Előbb sárga lapot kapott, mire elmosolyodott, hátra simította a haját, majd a szívéhez kapott és hirtelen összeesett: az egész világot sokkolta, mikor megállt a magyar futballista szíve a pályán. Húsz éve, 2004. január 25-én hunyt el Fehér Miklós a magyar válogatott és a Benfica csatára.
A legtöbb szurkoló sosem feledi a magyar labdarúgás egyik legtragikusabb napját: 2004. január 25-én a Benfica a Vitória Guimaraes ellen játszott idegenben, a mérkőzés 0–0-s döntetlenre állt, a csapat edzője, José Antonio Camacho így a támadószekcióban próbált új impulzust vinni a játékba, ezért a 60. percben cserélte be a magyar kiválóságot.
Fehér néhány nappal a meccs előtt nátha miatt gyengélkedett, vélhetően ez volt az oka, hogy nem volt a kezdőcsapat tagja. A csapat 29-ese jól szállt be, hiszen ő adta a gólpasszt a győztes gólt szerző Fernando Aguiarnak.
A középkezdés után nem sokkal Fehér megakadályozta az ellenfél egyik játékosát a bedobásban, ezért a bírótól sárga lapot kapott. Az ítéletet egy mosollyal és haja hátrasimításával könyvelte el, majd néhány másodperccel később a térdére támaszkodott, és földre rogyott.
A körülötte állók rögtön tudták, hogy óriási a baj. Többen odaszaladtak, volt aki két másodperccel az esés után az oldalára fektette és próbált segíteni.
A játék félbeszakadt, a pályára rohanó orvos megkezdte az újraélesztést. Mindenki a mentőt várta, és nem csak a játékosok, de José Antonió Camacho is zokogásban tört ki. A száguldó mentőautóban ismét újraélesztették a magyar focistát, a kórházban azonban már hiába küzdöttek az életéért. Harmadjára is leállt a szíve.
Halála megrázta Magyarországot, Portugáliát és az egész világot.
Utolsó mosoly
Halála után Lisszabonban több ezren álltak sorba az Új-Katedrális-stadion aulájában felállított ravatalnál, virágok borították be Fehér Miklós koporsóját.
A portugál játékvezetői testület nevében, az egykori bíró António Rola egy olyan emlékplakettet helyezett el a koporsón, amelyen négy, a játékost ábrázoló kép és egy sárga lap kapott helyet. Az akkori Nemzeti Sport szerint a kísérőszövegen az állt:
„2004. január 25-én egy ilyen lap csalt utoljára mosolyt az arcodra. Nyugodj békében”
Január 28-án játékostársak, sportvezetők és szurkolók búcsúztatták a győr-szabadhegyi köztemetőben Fehér Miklóst. A portugál elitklub különgépe – amelyen Fehér Miklós holttestét szállították haza – kora délután érkezett Budapestre. A mintegy 170 fős küldöttség buszokkal – rendőri felvezetéssel – azonnal Győrbe utazott.
Temetésére a Benfica vezetősége, szakmai stábja és a teljes keret is elutazott, így leróva a tiszteletüket a 25-szörös válogatott támadó felé.
A győri búcsúztatáson, a gyászbeszédek elhangzása közben szólalt meg a Bikini száma (Közeli helyeken), Fehér Miklós kedvenc slágere, sírt az egész temető.
Fehér Miklós halálának napja egybeesett a portugál klub legnagyobb legendájának, Eusébionak a születésnapjával. A futballtörténelem egyik legjobb csatára így vélekedett Fehérről:
„Fehér Miklós személyében egy tehetséges, óriási akaraterővel rendelkező és profizmusú emberrel találkoztam. Követtem korábban is a pályafutását, de jobban akkor ismertem meg, amikor a Benficához szerződött. Nagyon közeli baráti kapcsolatot ápoltunk, fantasztikus fiú volt” – mondta akkor a lisszaboni klubikon, aki 2014-ben távozott az égi futballpályákra.
(Fotó: MTI: Szigetváry Zsolt)
2004. január 29-én órakor egyperces gyászszünet volt egész Portugáliában.
Fehér Miklós egykori iskolája, a Szabadhegyi Közoktatási Központ tanulói egykori iskolatársukra emlékeztek, amikor a győri intézmény diákjai és tanárai gyertyával a kezükben vonultak iskolájuktól a sírig.
MTI Fotó: Matusz Károly
Mi okozta a halálát?
A portugál legfőbb államügyészség később azt közölte a toxikológiai vizsgálatok eredményére hivatkozva, hogy természetes okokból halt meg Fehér Miklós.
A Jornal de Noticias ezzel együtt azt írta: olyan kór okozta a játékos halálát, amit korábban egyetlen vizsgálat során sem észleltek. A lap értesülése szerint „mérsékelt szívmegnagyobbodásról” volt szó. A boncolást követően került sor a szövettani elemzésekre. Portugál törvényszéki orvosszakértők úgy vélték, hogy veleszületett szívrendellenesség állhat Fehér halálának hátterében. Az elmúlt két évtizedben felmerültek olyan hírek, hogy fájdalomcsillapítót szedett a magyar játékos, amelynek a mellékhatása az erek összehúzódása lehetett, ami okozhatta a szívmegállást, de nincs bizonyíték arra, hogy Fehér Miklós valóban szedett volna gyógyszert a Guimaraes elleni bajnoki előtt.
A játékos emlékét számos kezdeményezés őrzi, mint például a róla elnevezett akadémia, vagy a Fehér Miklós Emléktorna. 2023 decemberében, több év szünet után rendezték meg először a Fehér Miklós Emléktornát, amelyen túlzás nélkül a magyar futball elmúlt 25 évének a legmeghatározóbb alakjai tették tiszteletüket. A győri önkormányzat által kezdeményezett eseményen négy csapat mérkőzött egymással, az ETO öregfiúk, Fehér Miklós barátai, Fehér Miklós válogatottbeli csapattársai, és az NB I all-stars válogatott. Olyan játékosok voltak ott, mint Király Gábor, Huszti Szabolcs, Juhász Roland, Gera Zoltán, Lisztes Krisztián vagy az a Zlatko Zahovics, aki Fehér Miklós csapattársa volt a Benficában. Az egykori kíváló játékos édesapja, idősebb Fehér Miklós elmondta, Győrben szívügyként tekintenek a helyi futball ikonjának méltó megemlékezésére, amelyre tökéletes mód az emléktorna.
„Köszönöm Győr városának, a polgármester úrnak, hogy létrejöhetett ez az esemény – mondta a gála első meccse előtt idősebb Fehér Miklós a Sportál tudósítása szerint. – Köszönöm a játékosoknak, hogy első szóra elfogadták a meghívást. Egytől egyig remek futballistákról és emberekről van szó, igaz, néhány éve, de az is lehet, hogy már tíz éve már nem játszanak, de a szívük, mint mindig, most is itt van. S köszönöm a szurkolóknak, hogy ennyien eljöttek, abban bízom, sok gólt látnak majd.”
„Nagyon örülök, hogy ilyen sokan összejöttetek – köszönt be Berlinből a modern technikának hála Dárdai Pál, a Hertha vezetőedzője. – Sajnos az én családomban is történt hasonló tragédia, tudom, mit élhettek át Miki szülei. Miki a szobatársam volt a válogatottban, nagyon kedves és jólelkű srác volt, folyton mosolygott. Az emléke velünk él, fenn van a csillagok között, ha esténként felnézünk, lehet benne gyönyörködni…”
Lisszabonban az Estádio da Luzban, a Benfica stadionjában mellszobrot helyeztek a tiszteletére, 29-es mezszámát visszavonultatták. 2005-ben, amikor a Benfica megnyerte a portugál bajnokságot, a vezetőség és a teljes játékoskeret visszatért Győrbe, hogy átadják Fehér Miklós családjának a neki járó aranyérmet, valamint tiszteletüket tették egykori játékosuk sírjánál, de azóta is minden évben megemlékeznek az egykori kiválóságról.
Fehér Miklós mindössze 24 évet élt, idén lenne 45 éves.
A Debreceni VSC és a GYõri ETO labdarúgó csapata játszotta az Arany Ászok Teremlabdarúgó Bajnokság döntőjét Debrecenben, a Főnix Csarnokban. A képen: a Győr játékosai, Fehér Miklósra emlékeznek a mérkőzés megkezdése előtt.
MTI Fotó: Oláh Tibor
Örökké a szívünkben él
Fehér Miklós 1979. július 20-án Tatabányán látta meg a napvilágot, de gyermekkorát Győrben töltötte, és igen hamar, már 8 éves korában elkezdett futballozni. Első edzője, és felfedezője Cs. Kovács László, aki korábban a Győri ETO játékosa volt, visszavonulása után az utánpótlásban dolgozott. Ő Fehér Miklós korosztályát „nyakkendős” csapatnak nevezte, mert elmondása szerint gyakorlatilag nem kellett dolgoznia, úgy érezte magát, mint egy gálán, hiszen annyira kiemelkedtek a mezőnyből, hogy sorra nyerték a különböző utánpótlás tornákat, amelyeken Fehér rendre ünnepelhette gólkirályi címeit.
A kis Miki tehetsége hamar megmutatkozott, 1991-ben U13-as gólkirály lett, 1994-ben már a Győri ETO U18-as csapatában szerepelt, egy évvel később – alig 16 évesen – bemutatkozott az első osztályban, az idény végén megszerezte elsp NB I-es gólját is. Az 1997/98-as idényben (még mindig csak 18 éves) már a dobogoról épphogy lemaradó, Reszeli Soós István vezette győri csapat alapembere, 13 találatával pedig házi gólkirálya lett.
„Feltűnt egy fiatal szőke srác, amikor a Győrhöz kerültem, és azonnal lehetett látni hatalmas tehetségét, így a szezon kezdetétől bizalmat szavaztam neki. A támadójátékunkat igyekeztünk rászabni az ő stílusához, gyorsaságával és gólérzékenységével látványos futballt játszottunk, a csapat üdvöskéje volt” – emlékezett játékosára az egykori mesteredző, aki 2015 óta nincs köztünk.
A kiváló szezont záró Fehérre felfigyelt a világhírű portugál sztárcsapat, a Porto is, akik 700 ezer dolláros rekordösszeget fizettek a győrieknek, az ekkor még mindig alig 19 éves játékosért.
„Amikor Miki Portóba igazolt, szinte a harmadik gyermekemként bántam vele – elevenítette fel a Sportálnak, Lipcsei Pétertől a Ferencváros egykori sztárjától, aki akkoriban szintén a portugál sztárcsapatban játszott, sőt 1996-ban bajnokságot is nyert – Amíg egyedül volt kint, amiben csak tudtam, segítettem neki, a legnagyobb örömmel tettem. Remek futballista, végtelenül kedves ember volt, tényleg mindig mosolygott, nem csoda, hogy mindenki nagyon szerette. Csodálatos képességekkel volt megáldva, kevesen érezték úgy a kaput, mint ő, a hozzáállása pedig példaértékű volt. A szüleivel a mai napig tartom a kapcsolatot, ha Győrben játszom a csapatommal, fél órával hamarabb indulunk el, hogy legyen időnk kimenni a temetőbe és elhelyezhessünk egy koszorút a sírján. Amíg én edzőként dolgozom, addig ez így lesz! – ígérte a Soroksár jelenlegi vezetőedzője.
Ekkoriban mutatkozott be a magyar válogatottban is, Bicskei Bertalan megfiatalított válogatottjában akkoriban olyan játékosok kaptak lehetőséget, mint Dárdai Pál, Király Gábor, Sebők Vilmos, Mátyus János, Korsós György, vagy Horváth Ferenc. Utóbbi cseréjeként 1998. októberében, Azerbajdzsán ellen lépett először pályára a nemzeti csapatban, ahol mindjárt góllal debütált. A címeres mezt összesen 25-ször húzhatta magára, ezeken 7 gólt szerzett, 2000-ben Litvánia ellen mindjárt hármat is. Légiósként is örömmel utazott mindig haza a válogatotthoz, hogy hazájáért küzdjön a pályán, de nem érezte úgy, hogy kivételezett helyzetben lenne.
„Egy percig sem gondolom azt, hogy bérelt helyem lenne a válogatottban. Nagyon örülök, hogy jó formába kerültem, és hogy bíznak bennem, de még sokat kell fejlődnöm azért, hogy igazán jó játékos legyek” – mondta a litvánoknak lőtt mesterhármasa után.
A Porto előbb a Salgueirosnak, majd a Bragának adta kölcsön, utóbbiban 14 gólig jutott a 2000/01-es idényben – végül ez lett karrierjében a csúcs.
Kiváló formára a Porto ősi riválisa a lisszaboni Benfica is felfigyelt, így 2002-ben a portugál fővárosba tette át a székhelyét, és a nagy rivális Benfica igazolta le 2002-ben. A Benficaban sokkal jobban megbecsülték annak ellenére is, hogy a csapat leigazolta a kiváló portugál támadót, Nuno Gomest Fehér posztriválisának, és bár a magyar játékosnak itt is meg kellett küzdenie a játékpercekért, a csapat színeiben minden sorozatot figyelembe véve 35 meccsen 8 gólt szerzett.
Végezetül álljon itt néhány sor arról, hogy mit jelentett Fehér Miklósnak a játék és annak legfontosabb része a gól.
„Engem a futball megtanított győzni, és megtanított veszíteni is, és megtanított arra is, hogy az öröm úgyis felülkerekedik a bánaton, és hogy a gól maga a boldogság, a gyógyír minden addigi kihagyott helyzetre…”
Forrás