A médiaügynökségek működését bemutató cikk Incze Kinga, a Mrs. White Media Consulting vezetőjének közreműködésével készült.
A médiaügynökség a hirdető és a kiadó közötti összekötő kapocs. Más szóval: ha a kiadó jó kapcsolatokat ápol az ügynökséggel, nagyobb eséllyel számíthat arra, hogy egyegy hirdető kampányának tervezésekor a médiatervező a kiadó számára várt mértékben fogja használni lapjait mint az ügyfele számára javasolt, optimális felületeket. Hogy ezenkívül miért is fontos a médiaügynökség a kiadó szempontjából? Az írás több más mellett erre a kérdésre is választ ad.
A médiaügynökség munkájának alapvető célja, hogy a hirdető megtalálja a számára legjobb hirdetési felületeket, jelen esetben — a Lapkiadásról lévén szó — a legjobb print- és online médiumokat, illetve hogy a másik oldalon a kiadók megtalálják megfelelő hirdetői körüket.
A médiaügynökség megkeresi a hirdetések megjelentetésének leghatékonyabb helyét és módját: meghatározza, hol, mikor, milyen erősséggel és mennyiért reklámozzon a hirdető. Ezen túlmenően a tervezett médiumokban letárgyalja az árakat, megrendeli a kampányt, ellenőrzi a megjelenéseket, majd elindítja a számlázást. Összefoglalva tehát, a médiaügynökség ismerve a márka piaci és kommunikációs helyzetét, valamint a kiadó és lapjainak pontos paramétereit, kiválasztja az optimálisnak tartott felületeket és csatornákat, végigviszi az alku és a megvalósítás folyamatát. Médiát tervez és vásárol.
Ha az ügynökség úgy dönt, hogy sajtóhirdetésre van szükség, a médiatervező dönti el, hogy mely lapokban, hányszor, mikor és mennyi ideig jelenjen meg a hirdetés. A médiavásárló ellenőrzi, hogy a tervezett lapszámban van-e reklámhely, letárgyalja a megjelenés árát, helyét, megrendeli a hirdetést, majd a megjelenés után ellenőrzi azt, és ha mindent rendben talál, elindítja a számlázást. A hirdetők szempontjából a médiaügynökség létének legjelentősebb előnye, hogy mivel sok ügyféllel dolgozik egyszerre, ezért a nagy volumennek köszönhetően lényegesen kedvezőbb feltételekkel vásárolhat, mint amit egy hirdető önerőből kiharcolhat egy médiumnál. A kiadók szempontjából az ügynökség funkciói között a vásárlás dominál.
.. De tudtad, hogy ki volt az első olyan médiaügynök, aki saját állítása szerint 1300 amerikai újságba tudott hirdetést elhelyezni a meglévő 2000 amerikai újságból?
Valamikor az 1830-as évek végén járunk, amikor Volney B. Palmer helyi, ismert és tehetősebb családból származó (apja ismert ügyvéd volt) üzletember az ingatlanvállalkozása adósságait rendbehozandó tényleg forradalmi ötletet talált ki. Addig a lapok direkt értékesítésből éltek, Palmer pedig úgy gondolta, hogy egy személyben képes kezelni nagyon sok hirdető reklámjának elhelyezését a lapokban (a médiaügynökségi feladat előfutáraként), mi több, azt is vállalta, hogy személyre szabott hirdetéseket készít az ügyfeleinek. Korábban már kiterjedt előfizetői kört kezelt Pennsylvaniában, Marylandben, utána pedig New Jerseyben, Kentuckyban, Missouriban és Alabamában is.
Hogy ezeket az üzletágakat összefogja, a sajtótörténészek szerint 1841-ben (és itt is), Mark Tungate szerint 1842-ben, az AdAge szerint 1843-ban, a Wikipedia szerint pedig 1850-ben megalapítja a The American Newspaper Subscription and Advertising Agency by Volney Palmer nevű céget, irodáját pedig a 3rd és a Chestnut Street északnyugati sarkán álló házban rendezi be. Az ügynökség 1849-re Volney saját állítása szerint 1300 amerikai újságba tudott hirdetést elhelyezni a meglévő 2000 amerikai újságból. Vannak, akik szerint emiatt ő inkább a médiaügynök, értékesítő volt, nem is reklámügynök. Ugyanakkor Volney nem csupán a hirdetések elhelyezésében, hanem azok gyártásában is részt vett, ügyfeleinek tanácsokat adott a helyes és hatásos szöveg megírásához, nem egyet saját maga szövegezett meg. Hovatovább a források szerint arra is figyelt, hogy mely lapokat milyen közönség olvas, ezekről maga is statisztikákat vezetett, így a reklámok hatékony elhelyezésére is tanácsokat adott. 1845-re Palmer Bostonban, New Yorkban és Baltimore-ban is nyitott egy-egy irodát a jobb ügyfélkiszolgálás miatt. Az 1850-es évek végére Volney több partnerrel is társult, a cégét is Volney B. Palmer Companyre keresztelte át. Az ügynökség Palmer 1864-es halálát alig élte túl, tulajdonostársai még 1877-ig vitték az ügynökséget más néven, amikor az N.W. Ayer & Son legendás reklámügynökség felvásárolta őket.
Irodalom:
Donald L. Holland: Volney B. Palmer – The Nation’s First Advertising Agency Man In The Pennsylvania Magazin of History and Biography, 1974
Megann Corinn Crouse: Business Revolution: The Ad Agency, 2010
Mark Tungate: Adland: A Global History of Advertising, 2007
Olvasd tovább a szerkesztő cikkeit, itt:
A Hirmagazin.eu Onlien Média médiaügynököt keres, hosszú távú foglakoztatásra, a hirdetési helyek értékesítésére! Elérhetőségek: Email itt és itt, az internet összes lehetőségén, Google, Gmail, Social Media, LeadGen Chatbot, egyéni chat- és üzenő alkalmazások segítségével, appok, telefon: 06705882044. A médiaügynökkel szerződést kötök, a részleteket az online térben, vagy személyes találkozás után beszéljük meg: Hirmagazin.eu Online Máédia főszerkesztő.