Magyarország — Egyre több ismerhető meg a tervekből
Immár bizonyos, hogy minden korábbinál jelentősebb átalakításra készül a Kásler Miklós (69) vezette emberi erőforrások minisztériuma az egészségügy területén. A Magyar Közlönyben karácsony első napján megjelent kormányhatározat szerint a kormány 80 milliárdos támogatást ad arra a minisztériumnak, hogy az átfogó reformot végrehajthassa. A kormányrendeletben szerepel többek között a már többször is hangoztatott gazdálkodási reform, az ellátási centrumok átszervezése, valamint a munkaerőhiány kezelése is.
– Messzemenőkig támogatunk minden olyan kezdeményezést, amely az egészségügy rendbetételét szolgálja – mondta a Blikknek a Magyar Orvosi Kamara ősszel megválasztott új elnöke. – A legfontosabb feladatnak a finanszírozási kérdéseket érzem, például a kórházi adósságokkal kapcsolatos kérdések mielőbbi rendezését. Fontos szempont az is, hogy a béremelés is szerepeljen a reformtervek között, mert akkor a kollégák is sokkal erőteljesebben állnak majd a reformok mellé – tette hozzá Kincses Gyula (67).
– Régi adósságot törleszt a kormány, ha ezek a reformok valóban végbemennek – vélte lapunk kérdésére Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász.
– Egészen biztos, hogy a jelenlegi ráfordítás nem lesz elegendő, száz- és százmilliárdokat kell beletenni az egészségügybe, amely jelenleg mélyen alulfinanszírozott. Ez a többpontos tervezet talán annak is a jele, hogy a kormány végre rájött, hogy konkrét szavazatoktól eshet el 2022-ben, ha nem csinál egy átfogó reformot, mégpedig sürgősen. Az egyik legfontosabb pontnak az ágyszámok átszervezését érzem jelen pillanatban: azok az ágyak, amelyek jelenleg a krónikus ellátásban foglalják a helyeket, a reformtervek szerint átadhatók lesznek a szociális szektornak.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara eközben vészharangot kongat: azt mondják, az országban jelenleg 20-25 ezer ember hiányzik a szakellátásból és az ápolói létszámból. Ez jelenleg messze elmarad az OECD-országok átlagától: míg hazánkban kicsit több mint 6 ápoló jut ezer emberre, Németországban például ez a szám 12, míg Svájcban 16.
– Nem ad választ ez a nyolc pont arra, hogy a fojtogató munkaerőhiányt hogyan kellene megoldani, pedig ehhez semmi más nem kellene, mint a jelenlegi kórházakat ellátócentrumokká átalakítani – mondta lapunknak Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő. – Nem bezárni kell a kisebb kapacitású helyeket, hanem olyan átalakítást végrehajtani, amely után a munkaerő-átcsoportosítással jelentősen csökkenhetne a munkaerőhiány – vélekedett Kunetz.
Kásler Miklós korábban azt mondta, minden program a magyarok egészségének javítását szolgálja.
– Az emberek egészségmegőrzését és a betegségek mielőbbi, korai felismerését kell segíteni, ezzel javítható a magyar lakosság egészségi állapota. Ez nemcsak a pácienseknek előnyös, hiszen nem kell utazniuk, hanem a járóbeteg-szakrendelést, a sürgősségi centrumokat, így a kórházakat is tehermentesíti, arról nem is beszélve, hogy csökken a sorban állás, rövidebb lesz a várólista.
Erről szól a kabinet listája
1. Átfogó ráfordítási adatgyűjtés, díjtétel-felülvizsgálat annak érdekében, hogy az új finanszírozási rendszer a valós értékeket mutassa a szakellátásban
2. Az intézményi ellátás módszertanának megvizsgálása, a teljesítmény kapacitás felmérése
3. Magasabb minőségű ellátást akarnak, ki kell dolgozni a módszertant, ennek június 30-ig végbe kell mennie
4. Felül kell vizsgálni a krónikus betegellátás rendszerét, új szabályrendszert akarnak
5. Az ellátó intézmények gazdálkodásának átalakítása, az adósságok mielőbbi csökkentése
6. A felügyelet és irányítás átalakítása, a finanszírozás átnézése, ha szükséges, jogszabályok módosításával
7. Korszerűbb betegellátás megszervezése, kapacitástervezés átnézése, a térségek lakosságszáma, illetve demográfiai adatok alapján
8. Több szakorvos kell, bevonják a felsőoktatást és a honvédelmet is, képzésbe jelentősebb finanszírozása
blikk, Hirmagazin.eu