forrás: hirado.hu
Megdöbbentő adatok derültek ki az elmúlt 16 év brit terrortámadásairól: a 77 szélsőséges iszlamista merénylő közül 27-en szabadon járkálhattak Nagy-Britannia és a közel-keleti dzsihadista kiképző területek között.
Az 1999 és 2015 között elfogott szélsőségesek 35 százaléka külföldről, harci kiképzésről tért „haza” Nagy-Britanniába – írja a Telegraph brit lap a Henry Jackson Társaság kutatásaira alapozva.
Az írás a határmenti ellenőrzések csúfos kudarcaira is rávilágít: a tisztek rendszeresen kiengedik az ország területéről a feltételezett dzsihadistákat, de visszatérésük idején nem veszik a fáradtságot, hogy alaposan kikérdezzék őket.
Külföldön tanulták, hogy kell terrortámadást végrehajtani
Az elmúlt 15 év terrortámadás alatt 77 ember került rács mögé, de közülük mindenki más-más feladatot kapott.
A merényletek kitervelését irányító 13 terrorista közül 10 külföldi fegyveres kiképzésben részesült hazatérése előtt.
A támadások kitervelői közül Imran Mahmood Pakisztánba utazott, ahol komoly harci tudásra tett szert. A férfi egy brit robbantást tervezett Wotton Bassettnél, de a reptéren lebukott robbanóanyagokkal teli hátizsákja miatt.
Mohammed Siddique Khan afgán és pakisztáni útja során tanulta ki a halálos merényletek tökéletesítését: hazatérése után, 2005 július 7-én Londonban hajtott végre terrortámadást, 52 embert meggyilkolt, 700-at pedig megsebesített a fővárosi metrónál és a buszhálózatnál.
Veszélyes kiengedni őket, mert utána hazajönnek
Keith Vaz, a brit alsóház belügyi bizottságának elnöke szerint a statisztikák komoly aggodalomra adnak okot, hiszen veszélyes polgárok hagyják el az országot a hatóságok tudta nélkül.
A bizottsági vezető megtiltaná a feltételezett terroristák kilépését az országból, mert állítása szerint külföldön olyan agymosáson mennek keresztül, hogy hazatérésük után szinte lehetetlen rehabilitációval visszarángatni őket a valóságba, és komoly nemzetbiztonsági rizikót is jelentenek.
A Henry Jackson Társaság vezető kutatója, Hanna Stuart is úgy gondolja, hogy a külföldi harci kiképzésben résztvevők jelentik a legnagyobb veszélyt Nagy-Britanniára, ők visszaérkezésük után várhatóan súlyos bűncselekményt vagy tömeggyilkosságot fognak végrehajtani.
A brit határőrség költségvetését 800 millió forintnak megfelelő összeggel csökkentette a brit kormány, de a belügyminisztérium szerint nincs ok aggodalomra:
a kormány mindent megtesz az ország védelmének érdekében, az Irak és Szíria környékéről visszatért terroristákat szigorú ellenőrzések várják majd, a terrorgyanús alakokat pedig nem fogják felengedni a Nagy-Britanniába induló repülőkre.