Tegnap volt a napja, hogy napra pontosan 11 évvel ezelőtt hunyt el Bujtor István, akit igazán Ötvös Csöpiként ismert meg az ország.

Bujtor István / Fotó: RAS ArchivBujtor István / Fotó: RAS Archiv

A színészlegenda halála sokakat megrendített, özvegye, Judit pedig mind a mai napig nem tudta feldolgozni halálát. Összeállításunkban az évforduló alkalmából Bujtorról emlékezünk.

Kereken 11 év telt el Bujtor István halála óta. A Balázs Béla-díjas magyar színművész, filmrendező, forgatókönyvíró, producer 2009 júliusában került egy hirtelen rosszullét után két hónapra kómába, melyből sajnos már nem ébredt fel. A színészlegenda 2009. szeptember 25-én, 67 éves korában hunyta le örök álomra szemét, a budapesti Állami Egészségügyi Központ közlése szerint tüdőembólia, keringési és légzési problémák miatt, özvegye később elárulta, halálát Candida fertőzés okozta. Balatonszemesen temették el.

Emlékvideót készített róla a Nemzeti Filmintézet, íme:

Hatalmas űrt hagyott maga után. Özvegye, Bujtor Judit – akinek a gyász feldolgozásában évekig pszichológus segítségére volt szüksége – pedig mindent megtesz annak érdekében, hogy ápolja és őrizze a színművész emlékét.

Korábban úgy fogalmazott, egy évtized után is nagyon hiányzik néhai imádott férje, aki helyére a halála óta eltelt hosszú idő ellenére sem léphet más a szívében. Kollégái, pályatársai mind a mai napig megemlékeznek az Ötvös Csöpi filmek sztárjáról, köztük Gór Nagy Mária is.

Bujtor István 1942. május 5-én született Budapesten. Édesanyja Gundel Károly budapesti vendéglős legidősebb gyermeke, Gundel Katalin volt. Féltestvére, Latinovits Zoltán, anyja első házasságából született gyermeke. Édesapja id. Frenreisz István belgyógyász, kardiológus volt, öccse a Kossuth-díjas rockzenész, Frenreisz Károly. A színészlegenda Keleti Márton filmrendező tanácsára első filmszerepe idején apai dédanyai ükapja után a Bujtor nevet vette fel.

Első felesége Perényi Eszter hegedűművész volt, akitől két gyermeke született: Bujtor Balázs hegedűművész és Bujtor Anna jogász, drámapedagógus. A színművész másodjára is megházasodott, Juditot vette el.

Előbb a Győri Kisfaludy Színházhoz került, majd a fővárosi József Attila Színház kötött vele szerződést. Később Pécsi Nemzeti Színház, majd a budapesti Vígszínház tagja lett. Ezt követően a székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz szerződött, majd a Mahir Film Kft.-t vezette.

Bud Spencer és Bujtor István egy filmben – Hetediksor

Négy évtizedes pályafutása alatt számos filmhez adta szinkronhangját, köztük Bud Spencernek is, olyan nagysikerű filmekben is gyakran szerepelt: A kőszívű ember fiai (1965), Fiúk a térről (1967), Egri csillagok (1968), Az oroszlán ugrani készül (1969), Fekete gyémántok (1976). 1980-ban álmodta meg és játszotta el Ötvös Csöpi rendőrnyomozó alakját A Pogány Madonna című filmben.

Életre szóló szenvedélye a vitorlázás volt, hatszoros magyar bajnok volt.

Tavaly egy családi titokra is fény derült: a Metro, az LGT és a Skorpió együttes legendás, Kossuth-díjas zenésze, Frenreisz Károly elárulta, édesanyjuk, dr. Frenreisz Istvánné, azaz Katinka néni a haláláig nem tudta, hogy meghalt a fia.

– Nem mondtam el édesanyánknak, hogy István meghalt. Féltettem, már százéves volt akkor, elég volt neki az a trauma, hogy öngyilkos lett az elsőszülött fia, féltestvérünk, Latinovits Zotán. Párszor kérdezgetett, azt mondtam, hogy István külföldön dolgozik, forgat.

Ebben a hitben ment el tíz hónappal István után. Együtt pihennek már a szemesi temetőben – mondta korábban Frenreisz a Blikknek.

Galéria