Madurka Ildikó szerint fontos, hogy egyénre szabható legyen a lélegeztetési megoldás.

A koronavírus-fertőzött betegek 5%-ánál alakul ki különböző súlyosságú tüdőgyulladás – közölte Madurka Ildikó aneszteziológus, intenzív terápiás orvos, tüdőgyógyász az M1 aktuális csatorna hétfő esti műsorában.

A szakember azt mondta: a beteg tüdő nagyon változatos, ezért fontos, hogy egyénre szabható legyen a lélegeztetési megoldás. A tüdőgyógyász úgy fogalmazott, ha a tüdő meggyógyul, és le tudják venni a beteget a lélegeztetőgépről, csak egy csatát nyernek meg, a háborút nem.

Azt követően ugyanis a betegnek az intenzív osztályon korai rehabilitációra van szüksége, majd más osztályon, később pedig az otthonában is rehabilitációra szorul. Hogy mindez mennyi időt vesz igénybe, az függ attól is, hogy a beteg eredetileg milyen állapotban volt – közölte, hozzátéve: a teljes regenerálódás egy sportos fiatal esetében is hetekbe telik, míg egy idősebb, eleve beteg szervezet esetében hónapokig elhúzódhat.

Az országos tisztifőorvos szerint két olyan eset is volt a közelmúltban, amikor megszüntethették a lélegeztetőgép alkalmazását. Müller Cecília az operatív törzs hétfői online sajtótájékoztatóján „reményteljes hírként” számolt be arról, hogy két koronavírussal fertőzött beteg lekerült a lélegeztetőgépről a Szent László Kórházban. A világban olyan hírek terjednek, hogy a lélegeztetőgépre helyezett betegeknél nagyon nehéz a gyógyulás, a visszatérés – mondta, hozzátéve, úgy tűnik, hogy ez most itt sikerült.

A fotók illusztrációk. Forrás: Getty Images