11.2 C
2024. április. 20. szombat
HomeSportSporthirekMilák Kristóf olimpiai bajnok 200 méter pillangón – Azért nem világcsúccsal, mert...

Milák Kristóf olimpiai bajnok 200 méter pillangón – Azért nem világcsúccsal, mert elszakadt a gatyája – videó; Gratulálunk a kimagasló sportteljesítményhez!

A világbajnok és világcsúcstartó Milák Kristóf olimpiai csúccsal nyert aranyérmet 200 méter pillangón a tokiói olimpia úszóversenyének szerdai napján. A szám másik magyar indulója, Kenderesi Tamás a negyedik helyen végzett. Női 200 méter vegyesen Hosszú Katinka a hetedik lett.

A Bp. Honvéd 21 éves úszója már az első 50-en élre állt, hiába kezdett be tőle megszokott módon a dél-afrikai Chad le Clos, London bajnoka. Milák féltávnál ugyan visszaesett a harmadik helyre, de a második százra fordulva magabiztos előnyre tett szert, mert Chad le Clos és az olasz Burdisso is fáradni kezdtek.

A Rióban bronzérmes Kenderesi szokásos taktikájával versenyzett, azaz a mezőny hátsó felében, a hatodik-hetedik tempózott, energiát spórolva az utolsó 50 méterre.

Még több sporthír!

A hajrában már csak az volt a kérdés, hogy Milák milyen idővel nyer, végül 1:51.25 perccel, minden idők harmadik legjobb eredményével megdöntötte a legendás Michael Phelps pekingi olimpiai csúcsát, eközben Kenderesi egészen a negyedik helyig jött fel, végül 1:54.52 perccel csapott a célba, hét századdal lemaradva a bronzéremről.

Milák a magyar olimpiai csapat harmadik érmét, közte a második aranyát nyerte a japán fővárosban.

„A verseny előtt elszakadt a gatyám, így már beugráskor tudtam, hogy nem lesz meg a világcsúcs. Egy ilyen kis apróság is teljesen kiszakítja az embert a fókuszból. De nem vagyok csalódott, akár holnap Kecskeméten is lehet világcsúcsot úszni” – mondta Milák, aki hozzátette: most még azért van dolga Tokióban, mert szeretné megismételni a mostani sikerét 100 méteren is.

Bár Milák sem tűnt maradéktalanul elégedettnek, Kenderesi kifejezetten csalódottan nyilatkozott:

„A taktika jó volt. Úgy voltam vele, ha Le Clost lehajrázom, akkor érmes leszek. Ezt ugyan megtettem, mégse állhatok dobogóra, emiatt nagyon csalódott vagyok. Sajnos, a többieket nem láttam, mert a túloldalon úsztak”.

200 méter pillangó

1. Milák Kristóf (MAGYARORSZÁG) 1:51.25 – olimpiai csúcs

2. Honda Tomoru (Japán) 1:53.73

3. Federico Burdisso (Olaszország) 1:54.45

4. Kenderesi Tamás (MAGYARORSZÁG) 1:54.52

Németh Nándor a 100 méter gyors szerdai elődöntőjéből bejutott a csütörtöki fináléba. A BVSC 21 éves sprintere 47.81 másodperces idejével három századot faragott saját országos csúcsából, amivel hetedikként jutott tovább. Németh hatalmas bravúrt hajtott végre, ugyanis a klasszikus számban legutóbb éppen Tokióban, az 1964-es játékokon volt magyar döntős, akkor Dobay Gyula hetedik lett. A finálét csütörtökön 4.37-kor rendezik.

„Sokkal jobb volt, mint tegnap. Nem számítottam rá, hogy reggel ilyen jó időt tudok úszni. Most a fő a cél megvan, holnap már egy felszabadult úszás lesz. Megpróbálok a döntőben kicsit javítani, ráadásul a többiek sem voltak messze, századok döntöttek, a fináléban már bármi lehet” – mondta a futam után Németh.

A világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka a szerdai elődöntőből a harmadik idővel jutott a csütörtöki döntőbe. Az UTE 28 éves versenyzője – egyéni legjobbjától mindössze kilenc századdal elmaradva – 2:06.59 perces idővel kvalifikálta magát a döntőbe, amelyet csütörtökön 4.28-kor rendeznek.

Hosszú Katinka a hetedik idővel került a 200 méter vegyes döntőjébe, ahol aztán a hetedik helyen végzett. A magyar úszónő a táv nagy részében az utolsó helyen úszott, aztán az utolsó ötvenen beleerősített, így végül a brit Alicia Wilsont megelőzte. Hosszú magához képest rendkívül gyenge, 2:12.38 perces idővel ért célba, az előfutamban (2:09.70) és az elődöntőben (2:10.22) is jobb időt ért el.

Hosszú nagyon csalódott volt a versenye után: „Ami a legjobban frusztál, az az idő. Lehet, hogy az egy év halasztás, lehet, hogy egy másik felkészülés. Nem tudom. Ha most visszamennék, ennél sokkal jobb időt tudnék úszni. A 100 háton megpróbálok mindent.”