Mit jelent a családállítás?
A családállítás módszere Bert Hellinger német terapeuta nevével kapcsolható össze és segít rálátni milyen generációs mozgatórugók befolyásolnak minket egy-egy érzelmileg megterhelő élethelyzetben. Azon felül, hogy felismerhetjük ezeket segít a feloldásukban is kiegyensúlyozottabbá téve a családi energetikai rendszert.
Használható csoportban és egyénileg az állító igényeitől függően. Aki nem áll készen arra, hogy mások előtt beszéljen a gondjairól az választhatja az egyi állítást. A csoportos családállítás ahogyan a nevében is benne van többszereplős. Az állítást kérőn kívül vannak segítők, akik megszemélyesítik a történet szereplőit. A csoport energiája segíti a megoldást.
Kapcsolódik a családterápiához
A módszer szorosan kapcsolódik a családterápiához, de nem keverendő össze vele. Hellinger is családterapeutaként dolgozott és felismerte, hogy a lelki problémáink sokkal hatékonyabban kezelhetők az egész családi rendszert bevonva a megoldásba. Ez a hatékonyság az oka, hogy a családállítás világszerte elterjedt és népszerű megoldása az élet különböző területein felbukkanó nehézségeinknek.
A családszobor egy speciális családállítási technika a tudatalattinkban rejtőzködő berögződések feltárására és elengedésére, szorongás, depresszió, evészavarok, fóbiák, pánikrohamok, önbizalomhiány, párkapcsolati nehézségek megoldására. Megismerhetjük és megérthetjük a családtagjaink motivációit, gondolkodásmódját. Betekintést nyerhetünk a családunk tagjainak hozzánk és egymáshoz fűződő kapcsolatrendszerére, hozzáállására, akár már nem élő rokonainkat is beleértve.
Generációkon átívelő nehézségek szüntethetők meg
A családtagokat az állításban bábuk, papírlapok vagy személyek képviselik és annak megfelelően helyi el őket az állító ahogyan az érzései alapján leginkább tükrözi a családi viszonyokat. Ezek alapján a családállítást vezető értelmezi a térbeli elhelyezkedést és leolvassa a kliens elakadásait és a feloldási lehetőségeket. Számos generáción átívelő nehézségek blokkjai oldatók így fel.
A családállítás a családi dinamikákkal a családban uralkodó erőviszonyokkal dolgozik, az állításon megidézi a családban működő viszonyrendszereket. Ennek elemei a családtagok: anya, apa, gyerekek, nagyszülők, féltestvérek, előző házasságból férj, feleség.
A nagyobb életút elakadások mélyén gyakran generációk óta hordozott blokkok húzódnak meg, amelyeket, ha felismerünk és feloldunk kiegyensúlyozottabbá válhat az életünk. Először ismerjük fel, ami van, amiben éppen vagyunk és ismerjük is el, hogy ez van. Amíg tagadásban vagyunk elzárjuk a megoldáshoz vezető utat. Mihelyst felismerjük és elismerjük a családi mintáinkat onnantól kezdve minket szolgálhat és változtathatunk rajta.
Családállítás egyéniben és csoportban
A csoportos családállításra nyilvánvalóan nem kell magunkkal vinnünk a családtagjainkat, mert a csoport éppen jelen lévő résztvevői fogják képviselni a probléma megoldásához szükséges családtagokat. A csoport foglalkozáson választhatjuk, hogy állítóként vagy segítőként szeretnénk részt venni. A segítőként való részvétel is nagyon hasznos, mert a mások állításaiból is számos tanulságot vonhatunk le a saját életünkre vonatkozóan, mélyítve az önismeretünket.
Az egyéni családállítás előnye, hogy a szakember csak velünk foglalkozik és nem kell kiteregetni mások előtt a családi szennyest, de nem kapjuk meg a csoport energiáját sem.