Kötszerrel fojtogatta, verte, gyötörte 90 éves áldozatait egy váci mentő. Azt remélte, hogy milliókat talál majd a lakásban, végül 70 ezer lett a zsákmánya, és néhány órán belül lebukott.
Aljas támadása azért is okozott erős lelki traumát, mert a férfi rendszeresen járt az idős embereknél, akik segítséget, törődést gyógyulást reméltek tőle. A Kékfény riportja.
Egy idős párhoz riasztották a mentőket tavaly május 18-án, Vácon. Az asszony fejvesztve sikoltozta, hogy egy fegyveres férfi rájuk támadt, megverte és kirabolta őket. A mentők nem is sejtették, hogy kollégájuk volt a tettes. Ugyanis egy mentő-szakápolót vádoltak meg az idős pár megtámadásával. A kilencvenéves idős házaspárnál akkoriban, a férfi munkája miatt gyakran megfordult az otthonukban.
„A sértettek a mentőknek mindig adtak borravalót, és ebből, valamint a sértettek által előadottakból a vádlott arra következtetett, hogy a sértettek jó anyagi körülmények között élnek” – mondta Maraffai Tamás, a Pest Megyei Főügyészség ügyésze.
Először vérnyomást mért, majd fojtogatni kezdett
Az ominózus nap reggelén a vádlott felvette a mentőskabátját, de nem dolgozni ment, hanem Gaz idős házaspár váci házához. Tudta, hogy ebben a ruhában könnyen elnyeri majd a bizalmukat. Amikor becsöngetett, a gyanútlan öregek be is engedték. Az ápoló, hogy ne keltsen gyanút, megmérte a vérnyomásukat, elbeszélgetett velük a panaszaikról, majd a leleteiket kérte. Aztán a vádirat szerint váratlanul megragadta a nála jóval gyengébb áldozatokat, akikről pedig pontosan tudta, hogy szívpanaszaik vannak, és berángatta őket a szobába. Az idős férfit leszorította az ágyra, feleségét pedig egy magával hozott gézszalaggal fojtogatni kezdte, miközben a pénzüket követelte.
Eleinte a bántalmazások ellenére sem adták oda az otthonukban lévő készpénzt, ezért Róbert elővett egy lőfegyvert, vagy annak utánzatát, és azzal fenyegette meg őket. A halálra rémült idős emberek végül 76 ezer forintot adtak át a vádlottnak.
Annak érdekében, hogy az áldozatokat megakadályozza abban, hogy a hálószobából kijöjjenek, és értesítsék a rendőrséget, a hálószoba kilincsét és a közeli lépcsőkorlátot összekötözte a korábban használt gézszalaggal, majd elmenekült a helyszínről.
Nem gondolta végig
A mentőápoló elismerte, hogy meg akarta szerezni idős páciensei pénzét. A bántalmazásukat viszont tagadja. Állítása szerint csak azért durvult el a helyzet, mert az idős nő váratlanul megijedt, és minden erejével védekezni kezdett. A vádlott azt mondta, szó sem volt fojtogatásról, csak el akarta némítani a kiabáló asszonyt.
A kiérkező mentők viszont piros csíkot találtak az idős nő nyakán, ami keletkezhetett fojtogatástól. A támadó azt is tagadja, hogy fegyver lett volt nála. Szerinte az idős házaspár a telefonját nézhette annak, amikor a készülékkel a kezében fenyegetőzött.
Másnap a vádlott bement dolgozni, de sejtette, hogy nem sok ideje maradt. Mivel a támadáshoz nem vett maszkot, tudta, hogy áldozatai beazonosítják majd.
„Egész nap ezen járt az agyam, illetve tudtam, hogy a rendőrség nyomoz, úton vannak. Tudtam, hogy ennek értelme nem sok volt. Gondoltam, hogy munka után bemegyek a váci rendőrkapitányságra, és feladom magam” – mondta a férfi, akinek azonban erre már nem volt ideje: mire az egyik helyszínről visszaért a mentőállomásra, a rendőrök már ott vártak rá.
Sokkal tartozott, de kedvelték
A most 35 éves férfinak két házasságából két gyereke van, válása után idegösszeomlással kezelték pszichiátrián. Pár éve felfüggesztett fogházbüntetésre ítélték közveszéllyel fenyegetés miatt. A tárgyaláson tett vallomásában azzal indokolta tettét, hogy hatalmas adósság szakadt a nyakába.
A rabló elmondása szerint családi vállalkozásba kezdtek, amihez többek közt még uniós hitelt is felvettek. A támadás előtt 1-2 héttel kapott kézhez egy fizetési felszólítást, amiben nagy összeget követeltek rajtuk. Mint mondta, végső kétségbeesésében, egy 10 millió forintos Széchenyi-hiteltartozás miatt követte el a támadást, hogy így könnyítsen a helyzetén.
Mentős társai kedvelték a gyanúsítottat, aki számtalan idős embernek segített, és emberéleteket is mentett. „Nem így ismertük meg” – mondta a bíróságon egykori főnöke. A férfi magánéleti gondjairól azonban mit sem tudtak a kívülállók.
„Olyan típus, aki nem osztja meg a problémáit mással, hanem magában tartja, saját magában őrlődik. Nem bízik az emberekben, még a párjában sem bízott meg, egyedül próbálta megoldani a problémákat, sajnos ezzel saját magát őrölte fel” – fogalmazott Szegedi Gyöngyvér, a Budapest Környéki Törvényszék bírója.
Az áldozatoknak már nem tudott a szemükbe nézni
A volt mentőápoló a tárgyalóteremben bocsánatot kért az állomás vezetőjétől. Róbert bűncselekmény elhárítására idős koránál fogva korlátozottan képes személyek sérelmére elkövetett fegyveres rablás és személyi szabadság megsértése miatt áll a Budapest Környéki Törvényszék előtt.
A férfi a bántalmazással könnyű testi sérüléseket okozott az idős párnak, ám a múlt héten megkezdődött tárgyalásra áldozatai már nem tudtak eljönni. Nem sokkal a támadás után, először az idős nő, majd egy hónappal később férje is meghalt.
Nem ritka, hogy a koros áldozatok, bár túlélik a támadást, rövid időn belül mégis életüket vesztik. Ennek a lelki egyensúlyvesztésük az oka – magyarázta a pszichológus szakértő. Alapjaiban megrendül ugyanis a biztonságérzete annak, akit a saját lakásában támadnak meg. Az idősek számára különösen fontos a kapaszkodók, fogódzók megléte és állandósága. Sokkal súlyosabb a lelki trauma, ha olyan, addig evidensnek tűnő állapot semmisül meg egyetlen pillanat alatt, mint például az otthon biztonsága. Vagy ha olyan ember támad rájuk, akiről addig azt hitték, hogy segíteni jön, ahogy a mentőápoló tette, magyarázta Komóczi Mihály.
A stabilitásuk elvesztésével az áldozattá vált idősek kiszolgáltatottnak és védtelennek érzik magukat, lelki egyensúlyuk felborul, ami a testet is megbetegíti – emelte ki a szakember.
„Szabályos depresszív tünetképződés alakul ki, és a depresszióra jellemző, hogy elfordul az emberektől, a társaktól, megjelennek a negatív gondolatok, halálvágy, nem gondoskodik saját magáról. Tehát elfelejt például rendszeresen étkezni, folyadékbevitel-problémák jelentkeznek, és onnantól kezdve folyamatosan romlik az egészségi állapot. Nem kell sok, hogy az idősek egészségi állapota leromoljon” – fejtette ki Komóczi Mihály.
Az idős pár szomszédja, aki korábban gyakran járt náluk, azt mesélte a bíróságon, hogy a támadás után mindenkitől elzárkóztak, soha többé nem látta őket.
Pedig az idős házaspár korábban szinte hetente hívta a mentőket, ilyen-olyan bajaikkal. A pszichológus szerint ez is azt jelzi, hogy figyelemre, törődésre vágytak. A bűncselekmény áldozataivá vált időseket azonban nem szabad magukra hagyni – tanácsolta Komóczi Mihály.
Az biztos, hogy az idős férfi természetes halált halt, nem a rablótámadás okozta halálát, legalábbis közvetlenül nem. A mentőápolón az áldozatainak okozott lelki megrázkódtatást és annak végzetes következményeit azonban a jog eszközeivel nem lehet számonkérni.
Szólj hozzá és osztd meg! Hirmagazin.ez
Forrás: Duna Kékfény