mellett azon múlik majd igazán, hogy milyen gyorsan és mennyire pontosan tudjuk majd beazonosítani a fertőzötteket, és azok kapcsolatait.

Vagyis a kontaktok mielőbbi megállapítása, és a potenciális fertőzöttek elkülönítése elsődleges feladat lesz; és ebben segít az informatika, pontosabban azok a high-tech cégek, melyek az okostelefonokra telepíthető rendszereket fejlesztik. Azokat, melyek révén nyomon követhetők és így azonnal kiszűrhetők a vírusfertőzöttek kontaktjai.

Kontaktszemély. Fotó: depositphotos.com
Kontaktszemély. Fotó: depositphotos.com

A nyilvánvaló előnyök mellett azonban számos adatbiztonsági kérdést is felvetnek ezek a megoldások, olyanokat, melyek alapvetően befolyásolják magánéletünk intimitását – írja Financial Times.

Talán nem véletlen, hogy az Apple és a Google már a múlt héten, éppen a frissiben jelentkező aggodalmak miatt komolyan elkezdett a kérdéssel foglalkozni; hogyan lehet rendkívül hatékony az általuk kifejlesztett nyomkövető rendszer úgy, hogy egyszersmind nem csorbítja érdemben a magánéletünket sem.

A rivális technológiai cégek pontosan két hete jelentették be, hogy megpróbálkoznak egy olyan rendszer fejlesztésével, amely figyelmezteti majd az egészségügyi hatóságokat a koronavírussal fertőzött személyek kapcsolatairól az okostelefonokra letelepített applikációk segítségével.

Ez az alkalmazás nagyban hozzásegíthet ahhoz, hogy a gazdaságot újra lehessen indítani, a személyes kapcsolatok pedig újra lehessen építeni. Ez a kettő pedig valójában szoros összefüggésben van egymással.

A rendszer korai verzióját már a jövő héten le is tudnák tesztelni; a tervezett megoldás szerint a friss adatok és információk azonnal az egészségügyi hatóságok tudomására jutnának anélkül, hogy a magánélet és a személyes adatok biztonsága bármiben is sérülne.

A változások között talán az egyik leglényegesebb, hogy a telefonok Bluetooth-jeleket kibocsátó rendszerét úgy módosítják a fejlesztők, hogy ezzel megakadályozzák a hekkerek számára az információkhoz való hozzáférést, de egyéb biztonsági elemeket is be fognak építeni, éppen azért, hogy a keletkező szenzitív adatok csak azokhoz jussanak el, akiket azok valóban megilletnek.

Mobil alkalmazások az egészségügyben

Az Apple és a Google műhelyében már dolgoznak olyan, okostelefonokra alkalmazható rendszereken, melyek révén az egészségügyi hatóságok azonnal tudomást szerezhetnének arról, hogy egy vírusfertőzött hány további emberrel került kapcsolatba, kik ők, és merre is járnak. Az alkalmazás ugyanakkor még számos adatbiztonsági kérdést vet fel.

Kérdés persze, hogy az alkalmazást hányan töltik majd le, hiszen a rendszer hatékonysága a használók számosságán múlik, ugyanakkor a személyes szabadság sérelme nélkül senki nem kényszeríthető arra, hogy töltse le az alkalmazást. Az önkéntesség elve itt is életbevágóan fontos.

A fejlesztés valójában egyfajta teszt is, márpedig annak a tesztje, hogy a Szilícium-völgy érdemben hozzájárulhat-e a válság elleni küzdelemhez anélkül, hogy veszélybe sodorná a felhasználói adatokat, vagy, hogy a polgárokat megfigyelni kívánó kormányok vissza tudnának élni a fejlesztések eredményeivel.

eletforma, Hirmagazin.eu

ElőzőVirtuális túrák a világ nagy múzeumaiban
KövetkezőDupla verseny, két Forma-1-es futam jöhet a Hungaroringen
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza