Mitől hagyja abba a megcsalást, van-e remény a békülésre, mit lehet tenni, hogy megmentsék a kapcsolatukat?

Mit válaszolt a pszichológus erre a kérdésre: Aki egyszer megcsalt, máskor is megteszi?

A Chichagoi Egyetem egy tanulmánya szerint az amerikai házaspárok közül a férfiak 21, míg a nők mintegy 15%-a csalta már meg feleségét vagy férjét. Mivel ezek a számadatok elég magasak, a Huffington Post pszichológusok megkérdezésével próbált utánajárni, vajon igaz-e a feltevés.

Tammy Nelson, az Új monogámia című könyv szerzője úgy vélekedik, túlságosan felületes dolog lenne kijelenteni egy már „bűnbe esett” házastársról, hogy nem tud felhagyni a megcsalással. Szerinte nagyon sok hűtlen kemény bűntudatot érez a párja miatt.

Ugyanakkor vannak olyan emberek is, akiknek nincs azzal problémájuk, hogy nem tudnak elaludni kihágásuk nyomasztó lelki súlya miatt, és nem bámulják a plafont arra gondolván, valamit meg kellene gyónniuk.

Ha már megtörtént az eset, a legfontosabb kérdés: meg tud változni a hűtlen?

Carin Goldstein Los Angeles-i házasságterapeuta csomó olyan párral találkozott már, akiknek a házasságát éppen hogy felpezsdítette a megcsalás. Szerinte fele-fele arányban vannak azok, akik megpróbálnak túllépni a problémán és akik el akarnak válni.

„Ha a megcsaló felelősséget tud vállalni a történtekért – általában számos egyéni és páros terápia után -, a hűtlen inkább hajlandó monogámiában élni. Emellett ráadásul szükség van arra, hogy felismerjék mi okozta a törést a kapcsolatukban és hogy megértsék, milyen tényezők vezették őket arra, hogy megcsalják párjukat” – nyilatkozta hozzátéve, hogy ha a szóban forgó személy nem akar magába tekinteni, rámehet a kapcsolata.

A hűséges partner hibáztatása is elég gyakori. „Nem szentelt rám elég figyelmet otthon, ezért ki voltam téve egy afférnak” vagy „nem terveztem érzelmen alapuló viszonyba keveredni a munkatársammal, de csak úgy megtörtént” – ezek mind olyan kifogások, amelyek azt jelzik, a hűtlen fél nem hajlandó a belátásra.

Sheri Meyers családterapeuta szerint amíg nem vállal totális felelősséget az esetért és nem hibáztat másokat, sanszos, hogy a megcsalás folytatódik.

Azonban a megcsaló számára az a tudat, hogy fájdalmat okozott partnerének elég nagy motiváció lehet a megváltozásra.

Caroline Madden házasságteraputa elmondása szerint a hűtlen fél általában nem veszi észre, milyen elkeseredett a férje vagy a felesége – többnyire csak azt gondolják, biztosan csak dühös. De amint tudatosítják, mekkora bántást okoztak házastársuknak, sokan azonnal megváltoztatják a hozzáállásukat.

Viszont a kibéküléshez elengedhetetlen a másik megbocsájtása is.

Ha mindkét társ nyitottan közelíti meg a problémát, a pár számára lehetővé válik a lelki sebek begyógyulása és a megcsaláson való túllépés. „Az elköteleződés újjáélesztésével és erőfeszítéseket téve azért, hogy továbblépjetek, a kapcsolatotok erősebbé válhat mint valaha volt” – mondta Liz Higgins dallasi terapeuta.

 

 

Forrás: huffingtonpost