forrás: M1/MTI
Bene Zsuzsa pszichológus szerint természetes állapot a tavaszi fáradtság, amelyet a tünetek száma és elhúzódása különböztet meg a depressziótól.
A szakember az M1 hírcsatorna szombat délelőtti műsorában közölte, általános, hogy télen kimerülnek a tartalékok, ezért is éljük meg a tavaszi fáradtságot, amelynek jobban ki vannak téve azok, akiknek korábban voltak pszichés problémáik.
Akinek már korábban is voltak depresszióra utaló pszichés vagy testi tünetei, az ebben az időszakban jobban ki van téve annak a veszélynek, miszerint a kimerültség jelentős módon úrrá lesz rajta, ám klinikai állapotról, illetve depresszióról csak akkor lehet beszélni, ha a 9 fő tünetből 5 legalább két hónapig elhúzódik. Igaz, az a jelenség sem ritka, ha valaki ilyenkor feldobottnak érzi magát, vagyis meglehetősen energikus állapotban van, csakhogy szétszórtságában fogalma sincs, hová is összpontosítsa az energiáit.
A tavaszi fáradtság nem mellesleg bizonyos alvászavarok indikátora is lehet, ennek értelmében pedig hangulatzavarok léphetnek fel; a depresszív létállapot okán szorongás alakulhat ki; sőt, az éjjeli pánikattakok és a mániás mentalitás megjelenése sem elhanyagolható tényező. A pszichológus elmondása szerint érdemes tudatosítani, hogy változó időszak van és meg kell vizsgálni, hogy az egyén hogyan áll az ilyen időszakokhoz, miként kezeli azokat.
A depresszió elkerülése végett saját magunk úgy nevezett „megjutalmazása” is életszerű lehet, hiszen miért is ne érdemelhetnénk meg egy tábla csokoládét vagy akár néhány habos süteményt, sőt: a szervezet vitamintartalékait is érdemes ilyenkor feltölteni. Egy szó mint száz: a jutalmazás jó módszer lehet, ha csupán időszakosan folyamodunk hozzá, elvégre hormonálisan is hat az emberre, hosszútávon azonban jobb vigyázni önmagunk „kényeztetésével”.