FIGYELEM!!

A www.hirmagazin.eu online média és a
Misszió Alapítvány Kampányhirdetése!

Megdöbbentő adatok:

HAJLÉKTALANSORS MAGYARORSZÁGON
MÉLYINTERJÚ EGY TÁRSADALMI SZAKADÉKRÓL

hajlektalanok-statisztika
2014-ben a regisztrált hajléktalanok száma 16,522 fő, míg

2015-ben 23.945 fő!

Milyen lehet az, amikor valaki elveszíti az addigi lakhatását és már nincs hova hazamenni, csak az utca marad? A társadalom lenézi a hajléktalanokat, pedig semmi sem jelent annál emberfelettibb kihívást, mint az utcán, egyedül élni. Mert a nappali forgatag után mindig jönnek a magányos éjszakák, és mert ünnepekkor is csak a családok gyertyafényes ablakaira szegezett vágyakozó tekintet adhat némi erőt a folytatáshoz. Vajon milyen lehet ma Magyarországon hajléktalanként élni? Megkerestük a Misszió Alapítvány vezetőjét, Varga Sára asszonyt, hogy közelebbről is megismerhessük az utcán élő emberek sorsát. A Misszió Alapítvány vezetője elmondta, hogy az élete a társadalom perifériájára szorult, hajlék nélkül élők és rászoruló emberek segítése, támogatása.

Embernek maradni az embertelenségben, ebben segít a Misszió Alapítvány!

„Az adatok szerint csak Budapesten 1.250 emberrel vagyok kapcsolatban az utcán és az általam üzemeltetett Misszió Alapítvány alapítványi központjában, a Budapest, XIX. kerület, Viola u. 30. szám alatti ingatlanban, ami az alapítvány és egyben az ellátóegység színhelye is. Ennyi az az ember, akit közvetlenül el tudok érni, azonban a hajléktalanok többsége nem utcán van! 95 százalékukról meg nem mondaná az ember, hogy hajléktalan. Aki mellett elmegyünk az utcán, az lehet, hogy este a szállóra megy haza aludni”

10 éve nem volt ennyi hajléktalan, mint napjainkban. A valós számot meg sem lehet határozni, mivel sokan szégyenlik a hajléktalanságot, mások egyszerűen nem tudják elfogadni azt, hogy fedél nélkül maradtak, megint mások pedig még mindig keresik a kiutat a teljes magány és elhagyatottság helyzetéből.

Kiből lesz ma hajléktalan Magyarországon?

„Nem mérhető fel megközelítőleg sem a hajléktalanok száma leginkább azért, mert sokan rejtőzködnek, szégyellik helyzetüket.” – mondja Varga Sára asszony, akinek szívügye a rászoruló emberek támogatása!

A hajléktalanná válásnál a megszokott családi okok – mint például a válás miatti lakhatási problémák –mellett az elmúlt években „egyre többen jönnek olyan emberek, akik pénzügyi okok miatt kerülnek az utcára. A gazdasági válság, a hitelek miatt napjainkban rengetegen válnak hajléktalanná. Régebben ez nem volt ennyire jellemző” – figyelmeztet a szakember, aki elmondta, hogy ez a réteg tipikusan csak egy átmeneti időszakot követően jelenik meg a tényleges hajléktalanellátó-rendszerben. Ennek oka, hogy egy ideig „szívességi lakáshasználóként élnek, befogadják őket az ismerősök, barátok, családtagok, de ennek a szívességnek is egy idő után vége szakad”.
hajlektalan6
A lakáshitelek bedőlése miatt sajnos egyre több gyermekes család is a hajléktalansági veszélyzóna szélére kerül. Minden igyekezet ellenére is akadnak kirívó esetek, amikor gyermekkel kerülnek az utcára a családok. A családsegítő-, és gyermekjóléti szolgálat szociális ellátórendszerének támogatásával a gyermekes anyákat még csak-csak, a férfiakat már kevésbé tudja elszállásolni hosszabb távra a rendszer.

Komoly szegmenset képvisel a hajléktalanok között a fentieken túl a rendszerváltás idején a nagyvállalati leépítésekkor szükségtelenné vált munkások köre is, akik anno, feleslegessé vált szakmai kompetenciájukkal már nem tudtak újra elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Bár a hosszú távon a hajléktalanságot jól viselők köre rendkívül csekély, van olyan hajléktalan, aki 26. éve él Budapest utcáin.

Bár az átlagéletkor a hajléktalanoknál 46 év, a szakember ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy néhány éve robbanásszerűen tűnnek fel szakképzetlen fiatalok a hajléktalanok körében. A képzetlen, tipikusan 8 osztály alatti képzettségű fiataloknak szakma hiányában minimálisak az elhelyezkedési esélyeik és mivel az oktatási rendszerből is kiestek, ezért a szülőknél munka nélkül tengődve csak ideig-óráig tudnak maradni.
hajlektalan_kurt
„Először csak egy éjszakát tölt kint az utcán, aztán egyre többet, végül kint marad, mert már nem mehet vissza a családba munkanélküliként.” De mivel nincs otthona, ezért nem kap munkát sem, ez a helyzet irányadó minden említett más hajléktalanná váló emberre is.

A Misszió Alapítványról:

Helyszíni interjúnk alkalmával kimentünk a Misszió Alapítvány központjába, a Budapest, XIX. kerület, Viola u. 30. szám alá. Ottjártunkkor megkérdeztünk több embert, akinek a Misszió Alapítvány életcélt és jövőt teremtett.Péter
Stábunk éppen az ellátó egységet filmezte, amikor a kapun belépett egy jól öltözött úriember, kezében virágcsokorral, amit elmondása szerint Sára asszonynak hozott. Azonnal megkérdeztük, mi járatban van! Íme Péter, aki vállalta arcát és röviden elmondta élettörténetét:

„55 éves vagyok, diplomás, több nyelvet beszélek. Évekkel ezelőtt kerültem ide a Misszió Alapítványhoz, ahol Varga Sára asszony felkarolt, szállást és helyi munkát biztosított részemre, nem engedte hogy elcsüggedjek, figyelt és vigyázott rám, mint megannyi más emberre is.

2010-ben még vállalkozó voltam, beruházásokat menedzseltem, én adtam munkát családoknak, én voltam az, aki biztosította emberek biztos megélhetését. Gyorsan történt minden! 2011-ben egy ittas román kamionos áttért e menetirány szerinti bal oldalra és frontálisan ütközött a feleségem vezette személygépkocsival, melyben a párom és két gyermekem utazott, éppen jöttek haza. Mindhárman azonnal szörnyethaltak! A kamionosnak az égadta világon semmi baja nem lett, és láthatólag nem is rázta meg a történés, engem annál inkább. Még alig temettem el a családomat, ebben az évben a devizahitel miatt kilakoltattak a lakásomból, a bank végrehajtotta az autóimat és a munkagépeimet, és még abban az évben az utcára kerültem.

Először rokonoknál, ismerősöknél kaptam helyet, hosszabb-rövidebb időre, és próbáltam elhelyezkedni, de amikor a leendő munkáltatóim tudomást szereztek róla hogy nincs otthonom, kvázi hajléktalan vagyok – hiába volt minden végzettség és idegen-nyelvi tudás –, kiadták az utamat.

2012-ben beláttam, hogy kell egy hely, amit a „sajátomnak” érezhetek, ahonnan dolgozni járhatok, ahova hazamehetek, ahol emberszámba vesznek, segítenek és életcélt adnak. Így kerültem ide Sára asszonyhoz, aki az elmúlt 3 évben foglalkozott velem (is), akihez most jöttem megköszönni az áldozatos munkát.

Pár hete megkeresett egy nagy cég, munkát, szállást és fejlődési lehetőséget biztosított, azonban nem feledkezem meg arról, akinek mindennek az eljövetelét köszönhetem.”

Megköszöntük az őszinte interjút, és beljebb mentünk. Sára asszony már várt minket. Rövid beszélgetés után őszintén elmond és megmutat mindent!

Most részletesen bemutatjuk a Misszió Alapítványt!

„Aki a szegénynek adakozik, Istennek ad kölcsön.”
(Példabeszédek könyve 19:17)
„Mert amikor éhes voltam, enni adtatok nekem.
Amikor szomjas voltam, inni adtatok.
Amikor idegen voltam, vendégül láttatok.
Amikor nem volt ruhám, adtatok nekem.
Amikor beteg voltam, gondoskodtatok rólam.
Amikor börtönben voltam, meglátogattatok.”
(Máté Evangéliuma 25: 35-36)

A Misszió Alapítvány tevékenységének rövid bemutatása

A Misszió Alapítványt 1991. decemberében alapították Molnár Miklós és felesége. Már megalakulásunk óta folyamatosan éreztük gondolati és érzelmi szinten egyaránt annak szükségességét, hogy a rászoruló és hajlék nélkül élő és a perifériára szorult emberek felé szolgáljunk. Cselekedetünket Albert Schweitzer és Teréz anya munkássága motiválta és mind a mai napig ők határozzák meg az emberi élethez való hozzáállásunkat. A szolgálatunk elindítását Takács Ferencnek, Piszter Ervinnek és Görbicz Tamásnak köszönhetjük, Ők szponzorálták 1 évig az alapítványt mind anyagiban mind tanácsadóként.

Az Alapítvány jelenleg integrált intézményként működik. Éjjeli menedékhelyet (28 fő) /krízis időszakban 46 fő/, átmeneti szállót (10fő), nappali melegedőt (60 fő), népkonyhát (100 fő) és utcai gondozó szolgálatot működtet.

Adomány:

Bármilyen munkánkat segítő adományt (takaró, élelmiszer, ruha, vagy kis összegű felajánlás) szívesen fogadunk.
Adománya akár pénzbeli akár természetbeni közérdekű kötelezettségvállalásnak minősül, az adózás előtti eredményből leírható az 1996. évi módosított LXXXI. Adózási tv. 7. §. 5. bekezdése alapján. Folyamatos támogatás esetén az adózási feltételek kedvezőbbek!

Bankszámlaszámunk: 11719001-20335012 (OTP Bank)

Önkéntesség:
Amennyiben szeretné munkánkat segíteni önkéntesként, vagy szeretne bepillantást nyerni a szociális munka rejtelmeibe vegye fel velünk a kapcsolatot. Önkéntes nyilvántartási számunk: 5599

SZJA 1 %:
Amennyiben úgy dönt, hogy adója 1 %-ával támogatná munkánkat, jelezze számunkra!
Adószámunk: 19700117-2-43

Az alapítvány célja és amit a mindennapjai során megvalósít:

– rászorulók felkarolása;
– hátrányos helyzetbe kerültek megsegítése;
– átmeneti szállás és szükségessége esetében oktatás, képzés biztosítása;
– a valós életkép kialakítása, a társadalomba való visszailleszkedés segítése;
– időskorúak tartós elhelyezése, ápolása, gondozása;
– keresztény vallási missziós munka, fiatalok erkölcsi nevelése a Biblia tanításai alapján;
– keresztény kiadványok, irodalom terjesztése, a Biblia szerint;
– Kárpátalján élő magyar kisebbség rendszeres – anyagi, természetbeni – támogatása, magyar nyelvű keresztény irodalommal való ellátása;

Az alapítvány célja és amit a jövőben megvalósítani igyekszik:

– fiatalok erkölcsi, oktató, nevelő, szociális munkája az élettér kialakításától a bűnmegelőzésig, a jövőkép meghatározásától a társadalomba történő olyan beilleszkedés segítéséig, amelyben minden fiatal majd a társadalom hasznos tagjának érezheti magát;

Szolgáltatások:

Éjjeli menedékhely: Megfigyeléseink alapján, Kispesten is megnövekedett a hajléktalanok száma, ezzel jelentős nagyságú többlet feladatot róva a kerület ellátó szervezeteire. Ezért úgy alakítottuk ki az éjjeli menedékhelyünket, hogy normál körülmények között 38 férőhellyel, a téli krízis időszakban folyamatosan 46 férőhellyel legyen képes a feladatát ellátni. Ezt, az intézmény zavartalan működtetése mellett, pótágyak elhelyezésével oldjuk meg. Szélsőséges időjárási helyzetekben, a már megemelt létszámot is az elvárásoknak megfelelően, további ideiglenes elhelyezésekkel is igyekszünk bővíteni.
ejjeli-menedekhely
Nappali melegedő:

A nappali melegedőnk rendeltetésének megfelelően az utcáról betérőknek (napi 60 fő)nyújt napközbeni menedéket. Az ide betérő emberek a fizikai fáradság kipihenésén kívül, az utcai agresszió és atrocitások ellen is nyugalmat lelnek.

A regenerálódáshoz az intézmény alapvető ételek fogyasztását teszi lehetővé (tea, zsíros-vajas kenyér), tisztálkodási lehetőséghez szappant, sampont, borotvát, törülközőt is biztosít. Mosás elvégzéséhez mosópor, szárítógép használatot nyújt, valamint a konyha részen főzési lehetőséget kínál. A ruházat pótlását, szükség szerint az adományba kapott ruhákból tudjuk megoldani. Szociális munkásaink segítenek, a hivatali, szociális és egyéb ügyintézésekben. A nappali melegedőben való tartózkodás ideje alatt lehetőség van TV nézésre, valamint olvasásra a saját kis könyvtárunkból.

nappali-melegedo-2
nappali-melegedo-1
nappali-melegedo-4
Utógondozó szolgálat, utcai szolgálat:

Az utcai szociális munka különálló szakmai egységként működik. Az intézményünk által foglalkoztatott szociális munkások és önkéntesek krízisidőszakban (november 1-április 30-ig) hétfőtől péntekig, 14-22 óráig, nyári időszakban 08-16 óráig az illetékességi területünket bejárva látják el az utcán élő hajléktalan személyeket. A krízis időszakban a hét minden napján 24 órás telefonügyeletet is biztosítunk a lakossági bejelentések számára. Munkánk elsősorban az utcán életvitelszerűen tartózkodó hajléktalanok elérésére terjed ki. Szükség szerint és évszaknak megfelelően nyújtottunk segítséget a rászorulóknak: takaró, vitamin, élelmiszercsomag, meleg ruha formájában.
utca-1

utca-3

utca-2

Átmeneti szálló: A Misszió Alapítvány Átmeneti Szállása rendszeres jövedelemmel és munkaviszonnyal rendelkező hajléktalanok részére (10 fő) szolgáltat szálláshelyet. A lakhatáson kívül tisztálkodási, mosási, főzési lehetőség is biztosít. Célunk a társadalomba való visszailleszkedés segítése, szociális munkások közreműködésével. Az integráció megvalósulás érdekében, kulturális és egyéb programokat (pl.: színház és múzeumlátogatás) szervezünk a lakók számára. A szolgáltatás igénybevétele havi 10.000 Ft térítési díjhoz kötött.
atmeneti-1

atmeneti-2

Népkonyha: Az Alapítványunk szolgáltatásaival a társadalmi lét peremére került, hátrányos helyzetű csoportokat célozza meg, ezért úgy alakítottuk ellátási formáinkat, hogy azok a felmerülő szükségletek kielégítését szolgálják. Ennek egyik legfontosabb része az éhezés csökkentése. Sajnálatos módon kerületünkben is vannak olyan szegény családok, akik számára a napi minimális élelmiszer előteremtése is komoly erőfeszítés okoz vagy teljesen kilátástalanná vált. Részükre népkonyhát működtetünk, ahol naponta 100 fő juthat meleg ételhez. Ez lehetőség a hozzánk forduló családoknak és egyedül élő embereknek egyetlen esélye, az életben maradáshoz szükséges étkezéshez való hozzájutáshoz. Alapítványunk a népkonyhai ellátást évek óta a kerületi Családsegítővel történő együttműködés keretén belül végzi, így az onnan érkező rászorultakat is mi biztosítjuk a térítésmentes étkezési lehetőséget.
etkezesre-varva-1

Az első rászoruló, előtte, közben és utána:

galeria-1

galeria-2

galeria-10

 

Az éjjeli menedékhely, a Budapest, XIX. kerület, Viola u. 30. számú családi ház:
galeria-5

Mindenki boldog:

galeria-4 (1)

Egy finom ebéd:
galeria-8
Ügyelünk a tisztaságra:
galeria-11

galeria-12
Támogatóinktól:

galeria-9 galeria-7

Elérhetőség, e-mail küldés:
http://www.misszioalapitvany.hu/index.php?page=elerhetosegunk

Kérjük, hogy mindazok, akik e kis bemutatásból meglátták e munka fontosságát, mindazok, akik szimpátiát éreznek velünk vagy velük, mindazok akik segíteni szeretnének, SEGÍTSENEK, TÁMOGASSANAK minket, a Jó Isten áldásával!

Szeretetteljes üdvözlettel:
Varga Sára elnök, tulajdonos, üzemeltető