A tányéron az arató szűz az magától értetődően megfeleltethető a Szűz csillagképnek (Virgo).
A Szűz az a betakarítás ideje, a tél előtti készletezésé. Ezért is mondjál, hogy a szűzi típusú emberek precízek, gondosan tervezők.
Kis kitérő: a népmesékben alapvetően két fajta szűz van: az egyik a boszorkány (az elmaradhatatlan fekete macskával), a másik a szolgálója – a gyönyörű, kedves szűz. Mi lehet a boszorkány titka? Nyilván nagy hatású, gonosz, nagyon erős létező – és repül a seprűjén.
Vissza a tálhoz: az a hatalmas fej, aki benéz a Szűz felett az jócskán hasonlítható a mesei boszorkányhoz! Hatalmas méretek, ördögi tekintet, boszorkányos szemöldök.
Hátborzongató!
Még hátborzongatóbb viszont egy analógia egy tudományos ténnyel! A huszadik században azonosították a tudósok a Virgo-szuperhalmazt. Ennek egyes elemeit a 18-ik században már láthatta Charles Messier, a híres francia csillagász. Ő még külön galaxisokat vélt látni, és csak a Hubble űrtávcső segítségével vált biztossá, hogy ez egy kb. 2000 galaxisból álló szuperhalmaz. Kb. 50 millió fényévre van a központja, de akkora tömeg koncentráció, hogy ha nem ellensúlyozná a mi Tejutunk gravitációs vonzása – sokkal közelebb van, bár sokkal kisebb -, akkor egyszerűen kiszippantana minket a világűrbe. Vagyis a Szűz irányából a világmindenség egyik hatalmas erőjű galaxis csoportosulása látszik, mely hatalmas veszélyt jelentene, ha nem maradnánk benne a Tejútban.
Nade akkor felmerül egy egyszerű kérdés, hogy ha valami csak 300 éve ismert – és akkor is csak kis részben, és az, hogy ez egy hatalmas csillagászati objektum-rendszer, akkor, hogy kerülhetett fel egy 16-ik századi tálra? Az alapján világos, hogy a tudás ráadásul még régebbi?
Továbbá, hogy lehet a népmeséink „sztárja” valaki? Azok vajon hány évesek lehetnek?
A vizuális tapasztalás egy dolog, és már az is megoldhatatlan kérdést vet fel. Honnan tudták a régiek, hogy hihetetlen gravitációs tere van egy ilyen rendszernek? Azt a kérdést nem is feszegetve, hogy több száz (ezer?) évvel Newton előtt ez, hogy jöhetett a képbe?
Na, megint elszúrtam valamit! Próbáltam egy érdekes múzeumi tárgy ábráját megmagyarázni a kedves olvasónak, és erre jól összezavartam a gondolatait – remélem! A kép a Vega Csillagászati Egyesület honlapjáról való.