Sokan szeretnek foglalatoskodni a növényeikkel, szobanövényekkel, virágokkal, de gondolnunk kell azokra is, akik nem tömbházakban élnek.

Milyen az igazi sziklakerti növény

Csodás lehet, amikor van saját kertet, egy udvar, egy tér, ahol kiélheted minden vágyat, ami a növényeket illeti. Mindig is irigykedve nézem azokat a csodás kertek, ahol rengeteg színes növény, sziklakertek és virágok pompáznak, mivel én is mindig erre vágyom, csak a lehetőség még nem adott.

A sziklakert a maga nemében egy csodálatos műalkotás, hiszen egy apró földrészen egy egész kis csoda jön létre. A sziklakertekről mindenkinek van elképzelése, de azt vajon tudjuk, mégis milyen növények, virágok illenek ide? A dekoráció mindig a fantáziánkra van bízva és már vannak olyan kertészeti cégek is, akik erre vannak szakosodva, de a növényeket mindig mi magunk választjuk ki. Egy csodás sziklakertünk végleges képét mindig a növényekkel alakítjuk ki.

A növények és virágok elrendezését célszerű mindig előre megtervezni, ekkor mindig figyelembe kell vennünk a kiválasztott növény végleges nagyságát is. Arra is kell gondolnunk, hogy kedvenc virágjaink ott telepednek meg és érzik jól magukat, ahol kevesen járnak, vagyis a széleken. Az úgymond forgalmasabb helyeken csak a taposást jól tűrő növények párnái maradnának meg. A kőlapos felületek beültetésére alacsony, párnát alkotó, vagy elterülő, rostos szárú, szívós levelű növényeket kell választanunk, amik minderre alkalmasak lehetnek.

Hazánkban elsősorban a haza és balkáni, kelet-mediterrán eredetű, szárazságot tűrő növényeket kedvelik, illetve ezeket is érdemes telepíteni a sziklakertben. Ilyenek lehetnek például az ikravirágfajok, a csodás sokszínű harangláb, harangvirágfajok, de vannak olyan fajták is, amik már nevükből adódóan is ezt a cél szolgálják, mint a sziklakerti szegfűfajok, küllőrojt, vagy a repcsény is. Illetve, ha szeretnénk mindig sokat pepecselni is, akkor más fajtákat is választhatunk.

Milyen az igazi sziklakerti növény

Sok sziklakertben láttam már elterjedve a cickafarok nevezetű növénykét is. Ez a növény kiváló szárazságtűrő, magassága 20 centiméternél nem szokott több lenni, június, júliusban csodás virágai vannak, amik mindenkinek szemet gyönyörködtetőek lehetnek., szaporítani azonban inkább tavasszal érdemes, mégpedig tőáztatással. A cickafark nagyon szép fehér virágokat szül, mészkedvelő növény és nem kell naponta sok időt foglalkozni vele.

Az ikravirág, amelyet a fentiekben már említettünk, szinte minden hazai sziklakertben fellelhető, hiszen nagyon dekoratív és esztétikusan szép virág. Érdekesség, hogy amúgy természetes élőhelye Kisázsia hegyvidéke, a Kaukázus! Nevét az összenőtt érdekes formájú csészeleveleiről kapta, nem kell túl sokat öntözni, ez is az egyik nagy előnye, mivel kiváló szárasságtűrő növény, a napos helyeket kedveli, virágai szintén szép gyöngyházfehér színűek. Mivel hazánk klímája nagyon jó neki, ezért telt virágú, és tarka levelű változatait ültetik, tőosztassál és magvetéssel is szaporodik.

A harangvirág is egy nagyszerű növény, remek szárasságtűrő kis növény, de a virágzása idején igényli a rendszeres öntözést, hogy virágai szépek és élettel telik legyenek. Általában május-június környékén vetik el és ősszel, vagy tavasszal ültetik végleges helyére. A havasokban nagyobb virágú, törpe termetű példányai tenyésznek, és ezeket ültetik el szívesen a sziklakertekben!

Forrás: delina