Milyen időközönként cseréljünk ereszcsatornát?
Nem mindegy, miből készült az ereszcsatorna, milyen időközönként és hogyan végezzük a karbantartást, de az, sem, hogy milyen volt az összeszerelés és az alkatrészek cseréje.
Egy jól működő ereszcsatorna nélkül hamar tönkre mehet a legjobban megépített ház is. Ez a rendszer biztosítja a csapadék biztonságos elvezetését, hogy ne ázzon el a fal, ennek következtében ne omoljon le a vakolat, ne süllyedjen meg az alapozás.
A kulcsszó a biztonságos működés. Mikor nem biztonságos a csatornarendszerünk? Ha rozsdás, ha kilyukad, ha behorpad, ha véglegesen eltömődik. Ez már veszélyhelyzet, de nem kell megvárni, amíg eddig eljutunk. Az ereszcsatornát, csakúgy, mint a hát többi kiegészítő alkotóelemét, időnként cserélni kell.
Amikor az ereszcsatorna azonnali cseréjére van szükség
Ha a felsorolt hibák előfordulnak, nem várathat magára a csere. Akkor is érdemes fontolóra venni, ha a házat eladjuk. Sokat emel az esztétikai értékén, a vevők számára pedig megbízhatóságot sugall az új telepítésű csatornarendszer.
Ha a házat kívülről tatarozzuk, esetleg tetőt cserélünk, kezdjünk tiszta lappal, egy új ereszcsatorna rendszerrel.
Ha több évtizedes a csatornánk, nem is kell fontolóra venni, hogy megéri-e a felújítás, mert a teljes csere kevesebbe kerül, mint a lyukas vízelvezető miatt elázott fal vagy megrongálódott ház helyrehozatala.
Mennyi időt bírnak ki az ereszcsatornák?
A legrégebben használt, és mondhatjuk, hogy idáig a legnépszerűbb a horganyzott acél ereszcsatorna. Maga az acél erős anyag, ellenáll a fizikai behatásoknak, a horgonyzás, vagyis a felület védőréteggel való bevonása védi a rozsdásodástól. Ha az elemeket forrasztással illesztik össze, az növelheti a használati idejét. A gyártók általában 10 évben állapítják meg a horganyzott acél élettartamát, de ha szakszerűen építik be és rendszeresen karbantartják, akár 15-20 évig is ellátja a feladatát.
Az alumínium csatorna is hosszú élettartamú. Maga az anyag korróziómentes, külön kezelésre nincsen szükség. Gyakran festik, mert idővel a felületet nem szép, ami azonban a tartósságot nem befolyásolja.
A vörösrézréz ereszcsatorna tartós, ellenáll a korróziónak, évtizedekre tervezhetünk vele. Viszonylag könnyen telepíthető; ha 100 méternél nem hosszabb egyenes rendszert helyezünk fel, akkor nem kell tágulási illesztékeket hozzáadni. Az ára és a jellege miatt elsősorban műemléki épületek felújításakor használják.
Igen népszerűek a műanyag, PVC-csatornák. Bár egyre jobb minőségben gyártják, élettartamuk az anyaguk miatt valamivel rövidebb, mint az előzőekben említett rendszereké. Előnyük, hogy nem rozsdásodnak, és a mohák, gombák sem képesek megtelepedni sima felületükön. Aki számol azzal, hogy hamarabb kell lecserélni, mint egy fém csatornát, mutatós, korszerű külsőt kölcsönözhet a házának.
Hogy hány évenként kell lecserélni az ereszcsatornát, az függ a rendszer anyagától, az összeszerelés és a járulékos alkatrészek minőségétől, a rendszeres karbantartástól. Általánosságban elmondhatjuk, hogy 10-15 évig optimális körülmények között jól bírja, egy 30-40 éves csatorna csoda, ha meg tudja védeni a házat. Általában 20 év elteltével ideje átvizsgálni, és ha szükséges, be kell iktatni a cserét.