Az Európai Parlament Magyarországgal foglalkozó jelentéstevője szerint akkor is folytatódik a Magyarország ellen indított hetes cikkely szerinti eljárás, ha közben az EU és Budapest megegyezik a költségvetésről és az igazságszolgáltatás átalakításáról.
Ennek a magyarországi sajtó és az alapjogok helyzete az oka. Gwendoline Delbos-Corfield egyébként biztatónak nevezte a kormány korrupció elleni vállalásait, és az igazságügyi reform kiszivárgott részletei szerinte fordulópontot jelenthetnek Magyarországon az uniós pénzek felhasználásában.
Pénteken tartják a hetes cikk szerinti eljárás újabb meghallgatását Magyarország ügyében Brüsszelben. Itt Varga Judit igazságügyi miniszter várhatóan beszámol a kormány vállalásairól a korrupció elleni harcban, illetve arról a csomagról is, amely az igazságügyi rendszer átalakítását célozza úgy, hogy az mentesüljön a politikai nyomásgyakorlástól és megszűnjenek a politikai kinevezések is. A hetes cikk szerinti eljárást az Európai Parlament kezdeményezte Magyarország ellen. Elvileg ez a folyamat súlyos szankciókkal járhat, akár a szavazati jogát is elveszítheti a végén Magyarország, bár ez a kimenetel nem tűnik valószínűnek.
A pénteki megbeszélés előtt újságíróknak tartott háttérbeszélgetést az EP Magyarországgal foglalkozó jelentéstevője, a zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield, aki biztatónak nevezte az Orbán kormány vállalásait.
Szerinte a 17 korrupció elleni javaslat valódi előrelépés, az igazságügyi reform pedig fordulópont lehet. Az igazságszolgáltatás függetlensége ugyanis változást hozhat az uniós pénzek felhasználásában és ez egy jó lépés. Most mindenki abban bízik, hogy Magyarország komolyan veszi ezeket az ígéreteket.
Az előrelépés ellenére marad a szankciós eljárás
A francia EP-képviselő azonban azt az értesülését is megosztotta, hogy a hetes cikk szerinti szankciós eljárás akkor is folytatódni fog Magyarországgal szemben, ha az EU esetleg időközben megegyezik Magyarországgal az igazságügyi reformról és a korrupció elleni harcról. Gwendoline Delbos-Corfield erről az Európai Tanácsban folytatott megbeszélései során értesült. Ennek az az oka, hogy továbbra is nagy problémák vannak Magyarországon a sajtóban és az alapvető jogok területén. Ezekre az ügyekre pedig a költségvetési tárgyalásokban, illetve a jogállamisági eljárásban sem térnek ki, mivel ez nem esik annak hatáskörébe.
Az EP-képviselő arról is beszélt, hogy szerinte a 17 korrupció elleni lépést hiba lenne az átfogó igazságügyi reform nélkül végrehajtani, az EU-nak egy ilyen megoldásba nem szabad belemennie. A vállalások teljesítését pedig később figyelemmel kell kísérnie az uniónak.
euronews