A cukorbetegek sokkal inkább veszélyeztetettek a szív-, és érrendszeri betegsége által, éppen ezért maximálisan oda kell figyelniük egészségi állapotukra. Az ők esetükben az sem ritka, hogy úgy hordanak ki lábon egy infarktust, hogy észre sem veszik.
![](https://www.hirmagazin.eu/wp-content/uploads/2018/09/42a6034b6fa0705e2cf55e26ff57c5da-551x445.jpeg)
Az autonóm neuropátia a szervezet globális alkalmazkodóképességének károsodása, amely a diabétesz szövődményeként a betegek nagyjából felének rontja az életminőségét és rövidíti meg az életét – mutatott rá Dr. Kempler Péter, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára.
A neuropátia érintheti a mozgásrendszer működését, de a szív-és érrendszerre is hatással van.
A cukorbetegek közel fele lehet neuropátiás, viszont kevesen tudnak róla.
Ez pedig nagyon veszélyes, hiszen a sokan vegetatív idegbántalom esetén lábon hordanak ki egy infarktust. Nem veszik észre, hogy nagy a baj, hiszen nem jelentkezik a legjellemzőbb tünet, az erős mellkasi fájdalom.
Ha fulladás, köhögés, hányás, ájulásérzet, vagy a vércukor értékek indokolatlan megemelkedése jelentkezik, akkor érdemes a cukorbeteg személy infarktusra gyanakodjon, és rögtön forduljon orvoshoz.
A neuropátiás személyeknél sokszor egyáltalán nincsenek tünetek, ezért utólag derül ki, hogy átesett egy infarktuson. Dr. Kempler Péter a megelőzés fontosságát hangsúlyozva elmondta, cukorbetegség esetén gondolni kell az autonóm neuropátia kialakulásának kockázatára is.
Fontos, hogy a cukorbetegek évente elmenjenek háziorvoshoz, aki szükség esetén belgyógyászhoz vagy neurológushoz irányítja majd őket.
Az országban 13 neuropátia centrum működik, a Semmelweis Egyetem Neuropathia Központját 1500-nál is többen keresik fel évente.
Forrás: tudasfaja.com