forrás: hirado.hu/M1 – Ma reggel
A 2014-2020 közötti európai uniós források az utolsó lehetőséget adják a magyar gazdaságnak ahhoz, hogy felkészüljön a 2020 utáni időszakra, amikor várhatóan nem lesznek ilyen típusú beruházási támogatások – mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára. A 2007-2013-as uniós fejlesztési időszak forrásainak 98 százalékát már kifizette a kormány, így biztos, hogy jóval a december végi határidő előtt teljesül a 100 százalékos forráslehívás.
Az előző hétéves uniós ciklus kifizetéseinek 98 százaléka, 8125 milliárd forint kiutalása megvalósult már. Október közepére, végére várható a teljes lehívás, ami azt jelentené, hogy az unió történetében Magyarország lenne az első, amely 100 százalékban fel tudja használni a pénzügyi keretet. „Biztos vagyok benne, hogy sikerül” – mondta Csepreghy Nándor az M1 Ma reggel című műsorában.
Az unió mindeközben számos olyan kihívással áll szemben jelenleg, melyet pénzszűke miatt nem tud kezelni, mert a nyugati országok a különféle kelet-közép-európai fejlesztéseket finanszírozzák. 2020 után ezért a jelenlegi formában várhatóan nem juthatunk majd forráshoz – mutatott rá a helyettes államtitkár.
Meg kell erősíteni a cégeket
Az addig tartó támogatási rendszer legfontosabb két célja ezért a gazdaságfejlesztés és az állami források kihelyezésében az egyenlő esélyek megteremtése. Vagyis annak elérése, hogy ne legyen különbség a vidék és Budapest, illetve a kisebb települések és a megyei jogú városok között – folytatta. A 2020-ig érkező 12 ezer milliárd forint 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítja a kormány, a mezőgazdaságban, a turisztikai ágazatban legalább 800 ezer új munkahelyet kell létrehozni, hogy meglegyen az 5 millió foglalkoztatott. A magyar gazdasági szereplőket annyira fel kell zárkóztatni, hogy ne csak Magyarországon, hanem a nemzetközi piacokon is versenyképesek legyenek – hangoztatta.
Úgy vélekedett, alapvetően az állam alapállását is meg kell változtatni az állampolgárok és a vállalkozások irányában, vagyis az ügyintézés hatékonysága végett le kell bontani minden felesleges bürokráciát. A 2020 utáni állapotok akkor lesznek ideálisak, ha valódi szövetség jön létre a vállalkozói szektor és az állami szféra között – emelte ki.
Elindulnak az új pályázatok
Az év végéig mintegy 2700 milliárd forint értékben nyílnak meg pályázatok. Senki nem késett még el, a versenyegyenlőség miatt egy tender megjelenése után 30 napig még nem lehet rájuk jelentkezni. Addig mindenki el tudja dönteni, hogy a pályázat valóban passzol-e az elképzeléseihez, és hogy meg tud-e felelni a kritériumoknak – ismertette Csepreghy Nándor. A tenderekről részletesebben ezen az oldalon tájékozódhat.