Augusztus van, lassan beindul az allergiások számára rettentően kellemetlen parlagfű-virágzás.
Médiánk most annak járt utána, hogy mit lehet tenni a parlagfű ellen, de kiderítették azt is, hogy egy növény hogyan képes ennyi bosszúságot okozni a rá érzékeny embereknek.
Az időkép előrejelzése szerint a csalánfélék pollenkoncentrációja jellemzően magas, nagyon-magas szintet érhet el. A kültéri allergén gombák spóraszáma több helyen elérheti a nagyon magas szintet.
A parlagfű pollenszemei viszont csak alacsony koncentrációban lesznek jelen a levegőben, azonban ez tüneteket még nem okoz.
Ugyan most még nem aggódnak az arra allergiások, a parlagfű irtását még nem szabad elbagatelizálni. A növény pollenszemei jelenleg még alacsony számban vannak jelen, de ez nem jelenti azt, hogy hogy a hónap további napjaiban nem durvulhat be a helyzet. A legcélszerűbb a növény a kertekből való kiirtása lenne, hogyan érdemes nekikezdeni?
Médiánk utánajárt, mit lehet tenni a súlyos allergiát okozó növények ellen.
Augusztusban indul be a parlagfű virágzása, de fontos, hogy már akkor elkezdjük az irtás, amikor a növény első néhány egyede felüti fejét a kertünkben. Erre a törvény is felhívja a figyelmet.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Élv.) 17. § (4) bekezdése értelmében a földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
A jogszabály a tavalyi év során változott, tehát fontos, hogy a földtulajdonosoknak ez a kötelezettsége már nemcsak július 1-től áll fenn, hanem az egész vegetációs időszak alatt.
A helyszíni ellenőrzést külterületen a területileg illetékes ingatlanügyi hatóság (megyei kormányhivatal földhivatali osztálya) végzi. A jogszabály-változtatást az indokolta, hogy a parlagfű nagyon jól alkalmazkodik Magyarország időjárási viszonyaihoz, emiatt képes volt megfelelő időjárási körülmények között az eredetileg törvényben megjelölt határidő előtt is virágozni.
A növényvédelmi bírság kiszabására a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya jogosult.
Az Éltv. 60. § (1) bekezdés c) pontja alapján a növényvédelmi bírságot kell kiszabni azzal szemben, aki a parlagfű elleni védekezési kötelezettségét elmulasztja.
A növényvédelmi bírság mértékét az élelmiszerlánc felügyeletével összefüggő bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről szóló 194/2008. (VII. 31.) Korm. rendeletben foglaltak szerint a parlagfűvel fertőzött terület mérete és a parlagfűvel való felületi borítottság mértéke határozza meg.
Amennyiben az adott földhasználó 3 éven belül ismételten elmulasztja a parlagfű elleni védekezési kötelezettségét, a vele szemben kiszabásra kerülő növényvédelmi bírságot az irányadó bírságtétel másfélszeresére kell emelni.
A földhasználó viseli a vele szemben folytatott hatósági eljárás során felmerült költségeket, így különösen:
- az ingatlanügyi hatóság helyszíni ellenőrzés lefolyatásával összefüggő valamennyi költségét,
- a kormányhivatalnál a hatósági eljárás lefolytatásával kapcsolatban felmerült költségeket.
A kormányhivatal a mulasztóval szemben, minden esetben növényvédelmi bírságot szab ki, melynek összege 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet. A büntetés mértékét esetenként a fertőzött terület nagyság, valamint a parlagfűvel való felületi borítottság határozza meg. A tavalyi év során 96 db bírsághatározat született belterületen.
A tavalyi szezonban összesen a kiszabott bírság összege belterület esetében 8.554.000 forint volt.
Hogyan lehet megszabadulni a gyomtól, illetve kiirtható-e teljesen? A jelenleg rendelkezésre álló technológiákkal legfeljebb csak ritkítani lehet, az irtásra pedig csak az ember közvetlen közelében van lehetőség. Mivel magon keresztül terjed, a parlagfű terjedésének megakadályozására irányuló erőfeszítéseknek a vetőmagtermelés megakadályozására kell irányulnia.
Fontos, hogy a parlagfű virágzás előtti megsemmisítésével is csökkenteni lehet a káros növény pollenjeinek számát, valamint terjedését. Ha valaki a saját kertjében próbálja meg eltávolítani a parlagfüvet, az a legjobb megoldás, ha kézzel, tövestül tépi ki. Ez azért jó módszer, mert a növénynek nagyon rövid és gyenge gyökérzete van. Arra azonban nagyon oda kell figyelni, hogy nem szabad fűkaszával vagy bármilyen hasonló eszközzel nekikezdeni a irtásnak, mert ez csak jobban szétszórja a pollent. Az is lényeges, hogy a gyomláláshoz kesztyűt kell viselni, mert a növény bőrkiütéseket is okozhat. Továbbá arra is ügyelni kell, hogy aki allergiás a parlagfűre, az semmiképp se maga végezze az irtást, hanem bízza azt szakemberre.
Címlapkép: Getty Images