forrás: Kossuth Rádió/Napközben
Az elvált szülők és a gyermek érdekei ütköznek, amikor több száz kilométerrel távolabb, más országban kezd új életet a gyermeket nevelő fél. Az új családjogi szabályozás igyekszik rendezni a megfelelő kapcsolat kialakítását, de elsősorban a szülőknek kell normális kapcsolatot kialakítani. A jog nem tudja pótolni a szülők intelligenciáját – mondta a Kossuth Rádió Napközben című adásában Kövesné dr. Kósa Zsuzsanna bíró.
Sokszor az elvált felek egyáltalán nincsenek tekintettel egymásra, sőt, a gyermek érzelmei és érdekei is háttérbe szorulnak. A gyermekkel való kapcsolattartást a szülők gyakran önkényesen korlátozzák. Ez még gyakrabban előfordul akkor, ha külföldre költöztek a válás után.
Kép: illusztráció
Kövesné dr. Kósa Zsuzsanna kúriai bíró arra hívta fel a figyelmet, hogy az új polgári törvénykönyv családjogi könyve elsősorban a szülőkre bízza a megfelelő kapcsolattartást kialakítását. Ennek meghiúsulása esetén rendeződhet bíróságon a felek problémája. A jogász arra figyelmeztet, hogy egyik szülő sem önkényeskedhet a kapcsolattartás tárgyában.
Az új törvény arról is rendelkezik, hogy a kapcsolattartással felmerülő költségeket a kapcsolattartó szülőnek kell állnia. Arra is van lehetőség, hogy bíróságnál kérjen kompenzációt. Ha a másik szülő felróható magatartása gátolja, akkor peres eljárás során érvényesítheti, és meg kell fizetni. A szülőnek joga van rá, hogy amennyiben a kapcsolattartást a másik szülő lehetetlenné teszi, a gyermek felügyeleti jogának újrarendezését kérje a bíróságtól. Más kérdés, hogy a gyermek érdekét is figyelembe kell venni – teszi hozzá a bírónő.
A kapcsolattartás újraszabályozására a magyar bíróság is jogosult, ha ehhez adottak a törvényi feltételek. Ha az egyik fél külföldön tartózkodik, akkor a hazai illetékességi szabályok nehezen alkalmazhatóak. Ilyen esetekben a gyámhatósághoz lehet fordulni.
A békés érzelmi légkör megteremtése lenne a cél
Farkas Mária gyerekpszichológus szerint a szülőknek néha be kéne látniuk, hogy a gyermek fejlődésére tekintettel nem mindig jó megoldás a kapcsolattartás feltétlen „kiharcolása”. A szakember azt tekinti jó válásnak, amely után a szülők felelőssége nem szűnik meg, tudnak egymásra partnerként gondolni. A modern telekommunikációs eszközök révén kialakítható a kapcsolattartás. Igaz, ez nem személyes, de így a gyerek a látogatások alkalmával nem szakad ki a hétköznapi közegéből egy esetleges hazautazás miatt.