Valentin napját itthon csupán a kilencvenes évek óta ünnepeljük, de eredete több száz éves múltra tekint vissza.
Minden amit a Valentin napról tudnia kell
• Pirossá válnak az üzletek
• Kétéjszakás csomagokat vesznek a szerelmes párok
• Világszerte máshogy ünneplik a Valentin napot
• A legnépszerűbb ital ilyenkor a pezsgő, melyet Napóleon is imádott
Szent Bálint, Interamna püspöke a 14. században vált az egymással jegyben járók és a fiatal házasok védőszentjévé Angliában és Franciaországban. A püspököt keresztény hite miatt február 14-én kivégezték, de a legenda szerint halála előtt meggyógyította börtönőrének vak leányát. A szerelmesek szentje búcsúüzenetet is küldött, amelyet így írt alá: „A Te Bálintod”. Az angolszász területeken élők üzenetet, képeslapot küldenek szeretteiknek.
Romantikus hétvége gyertyafényes vacsorával
A Valentin-nap közeledtével a virágboltok kirakatait elözönlik a piros rózsákból összeállított csokrok, a rózsaszín lufik, de úgy tűnik, ilyenkor szinte minden eladható, amin szívecske van. Ez a nap azonban már nemcsak a virágosoknak vagy az ajándékboltoknak jelenthet extra forgalmat, hanem a szállodák és az éttermek is megtelnek.
Ahogy Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének főtitkára elmondta: erre a napra főként a vidéki wellnesshotelek, csendes kastélyszállók készülnek külön ajánlatokkal. Náluk amúgy is inkább a hétvégi, egy-két napos tartózkodás a jellemző, így az idei év különösen jó lehetőség, hiszen a Valentin-nap szombatra esik, tehát akár az egész hétvégét rászánhatják a párok a romantikázásra.
A különböző internetes gyűjtőoldalakon jellemzően minimum kétéjszakás csomagokat kínálnak, az ár pedig körülbelül 10 ezer forinttól 50 ezer forintig terjed fejenként. Sok helyen az akciós ajánlat részeként kisebb ajándékokat, például egy-egy üveg behűtött pezsgőt, gyertyafényes vacsorát, masszázst, vagy esetenként egy-egy koncertet, Valentin- napi bált is kínálnak.
– A vidéki szállodáinkban jórészt már elkeltek a szobák a hétvégére. Persze mi is készülünk erre az időszakra, de ehhez a foglaltsághoz különösebb akciókra sem volt szükségünk – mondta lapunknak Abonyi Zsazsa, a Danubius Hotels Group PR-menedzsere. A szállodalánc Budapesten is készül a szerelmesek ünnepére, ugyanis a Gellért Hotel megújult sörözőjében Raj Ráchel tortatervező és Frideczky András séf állított össze egy különleges menüt.
Más éttermek is hasonló ajánlattal készülnek, jellemzően az árért egy, a szerelem témája köré fűzött menüsort, egy-egy pohár pezsgőt kapnak a vendégek, és sok helyen ígérnek lágy, romantikus muzsikát is. Aki ezzel szeretné meglepni a párját, annak érdemes gyorsan lépnie, mert sok helyen már nehéz asztalt találni szombat estére.
Még ha nem is mindenki tud elutazni ezen a hétvégén, az biztos, hogy a legtöbben valamilyen aprósággal, például egy csokor virággal meglepik kedvesüket.
Ahogy a viragbolt.hu munkatársai elmondták, Valentin-napon akár tízszeres is lehet a forgalom egy átlagos hétköznaphoz képest, így ez számukra már talán jelentősebb ünnepnek számít, mint a nőnap. Valentin-napon náluk a legkeresettebbek természetesen a vörös rózsából kötött csokrok, de sokan választanak például piros tulipánt is a párjuknak.
Máshol máshogyan
Anglia
Általában képeslapot, szerelmes versikét küldenek ilyenkor egymásnak a párok, a lányok gyakran virággal köszönik meg kedvesük üzenetét.
Japán
A nők csokoládéval ajándékozzák meg férfi ismerőseiket, szerelmüket, a válaszra viszont egy teljes hónapon keresztül kell várniuk: ekkor ők kapnak fehér csokit ajándékba kedvesüktől, barátaiktól.
Németország
A második világháború alatt lett népszerű ez a szokás, az amerikai katonák terjesztették el, 1950-ben meg is rendezték az első Valentin-napi bált Nürnbergben. Itt általában vörös rózsával kedveskednek a férfiak, de szokás ilyenkor – angolszász mintára – üzenetet küldeni és csokit, parfümöt ajándékozni is.
Lengyelország
Minden évben megünneplik Szent Bálint napját, ilyenkor rengetegen látogatnak el a Visztula partjára, a Chełmno plébániatemplomba, ahol megemlékezéseken vehetnek részt.
Erre aztán koccinthatunk
„Nem tudok pezsgő nélkül élni, amit a győzelemnél megérdemlek, a vereségnél pedig szükségem van rá!” – Bonaparte Napóleon
Ünnepeink legfőbb italának pontos eredete nem ismert, sokan tekintik magukat elsőnek a gyártás terén, de az nem vitatható, hogy a pezsgő üzemszerű készítését Franciaországban kezdték el, még a 18. században.
A hosszú időn keresztül szigorúan titkos recept és technológia alapján gyártott buborékos nedűt a fáma szerint Champagne vidéken a Szent Benedek-apátság pincemestere, Dom Pierre Perignon abbé (1638–1715) készítette el. A titkot azonban nem sikerült sokáig az apátságon belül tartani, a 18. századtól Reimsben és a környező területeken már sorra kezdtek pezsgőgyártással foglalkozni. Az üzemi gyártás az 1730-as években indult a Ruinard Pére et Fils, majd a Moët et Chandon gyárakban, majd színre léptek a ma is híres pezsgőgyárak, a Mummet Co., a Louis Roederer, a Veuve Clicquot Ponsardin, a Delbeck et Cie, a Pommery & Greno. Ezen a területen egyébként mind a mai napig szigorúan a hagyományos eljárással készítik a pezsgőket, s Champagne-nak is csak akkor nevezhető egy pezsgő, ha a franciaországi Champagne borvidéken készül, a régi, bevett eljárás szerint.
A pezsgő igazi aranykorát a 19. században élte, ekkorra már Európa-szerte gyártották. Napóleon, Wesselényi, sőt Széchenyi István is a rajongói közé tartozott. A pezsgő szó magyar neve is neki köszönhető. A magyar pezsgőgyártás bölcsője Pozsony volt: 1825-ben megalapították az első pezsgőgyárat.
Teophil Roederer reimsi pezsgőgyárosnál tanulta ki a mesterséget Törley József, akinek később a pezsgőjét minden valamirevaló étterem- és varietétulajdonos árulta.
Első gyárát Reimsben alapította, egy borbeszerző körútnak köszönhetjük csupán, hogy ma már elképzelhetetlen az ünnep pár pohár Törley nélkül kis hazánkban. 1882-ben kezdte meg a működését a Törley József és Társa cég, ahol a tökéletes minőség mellett a leleményes reklámoknak is nagy jelentőséget tulajdonítottak: azt mesélték ekkoriban Pesten és Budán, hogy titokban fizetett társaságok követelték hangoskodva a legnépszerűbb helyeken a pezsgőjét, ezzel arra ösztönözve a tulajdonosokat, hogy mielőbb beszerezzenek jó pár palackot. A millenniumra már nyolc nagy nevű gyár kínálta pezsgő borát, évi 1,5–2 millió palack fogyott belőle ekkoriban.
A Pallas Nagy Lexikona így ír ezekben az időkben: „A hazai Pezsgő-ipar a legújabb időben szintén igen szép lendületet vett, s a belföldi Pezsgő a franciával minden tekintetben kiállja a versenyt; főbb Pezsgő-gyáros cégeink: Törley, Huberth, Pető, Littke, Prückler, Esch & Co.”
A két világháború közötti időszakban már 18 pezsgőgyár működött – a második világháború végére azonban már csak hat volt működőképes.
Az egykori kedvencek megtartották rangjukat, s ma már csak a pillanat számít luxusnak, amikor durranhat a dugó.
Tudja mennyi buborék van egy üveg pezsgőben? Eláruljuk!
Kísérletek során megállapították, hogy akár 250 millió buborék is lehet egy átlagos palack pezsgőben.
Forrás: Metropol, Fotók: Kálló Péter, Getty Images