Kozák Danuta és Somogyi Béla. FORRÁS: YOUTUBE/SPORTKLUB
Egyesben 250 méter után úgy hagyta állva a mezőnyt Emma Jörgensennel, Lisa Carringtonnal, Fraziska Weberrel, Benedek Dalmával és Oszipenko-Radmoszkával együtt, mintha a riválisok hátrafelé eveztek volna, és közel két másodperces előnnyel nyert, miközben a mezőny az ukrán olimpiai bajnok kivételével egyszerre esett be mögötte a célba. Kozák elmondása szerint maga sem számított ekkora fölényre, főleg úgy, hogy a verseny előtti napon elkapta egy bélfertőzés, így kellett versenyeznie a páros döntőjében.„Nem számítottam ekkora fölényre, ilyenekre nem gondol az ember – nyilatkozta Kozák az M4 Sportnak. – Azt akartam, hogy egészségesen versenyezzek, és hogy ki tudjam hozni magamból a maximumot. Sikerült. Szerencsére már túl vagyok a betegségen. Köszönöm Toman Józsefnek és az orvosi csapatnak, az egész szövetségnek, hogy tartotta bennem a lelket, tényleg nagyon sokat segítettek mentálisan is. London után a címvédés volt a célunk, így ez egy négyéves álom beteljesülése.”
Sem a klub, sem az edzőváltás nem hozott hullámvölgyet, ha nagy ritkán le is győzte valaki Kozákot, az jellemzően magyar volt (pl. Kárász Anna a 2015-ös vb-válogatón, vagy az időközben szerb színekre váltó Benedek Dalma a 2013-as Montemor-o-Velho-i vb-n), és ugyancsak jellemzően nem tudta megtörni az uralmát. A 2016-os riói olimpiának a két köztes világbajnokság ellenére is toronymagas favoritként vágott neki mindhárom 500 méteres számban, és az esélyeknek megfelelően mindhárom aranyérmet haza is hozta.
És, ha már álmok beteljesüléséről van szó, akkor ide illik egy ígéret beteljesítése is. A KSI-ben együtt kezdett kajakozni Szabó Gabriellával, akivel 17 éven át, 2013-ig voltak elválaszthatatlanok. Kozák aztán mint a világ legjobb egyes menője érthetően az egyéni számokra koncentrált inkább, így Szabó 2014-ben már Csipes Tamarával lett világbajnok. 2015-ben aztán újra összeültek, Kozák pedig megígérte a barátnőjének, hogy együtt, párosban is nyernek egy olimpiai aranyat.
A nagy páros: Szabó Gabriella és Kozák Danuta a riói olimpia dobogóján. FORRÁS: MTI/KOVÁCS TAMÁS
„Még a londoni olimpia előtt megígértem Gabinak, Rióban megnyerjük együtt a párost” – mondta Kozák 2016 tavaszán egy interjúban, néhány hónappal később pedig betegség ide vagy oda, valóra is vált az ígéret: 51 századdal verték a döntőben a németeket.
Ez volt egyébként Magyarország 500. olimpiai érme.
„Kemény volt a tegnapelőtti éjszaka, mára kialudtam magam, de még mindig nem vagyok százszázalékos. Megérte ennyit edzeni egész évben, mert még így is tudtam menni és Gabit tolni, az ő lelke, az ő csapása vitt be minket. Tényleg nem hittem el, annyira jöttek a németek a végén, azt hittem, hogy elveszítettük. Gabi kiáltott egyet, azt hittem, azért, mert másodikak vagyunk. Hátulról nem láttam semmit” – mondta Kozák Danuta a célba érkezés után.
A riói olimpia sikereit ritka ajándékként, de teljesen ki tudta élvezni, ami érthető: Keleti Ágnes és Egerszegi Krisztina mellett az egyetlen ötszörös magyar olimpiai bajnok lett, a sportág és a játékok halhatatlanjai közé került. Mondjuk, az Év Sportolója szavazáson ezt megint nem volt elég a sikerhez, mert a Rióból ugyancsak három arannyal hazatérő Hosszú Katinka, ahogy a medencében, úgy itt is legyőzhetetlen volt.
De, úgy képzeljük, hogy 2017 januárjában ez annyira nem zavarta Kozák Danutát, hiszen ekkor már sokkal fontosabb dolog kötötte le a figyelmét: nyárra várta első kisbabáját. Zora augusztusban megszületett, anyukája és apukája pedig akkor már férj és feleség voltak. Persze rögtön elkezdődtek a találgatások, vissza tud-e térni a csúcsra Kozák Danuta? A válasz röviden: vissza. Hosszabban pedig annyi, hogy a 2018-as belgrádi Eb-ről két arany- és egy ezüstéremmel, míg a Montemor-o-Velho-i vébéről három 500 méteres szám aranyérmével tért haza. Ez már elég volt egy Év Sportolója-díjhoz is…
Kozák Danuta ötszörös olimpiai, tizennégyszeres világ- és tizenhatszoros Európa-bajnok kajakozó (b) átveszi az év női sportolója díjat Szabó Tünde sportért felelős államtitkártól (j) és Csisztu Zsuzsától, a Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) alelnökétől (takarásban) az M4 Sport – Év sportolója gálán a Nemzeti Színházban 2019. február 14-én. FORRÁS: MTI/ILLYÉS TIBOR
2019-ben a szegedi világbajnokságon K1 500 méteren csak harmadik lett – Kozák Danuta esetében a „csak”-ot nem is illik idézőjelbe tenni – a bombaformában lévő Lisa Carrington verhetetlennek tűnt a Maty-éren. Az a vb egyébként is rémálom volt, hiszen a K2 500-on címvédő Kárász-Kozák párost kizárták, miután a hajójuk 80 dekával nehezebb volt a megengedettnél.
Év végén egy pillanatra talán úgy tűnt, hogy újra összeáll a Kozák-Szabó álompáros, erre azonban már nem került sor, miután utóbbi 2020 nyarán, a tokiói játékok elhalasztásának bejelentése után a visszavonulás mellett döntött. A sportvilágot megrengető koronavírus-járvány alaposan felborította a kajakosok életét, hiszen a 2019-es világbajnokság után közel két évnek kellett eltelnie, mire újra világversenyen ülhettek hajóba a legjobbak. A 2021-es poznani Európa-bajnokságon Kozák Danuta – már a Ferencváros színeiben – új páros társával, az 5000 méteren háromszoros világbajnok, és a 2019-es K4 500-on vb-első hajóban is helyet kapó Bodonyi Dórával evezett, immár az első beülőben, és viszonylag simán nyerték a K2 500 aranyérmét, miközben Kozák egyesben is megmutatta, hogy számolni kell vele Tokióban: Emma Jörgensen mögött lett ezüstérmes, ugyancsak fél másodperc hátránnyal.
Az emberek hajlamosak úgy kalkulálni, hogy ha Kozák Danuta elindul egy számban, biztosan nyer. De ez nem így van, nincs papírforma siker. Harmincnégy évesen túl vagyok a csúcsformámon, nem tudok olyan időeredményeket evezni, mint régebben, már lefelé jövök a hegyről. Máshogy kell edzenem, másként regenerálódik a szervezetem. Ezért sem vehettem és vehetek semmit biztosra” – mondta az idén júniusi válogató után, ahol egyesben a régről ismert magabiztossággal verte a hazai mezőnyt.
Ezt követően már csak azt kellett eldönteni, hogy bevállalja-e a három számot Tokióban, és a döntés végül az lett, hogy nekifut az újabb triplázásnak. Ha mindhárom számban, azaz K1, K2 és K4 500 méteren is megvédi riói elsőségét, azzal nyolcszoros olimpiai bajnok lesz, ami egyrészt példa nélküli a magyar sport sikerekben elképesztően gazdag történelmében, másrészt pedig beállítja Brigit Fischer utolérhetetlennek hitt olimpiai rekordját.
Ez az elképesztő siker ugyan nem jött össze, hiszen egyesben „csak” negyedik lett, ami után nagyon el volt keseredve, és a K2 Bodonyi Dórával szerzett bronzérme sem különösebben vigasztalta, a Bodonyival, Csipes Tamarával és Kárász Annával felálló négyes egységben azonban összejött a várt siker.
Az aranyérmes Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna és Bodonyi Dóra (b-j) a női kajaknégyesek 500 méteres versenyének döntője után a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Sea Forest Kajak-kenu Pályán 2021. augusztus 7-én. FORRÁS: MTI/KOVÁCS TAMÁS
A magyar hajót igazából megszorítani is csak akkor tudták a riválisok – legyenek azok az ötszörös olimpiai bajnok Lisa Carrington által vezetett új-zélandiak, a németek vagy a beloruszok -, amikor Kozákék egy kicsit elhúzták előttük a mézesmadzagot, a döntőben pedig esélyt sem adtak az ellenfeleknek. Kozák Danuta ezzel hatszoros olimpiai bajnok lett, amivel megelőzte a magyar női örökranglistán eddig hozzá hasonlóan öt-öt aranyéremmel álló tornász Keleti Ágnest és az úszó Egerszegi Krisztinát.
Nem gondoltam volna, hogy egyszer megelőzöm Egerszegi Krisztinát. Eleve már egyszer olimpiát is nyerni nagyon nagy dolog, nemhogy hatszor – mondta meghatódva Kozák Danuta. Aki a magyar örökrangsorban utolérte a vívó Kovács Pált és Kárpáti Rudolfot, s az összesen nyolc dobogós helyével – hat első, valamint egy-egy második és harmadik – a hét elsőséggel (plusz egy ezüsttel és két bronzzal) csúcstartó Gerevich Aladár mögött minden idők második legeredményesebb magyar olimpikonja lett.
A történelmi aranyéremhez hozzájáruló csapattársak közül Csipes Tamara pályafutása második, míg Kárász és Bodonyi pedig egyformán első olimpiai bajnoki címét szerezte. Előbbi kajakos ezzel már túlszárnyalta edző-édesapját, Csipes Ferencet, aki egyszeres ötkarikás aranyérmes.
A 27 éves Bodonyi egészen az idei évig nem igazán került az olimpiai számok közelébe, ugyanakkor az 5000 méteres távon kétszeres Európa- és háromszoros világbajnok, aki az idei poznani Eb-n két csapathajóban is aranyérmet ünnepelhetett.
A dunaújvárosi születésű, 29 éves Kárász Anna 2010-ben már az olimpiai bajnok Janics Natasa mellett tanulhatta el a sportág finomságait. A felnőtt mezőnybe kétszeres U23-as Eb- és vb-győztesként átlépő kajakos 2014-ben már bekerült a felnőtt Eb- és vb-keretbe, és előbbi versenyről egy, utóbbiról két aranyéremmel tért haza. Tokióba már klasszisként, háromszoros Európa- és világbajnokként érkezett.
origo
Hirmagazin.eu