MINDENSZENTEK TEMPLOM

0

Római katolikus templom a falu középpontjában Pásztóra induló bekötőút mellett. Mai formáját és stílusát az 1792. évi átépítésnek köszönheti. Klasszicizáló barokk épület. A tornya középkori, XV. századi építésű.
Az 1697-es Canonica Bisitatió (egyházlátogatási jegyzőkönyv) szerint a korabeli templom még jó állapotban volt. A XVIII. századi részletes leírások (1711., 1727., 1746.,) három oltárát említették. A főoltár korai barokk, a két mellékoltár gótikus szárnyasoltár. Ekkor még falifülkéje és szentségfülkéje is volt. Díszes ezüst monstranciáját (szentségtakaróját) is leírták. 1727-ből egy passiójelenetekkel díszített, a főoltár számára készített böjti velumot (kendő, terítő ) is megemlítenek. 1746-ban egy negyedik oltár is szerepel a leírásban.

Egyik legnagyobb értékeként említik, még a XIX. század első felében is a deszkázott toronyban függő három harang egyikét. Baranyai János ecsegi kanonok és esperes a Mocsáry Antallal való levelezésében tesz említést többek között e harangról is. (1821)
A négy mázsás harang felső abroncsán gótikus betűkkel a következő felirat volt olvasható:”O Rex Gloriae veni cum pace” és egy MCVIII-as évszám. (A felirat vagy a korabeli olvasata bizonnyal elírás, valószínűbbnek látszik MDVIII (1508) évszám. Az alsó részén négyszer ismétlődő, trónón ülő, címerpajzsot tartó nőalak volt látható. A harang magassága 85 cm volt.A híres harangot állítólag 1908-ban megvásárolta a Nemzeti Múzeum, de ott nem található.

Ama a templom sekrestyéjének szentele víz tartóján egy középkori harang kis darabkája látható. Ez egy koronás, glóriás nőalakot,a Szűz Máriát ábrázolja, ölében a glóriás kis Jézussal.Csonka József ecsegi múltkutató szerint középkori harangját az első világháború idején beöntötték, leemelésekor tört ki belőle a sekrestyébe beépített darabka.
A templom bejárati része, tornyának alsó, földszinti előcsarnoka XV. századi építésű, gótikus keresztboltozatú, rozettás zárókővel és négy, kehelyalakú gyámkővel.A négyzetalakú, felfelé fokozatosan keskenyedő torony terméskőből épült, a sarkokon faragott kövekkel erősített.Tornyát az 1400-as évek közepén a husziták őrtornyaként használták.
A harmadik emeletet körbefutó párkány zárja le, ez, mint a templom is, már 1792-es építésű.Régebben a toronynak fasisakja volt, 1880 körül már vörösrézből készült kettős hagymakupolát említenek.

A vakolatlan toronnyal elenntétben a hajó kívül is simára vakolt, egyszerű, arányos építésű.Belül két boltszakaszos, a fal síkjától kiugró, klasszicizáló pillérekkel tagolt. Falfreskói nincsenek. A kőszarkofágos főoltár felett nagyméretű, aranyozott fakeretű, XV. századi Mindenszentek klép látható. Mellékoltára felett az 1850 körül készült, romantikus stílusú” Mária és Erzsébet találkozása” oltárkép függ. A szószék fából készült, klasszicizáló formájú.Az orgona karzat kért kőpilléren nyugszik, három ívvel nyílik a hajó felé.
AZ ECSEGI KEHELY
A templom nevezetes kincsét, egy, a XV. ( XV.) századból származó gótikus kelyhet a Váci Egyházmegyei Gyűjtemény őrzi. Az aranyozott ezüstkehely a korabeli brassói ötvösök kezemunkáját dicséri arányos felépítésével, gyönyörűen kimunkált mintázatával. Hat, patás idomú talpkaréját ékkövek díszítik, nodusa ( kosara ) filigránhálós, liliomsoros záródíszítésű. Hozzá hasonló csak a gyöngyösi egyházi gyűjteményben, illetve külföldön, a göteborgi Iparművészeti Múzeumban látható.

Cím: EcsegSzabadság tér 1
Tel: (+36) 32 490-178
E-mail: salgotarjan@tourinform.hu
Web: http://www.lukats.hu/tanya/ecseg.html

NO COMMENTS

Exit mobile version
Megszakítás