Szerencse a szerencsétlenségben – talán így lehetne jellemezni a londoni terrortámadással kapcsolatban napvilágot látott információkat. Sokkal nagyobb teherautót akartak bérelni a londoni merényletet elkövető terroristák. Ha sikerült volna a tervük, még több halálos áldozatot szedhettek volna a tömegbe hajtva.
Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő az M1 Ma este című műsorában elemezte a helyzetet. Véleménye szerint, amennyiben a terroristák elég leleményesek lettek volna és még nagyobb pusztítást akartak volna végezni, akkor lophattak volna egy kamiont. Nem voltak annyira képzettek, mint azt gondolhattuk volna, de ez is épp elég nagy pusztítás volt – hangsúlyozta a szakértő.
A rendőrség eddig több tucat embert vett őrizetbe, akik közül sokakat el is engedtek. Az, hogy mit jelenthet ez, hogy vajon vaktában tapogatózik-e a Scotland Yard, a szakértő összetett választ adott. A manchesteri támadás után bejelentették a britek, hogy utána néznek olyan embereknek, akik a rendőrség látókörébe kerültek, valószínűleg ebbe a sorba illeszkedik be az átmeneti letartóztatás hullám. Nagy-Britannia azon államok közé tartozik, amelyek a kontinentális Európánál sokkal erőteljesebben összpontosítanak a biztonságra, az emberi jogok figyelme bevételével együtt – mondta a szakértő.
Hatékonyabbá kellene tenni a biztonsági megfigyeléseket, azonban ez elképesztő nagy munka
Theresa May azt mondta, hogy bizonyos törvényeket felül kell vizsgálni ebben az évtizedek óta tartó versengésben a biztonság és szabadság között. Sokak inkább a biztonság erősítésére voksolnának, megfelelő keretek között – tájékoztatott Gyarmati István.
Mint mondta: nagyon sok olyan ember van, akiket a hatóságok megfigyelnek, de mindenkit nem lehet megfigyelni. Nehéz megmondani azt, hogy miként lehetne olyan módszert találni, amivel állandó megfigyelés alatt lehet tartani ezeket az embereket. Ez egy bonyolult, nem csak pénzt, de embert is igénylő feladat.
forrás: M1 / Ma este