13.2 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeTudástárTechnika, kommunikáció"Mindent látnak Kínában" - aggasztó felvételek kerültek ki a TikTok dolgozóitól

„Mindent látnak Kínában” – aggasztó felvételek kerültek ki a TikTok dolgozóitól

A világ egyik legnagyobb és legvitatottabb közösségi platformja, a TikTok bejelentette, hogy az amerikai felhasználók adatait kizárólag az Oracle helyi szerverein fogja tárolni.

Ezzel egy időben kiszivárgott belső hangfelvételek tanúskodnak arról, hogy a kínaiaknak mekkora a befolyása az adatok fölött.

A TechCrunchon olvasható hír szerint a BuzzFeed által közölt hanganyagok arról tanúskodnak, hogy még idén januárban is hozzáfértek amerikai információkhoz Pekingben. A laphoz nyolcvan belső megbeszélés felvételei jutottak el, amelyek alapján a cég amerikai munkatársai nem is igazán értették, hogy pontosan hogyan áramlanak az információk, illetve azokhoz önállóan nem férhettek hozzá. A rövid videóiról, és a felhasználók ízlését remekül kiismerő algoritmusáról híres TikTok tulajdonosa a kínai ByteDance. Az alkalmazás jelenleg gyakorlatilag a legnépszerűbb a világon, több mint három és fél milliárdszor töltötték le és komoly fejtörést okoz a többi ismert platformnak, mint a Facebook, az Instagram vagy a YouTube. Mint minden kínai tulajdonú technológiai vállalattal, így a ByteDance-szel kapcsolatban is folyamatosan felmerül, hogy a helyi hatóságok vajon mennyire férnek hozzá a regisztráltak személyes információihoz, illetve hogy a pártérdekek beleszólhatnak-e a moderációs elvekibe, gyakorlatukba.

„Mindent látnak Kínában”

– hangzott el a cég amerikai biztonsági csapatának egy tavaly szeptemberi megbeszélésén a riport szerint.

Az ilyen kijelentések miatt utólag is indokoltnak tűnhet a politikusok óvatossága, helyenként ellenségessége a TikTokkal szemben. Két éve ilyenkor írtunk arról a Rakétán, hogy Indiában betiltották, Amerikában pedig „valószínűleg be fogják tiltani” a szolgáltatást, ám az utóbbi végül nem következett be. Pedig Donald Trump akkori elnök egyenesen előírta, hogy adják el a cég amerikai érdekeltségeit egy helyi partnernek; még a Microsoft is szóba jött a lehetséges vevők között. A sokáig befutónak tűnő Oracle végül csak „technológiai partner” lett, az eladás pedig az elnökválasztás után lekerült a Fehér Ház teendőinek a listájáról.

Közleményük szerint mostantól „az adatok száz százaléka Oracle felhő infrastruktúrán keresztül közlekedik”, a korábbi saját, amerikai és szingapúri adatközpontjaik helyett, amelyek egy ideig még tartalékként működnek tovább. Ugyanakkor amikor a Gizmodo a kikerült felvételekről kérdezte a TikTok képviselőit, azok kitérő választ adtak: tudják, hogy „fokozott figyelem” mellett kell dolgozniuk, igyekeznek „minden kétséget kizárni” amerikai adatkezelésükkel kapcsolatban, ezért szakértőket és „elismert, független harmadik feleket” alkalmaznak, hogy a biztonsági előírásaikat ellenőrizzék. Az európai adatok elméletileg szintén az említett amerikai és szingapúri szervereken vannak; a régióból érkező információkat korábban 2022 végére, majd 2023 elejére ígérték, hogy épülő ír adatközpontjukba mozgatják.

(Fotó: Unsplash/Solen Feyissa)

raketa

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem