Tovább folytatódik és egyre súlyosbodik a globális chiphiány.

A kialakult helyzet számos okra vezethető vissza, és természetesen ezek közt szerepel a koronavírus-járvány hatása is: az elmúlt egy-másfél évben sokak számára a különböző elektronikai eszközök jelentették az otthoni kikapcsolódás lehetőségét, így rendkívül megugrott a kereslet a különböző számítógépes alkatrészek, laptopok és játékkonzolok iránt.

Ezen kívül persze nagyon sokan otthonról dolgoztak vagy tanultak, melyekhez ugyanúgy szükségesek a megfelelő technikai eszközök, ráadásul a távmunkában sok vállalat és munkavállaló fedezte fel a lehetőséget a járvány alatt, így ez a trend a járvány elmúlásával sem fog teljesen visszafordulni. A probléma, hogy az egyébként is közel teljes kihasználtsággal működő chipgyártók nem lehettek felkészülve ekkora keresletnövekedésre, a kapacitásokat pedig érdemben csak évek alatt lehet növelni.

DE A KIALAKULT HELYZET IRÓNIÁJA, HOGY MÁR AZOKBÓL A CHIPEKBŐL IS KEVÉS VAN, AMIK A CHIPGYÁRTÓ GÉPEK ELKÉSZÍTÉSÉHEZ KELLENÉNEK.

Így tehát hiába próbálna a két legnagyobb bérgyártó, a Samsung és a TSMC is erőltetett tempóban bővíteni, a folyamatot lassítja, hogy nem tudnak eleget beszerezni a gyártáshoz szükséges különleges chipekből, melyeket ráadásul mindössze néhány vállalat készít jelenleg a különböző partnerek számára.

A világ legnagyobb chipgyártójának, a TSMC-nek egy készülő új üzeme. FORRÁS: TAIWAN SEMICONDUCTOR MANUFACTURING CO., LTD.

A globális hiány először a nagyobb teljesítményű PC-s alkatrészek piacán jelentkezett, így a grafikus kártyákat, processzorokat továbbra is nehéz beszerezni, ha pedig fel is bukkannak a kívánt elemek egy-egy áruházban, akkor is jelentős túlárazás tapasztalható. A jelenséget természetesen kihasználják az úgynevezett „scalperek” is, vagyis azok a nyerészkedők, akik a beérkező minimális raktárkészletet is azonnal is megvásárolják, hogy a másodlagos piacokon jelentős haszonnal tovább értékesítsék.

ÍGY TEHÁT AZ LÁTHATÓ, HOGY HA MA PÉLDÁUL VALAKI PLAYSTATION 5-ÖT, VAGY XBOX SERIES X KONZOLT SZERETNE VÁSÁROLNI, AZ VISZONYLAG GYORSAN HOZZÁJUTHAT MÁSODKÉZBŐL, HA HAJLANDÓ AKÁR TÖBB SZÁZEZER FORINTTAL IS TÖBBET FIZETNI ÉRTE.

Nem segített a helyzeten az sem, hogy az elmúlt hónapokban a bitcoin és más kriptovaluták értéke jelentősen megugrott, ami új lendületet adott a bányászatnak is. Még mindig van több olyan kriptopénz, ami a kifejezetten erre készített és egyébként a hétköznapi felhasználó számára haszontalan hardverek mellett teljesen hagyományos PC-kkel is megéri bányászni. Ehhez tulajdonképpen csak egy erős videokártyára van szükség, így azonban a nagyüzemi bányászok pont a játékosok elől vásárolják fel a készleteket, de a hiány miatt már eljutottak odáig, hogy akár az erősebb laptopokat is elkapkodják bányászati célokra. Mindez még inkább fokozza a hiányt és felveri az árakat.

De mostanra oda jutottunk, hogy a chiphiány az informatika minden területére hatással van. Hiába fognak például az olyan nagy tévégyártók, mint az LG az idei évben minden korábbinál több OLED-panelt készíteni, ha a készülékekhez szükséges chipek nem állnak rendelkezésre, de már az olyan „egyszerűbb” eszközök gyártása is akadozik, mint például a routerek.

A természet is akadályozza a munkát

Ha mindez nem lenne elég, akkor idén már két olyan természeti esemény is bekövetkezett, ami megnehezítette a helyzetet. Az első a néhány héttel ezelőtti katasztrofális hideg volt Texas államban, ami nemcsak emberéleteket követelt és komoly gazdasági károkat okozott, de többek között a Samsung helyi üzeme is leállt, az újraindítás pedig elég nehézkesen ment.

AZ ILYEN JELLEGŰ GYÁRAKON A TERMELÉS ÚJRAINDÍTÁSA EGY TELJES LEÁLLÁS UTÁN NAGYON KOMPLEX ÉS NEHÉZ FELADAT, TÖBBEK KÖZÖTT AZÉRT, MERT SZINTE MINDENT ALAPOSAN ÚJRA KELL TESZTELNI.

A világ legnagyobb chipgyártójának, a TSMC-nek otthont adó Tajvant sem kímélte az időjárás, ott ugyanis éppen történelmi aszály van. Az esős évszak közel sem hozott annyi vizet, mint amire jellemzően számítani lehet, a chipgyártás pedig rendkívül vízigényes folyamat. A helyzet kezelésére a helyi kormány első körben korlátozta a lakosság és az ipar vízfelhasználását, amit a vállalatok tartálykocsik bevonásával és új kutak fúrásával igyekeztek megoldani, de ez egyelőre közel sem hozott megfelelő eredményt.

FORRÁS: AMD

Végül Tajvan vízgazdálkodási ügynöksége meghozott egy nehéz döntést: az agrárium helyett a félvezetőgyártók kaptak prioritást a vízkészletek felhasználásakor. Ez természetesen hatalmas társadalmi feszültségeket idézett elő, a gazdák jogosan elégedetlenkednek, azonban az ügynökség magyarázata szerint a rizsföldek várhatóan az öntözéssel együtt is szerény termést hoztak volna, míg a chipgyártás fennakadása még tovább fokozná a globálisan is nehéz helyzetet.

A TSMC KÖZLEMÉNYE SZERINT EGYÉBKÉNT A GYÁRTÓSORAIK 100% FELETTI KIHASZNÁLTSÁGGAL ÜZEMELNEK, ÉS FOLYAMATBAN VANNAK A BŐVÍTÉSEK IS, DE ENNEK MÁR VALÓSZÍNŰLEG CSAK 2023-BAN LESZ HATÁSA.

A cég jelenleg úgy látja, hogy az idei és a jövő évben még rendszeres lesz a hiány. Ráadásul ebben a helyzetben igyekeznek a legnagyobb megrendelők felé teljesíteni elsőként, és főként a drágább, nagyobb chipeket leszállítani, hiszen ezen a félvezetőgyártónak is nagyobb a haszna, meg persze annak a partnernek is, aki majd az erre a chipre épülő termékét (például egy komolyabb laptopot) értékesíti.

Ez faramuci módon várhatóan ahhoz fog vezetni az év második felében, hogy pont az olcsóbb, adott esetben otthoni munkához és tanuláshoz szükséges laptopok és egyéb eszközök esetében jelentkezhet még inkább a hiány, illetve ennek okán tovább emelkedhetnek az árak.