Home Tartalom Múzeumok Millenáris

Millenáris

Ganz Ábrahám vasöntő munkás 1844-ben alapította meg öntőműhelyét Budán. A kis üzem alig egy emberöltő alatt európai hírű gépipari vállalattá növekedett. A gyár területe az első világháború után, a városrész fejlődése nyomán felértékelődött, így már ebben az időszakban felmerült kiköltöztetése.

A második világháború befejeztével az épületállomány és a géppark fele megsemmisült vagy használhatatlanná vált. Ezeket a részeket ugyan újjáépítették, de az 1990-es évek közepétől ismét napirendre került a környezetszennyezés megszüntetése, és felértékelődött – a városrész környezethez illeszkedő hasznosítása érdekében – a gyár áttelepítése is. Jelentős anyagi vonzatai, valamint a gyakori tulajdonosváltások miatt erre csak 2000 közepétől kerülhetett sor.

Az 1999 tavaszán elindult koncepció-alkotás nyomán kormányzati döntés született arról, hogy a terület a millenniumi rendezvények központi helyszíneként kerül újjáélesztésre. A környezetszennyezés megszüntetése után a megtartott és felújított épületek kulturális célra kerültek hasznosításra, az épületek környezete pedig a lakosság számára használható igényes közparkká alakult át.

A Ganz-telep átépítésének alapelve az volt, hogy az értékes és megtartható épületek, épületrészek korszerű térformálással és igényes kialakítással váljanak a kiállítási- és rendezvényközpont méltó környezetévé. A koncepció-alkotás egyik legnehezebb feladata a megtartandó és elbontandó épületek kiválasztása, a vonzó térarányok, téralakítások meghatározása volt. Ennek eredményeként került lerobbantásra a két – a terület újraélesztése szempontjából legkevésbé kívánatos – magasépület. A megtartott B jelű műemlék-épület – mely a Nagycsarnok nevet vette fel -, a talaj szennyezettsége miatt csak részben megtartható D épület – mely jelenleg Kiscsarnok néven szerepel -, és a közöttük felépült új bejárati épület, valamint az általuk határolt térségben a vízfelülettel gazdagított park, s az alatta létesült mélygarázs ma az ország egyik legnagyobb kiállítócsarnokának elemeit alkotják.

Ugyancsak megtartásra került a szerelőcsarnok (Teátrum), amely 600 férőhelyes színházként működik 2001 szeptemberétől: alkalmas zenei, színházi és tánc-programok befogadására. A Fény utcai főbejáratnál található Fogadóépület többféle kiszolgáló- és vendéglátó funkciót lát el, és egyben alkalmas a kiállítási- és rendezvényprogramhoz kapcsolódó szakmai és más események befogadására is.

A Ganz-terület rehabilitációja, a Millenáris Park, 2001-ben „Budapest Építészeti Nívódíja” címet nyert.

A Park első nagyszabású kiállítása az Álmok Álmodói-világraszóló Magyarok c. időszaki kiállítás volt, mely 2001. december 17-én nyitotta meg kapuit. Egy év alatt több mint 600.000-en látogatták meg a magyar tudomány, ipar, technika, művészet és kultúra legfontosabb személyiségeit (689 személy), a magyar lelemény legizgalmasabb kincseit (290 műtárgy). A decemberi bezárás óta a Park kiállításszervezői egy újabb nagyszabású terven törik a fejüket, mely a múlt után most jövőképünkkel szeretne foglalkozni. Addig is (és e mellett) azonban igen színes programok várják a parkba kilátogatókat.

A Fogadó állandó helyszíne a minden szombaton és vasárnap visszatérő egész napos gyerekprogramjainknak, valamint ez az épület ad otthont kisebb könnyűzenei (leginkább jazz) koncerteknek, kisebb kiállításoknak, filmvetítéseknek stb. A Teátrum épülete színházi, komolyzenei, valamint szakmai és tudományos előadások helyszíne, de itt koncerteznek világsztár vendégeink is. Nyáron a park kiválóan alkalmas szabadtéri rendezvények lebonyolítására. Egy kellemes séta mellett lehetősége van mindenkinek megtekinteni a Szabadtéri Színpad felett található harangokat, melyek minden nap 10 órától kétóránként adnak harangjátékot. A gyereknek a Zöld Péter elnevezésű interaktív népmese játszótér kínál szórakozási lehetőséget, míg a felnőttek a parkban 2002 decemberében felállított CsatlakozÓrát tekinthetik meg, mely Magyarország EU csatlakozásig számolja vissza az időt.

A park az elmúlt időszakban tehát Budapest egyik kellemes kulturális színfoltja lett, és az itt dolgozók célja a jövőben is az, hogy ezt a szerepét még nagyon hosszú ideig megtartsa.

Cím: II ker.Fény u. 20-22.
Tel: +36 (1) 336-4000
E-mail: info@jovohaza.hu
Web: www.jovohaza.hu

Exit mobile version
Megszakítás