forrás: Kossuth Rádió/Napközben
A lakosság egyharmada elégedetlen az alvásának minőségével. Az insomnia azt jelenti, hogy nem tudunk aludni, vagy visszaaludni akkor, amikor lenne rá lehetőségünk.
Optimális esetben napunk egyharmadát alvással töltjük. Kevésbé ideális esetben azonban nem tudunk ennyit aludni, vagy azért, mert egyszerűen nincs ennyi időnk a pihenésre, vagy ha lenne is, sajnáljuk az időt a szunyókálásra. Vannak akiknek idejük is kedvük is lenne az alvásra, ám őket meg az insomnia, vagyis a leggyakoribb alvászavar nem engedi eleget aludni. Többek között a stresszhormonok és a mozgáshiány számlájára is írható, ha nem tudtunk eleget aludni, és ezért fáradtan kezdjük a napot. Nagyon sokan szenvednek a különféle alvászavarok miatt, ám közülük sokan nem veszik komolyan a tüneteket.
Hallgassa meg!
Kérdőíves felmérések eredményei kimutatták: a lakosság egyharmada elégedetlen alvásának minőségével. Az insomnia orvosi szakkifejezés egy olyan alvászavart jelöl, amely miatt nem tudunk aludni, vagy visszaaludni akkor, amikor egyébként lenne rá lehetőségünk. Ez a leggyakoribb alvászavar. A lakosság egyharmadának lesz élete során legalább egyszer olyan insomniája, ami egy hónapnál hosszabb ideig tart – mondta Purebl György, a SOTE Magatartástudományi Intézet klinikai igazgatóhelyettese a Kossuth Rádióban.
Az insomnia a tíz leggyakoribb panasz egyike, amivel orvoshoz fordulnak az emberek. Purebl György elmondta, hogy ez az alvászavar környezeti ártalmakra vezethető vissza. Az 1990-es évek közepétől foglalkoznak vele mélyebben, korábban az orvostudomány vakfoltja volt.
A mi kultúránkban alul értékelt az alvás fontossága, ha bármi dolgunk van, az alvásból csípjük el az időt. Vagyis számtalan kevésbé fontos teendőnket is a pihenés rovására végezzük el.. Bár heti két pihenőnap is biztosított a dolgozóknak, ám az otthon elvégzendő teendők, mint a takarítás, a mosás, nem tartozik azon tevékenységek közé, ami feltöltene, örömet adna.
Purebl György elmondta: az Európai Unió munkavállalóinak 20 százaléka vagy váltott műszakban, vagy rendszertelenül dolgozik. Emiatt elvész a napok és hetek ritmusa, ez már önmagában is problémát okozhat. A stressz és a mozgáshiányos életmód is alvászavart okozhat.
Aki úgy érzi, hogy gondja van az alvással, panaszaival először háziorvosát keresheti fel. Ha nem találnak megoldást a bajra, a következő lépcsőfok lehetne az alváscentrumok felkeresése. Ám ezeken a helyeken több hónapos várólistákra kell számítani.