Irán vagy Perzsia? A 16.században jobbára az oszmán birodalommal csatáztak, és Európában is vagy így hívták, vagy úgy.
Mindenesetre a perzsa és még régebbi kultúrákból, hogy a pártusokat ne is említsük, vagy a háromkirályokat, mindenesetre rengeteg emlék és kulturális kincs maradt a területen.
Ha például repülővel haladunk Dubai fele, akkor az út elhalad Siraz városa felett is, ahol az iszlám időkben betiltott bor-kultúra régebbi nyomai még a 21. században is fellelhetők. A franciák akárhogy is bizonygatják, hogy a Siraz borfajtát ők „találták fel”, azért egy néhány ezeréves várost elég nehéz kiütni a nyeregből! Pedig DNS vizsgálatot is végeztek. Biztos azt találták, hogy a DNS végére rá volt írva, hogy Made in France.
Most, hogy ott nem lehet bort termelni, marad a finom ausztrál, francia és magyar Siraz, Sirah és más nemzetiségű isteni nedű! Azt azért ne vegyük el a franciáktól, hogy a Siraz verhetetlen, ha onnan való!
Amikor kiváló európai elődjeink Irán fele jártak, sosem felejtettek el hozni valamilyen szuvenírt, és aztán büszkélkedni velük. Így történt ez a képen található tállal is.
A berlini Állami Múzeum Iszlám Művészetek részlegében található. Lerí róla, hogy egy állatövet ábrázol (méghozzá a nyugati típusút, ahol nem csak állatok, de más is van – ikrek, mérleg, nyilas stb. Persze, a primitív régiek még az ilyenekben hittek is, és ezen a tálon aztán semmi különös nincs!
A tál 1563-64 körül keletkezett Yazd városában. És csak az unalom elűzése céljából nézegessük meg a képeit! Újdonság úgy sem lesz rajta.
Ha a szűz képét nézzük, akkor valóban látunk egy arató szüzet, egy sarlót, egy kevés gabonát, meg pár csillagot. Naés? Semmi más, csak dögunalom. Vagy?
A kép tetejéről egy hatalmas fej kandikál be. Mit jelenthet ez a fej a 16-ik században, vagy még korábban, amikor ez az ábra megszületett?
Ha a tisztelt olvasónak van tippje, ossza meg velünk! Ha nincs, várja meg a következő cikket!