A gépjármű általános állapotára való odafigyelés, a rendszeres szervizelés, az évszakváltáskor szükségessé váló gumicsere, valamint a szükséges okmányok megléte mellett van valami, ami szintén kiemelt jelentőséggel bír autósként, ez pedig nem más, mint a kötelező biztosítás. Fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, hiszen csak a megfelelően fizetett biztosítás nyújt anyagi védelmet akkor, ha kárt okozunk más gépjárművében.

Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a biztosító nem fizet a végletekig, ezért célszerű a biztosítási jogszabályokban, valamint a megkötött szerződésben foglaltakat pontról pontra ismerni.

kotelezo-biztositas

Csak biztosítással guruljon az utakra!

A kötelező biztosítás- miként annak nevében is benne van- nem egy választható kategória, tehát mindenkinek meg kell kötnie, aki a KRESZ szabályai szerint járműnek minősített közlekedési eszközzel gurul az utakra. Így a személy-, és tehergépjárművek mellett pótkocsikra, félpótkocsikra, mezőgazdasági vontatókra, és minden egyéb, rendszámmal rendelkező járműre rendelkezni kell kötelező biztosítással.

 

Ennek igazolására ma már nem kell magunknál tartani a kötelező biztosítási fedezetigazoló szelvényt, ugyanis a Nemzetgazdasági Fejlesztési Minisztérium kezdeményezésére 2013. július 1.-től elegendő a felelősségbiztosító megnevezése, és a szükséges adatok igazoltatás, vagy baleseti helyszínelés alkalmával lekérdezhetőek.

 

Felelősség megállapítása esetén fizet a biztosító

A biztosító kizárólag akkor téríti meg a károsultnak a szükséges összeget, ha megállapítható, hogy a biztosító ügyfele felelősségre vonható a történtekért. Amennyiben tehát a felelősség megállapítható, akkor sor kerülhet a dologi károk, valamint a személyi sérülések miatti károk megfizetésére. Ha a károkozó járművében elhelyezett tárgyak szenvednének sérülést, akkor nem számíthatunk a biztosítási védelemre.

 

Nem csak a személyes használati tárgyakra igaz ez, hanem a kárt okozó gépjárművét érintő sérülésekre is.

 

Ismeretlen károkozó esetén is van megoldás

Nem ritka eset, hogy a károkozó személye ismeretlen, ilyenkor problémásabb helyzettel állunk szemben. Természetesen a kárt szenvedett jármű tulajdonosa így is igényelheti a károk megtérítését, mégpedig a hazánkban működő Kártalanítási Számla felkeresésével. Ez fizeti meg a kártérítésre szóló biztosítási összeget, ám kifizetéséről nem feledkezik meg, s ha a jövőben a kárt okozó személyét sikerül beazonosítani, akkor tőle fogják követelni azt.

 

A részletes dokumentáció döntő lehet!

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a részletes dokumentáció fontosságát. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a kötelező biztosítás kapcsán gyakran adódnak olyan problémás helyzetek, melyek kifejezetten a mindenre kiterjedő dokumentálás hiányára vezethetőek vissza. Ma már nem jelenthet problémát azonnal fényképeket készíteni a keletkezett sérülésekről, a közlekedési helyzetről, hiszen az okostelefon mindenki zsebében ott lapul.

 

Nem tart semmiből fotókat készíteni, ezek sokszor életszerűbben tárják az illetékesek elé a történteket, mint a rajzok, vagy a kevésbé jó szöveges megfogalmazások. A baleset, koccanás megtörténte alapvetően stresszes szituáció, amikor hajlamosak vagyunk kevésbé tisztán gondolkodni. Felborul a napirend, várhatjuk a rendőrt, közben ott a másik fél, aki szintén ideges. Ilyenkor a higgadt, intelligens hozzáállás sokat segíthet a helyzet előremozdítása érdekében.

 

Persze nem mehetünk el a biztosító váltás és a fizetendő összegek időben történő rendezése mellett sem. A határidők betartása mindkét esetben kiemelt jelentőséggel bír, az ajánlatokat pedig ma már az internet segítségével pillanatok alatt összehasonlíthatjuk. A netrisk.hu csapata minden autósnak javasolja a kötelező díjkalkulátor használatát, amelynek segítségével azonnal képet kaphatunk a biztosítók aktuális ajánlatairól, és így sikerülhet a számunkra leginkább megfelelőt kiválasztani.