forrás: MTI
A Leibnitz irányába haladó menetet nem kísérik az osztrák hatóságok. Majdnem ötvenezren érkeztek Görögországba az utóbbi napokban. A jövő héten elkezdődhet az elutasított menedékkérők kitoloncolása Németországból. Cikkünk folyamatosan frissül.
Prága visszautasította az ENSZ emberi jogi főbiztosának bírálatát
(21:07) Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter pénteken visszautasította Zaid el-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa állítását, amely szerint a cseh kormány rendszeresen megsérti a menekültek jogait.
Zaid el-Husszain korábbi nyilatkozatában ugyanakkor aggodalmának is hangot adott Milos Zeman cseh államfő „nyilvános idegengyűlölő és iszlámellenes kijelentései” miatt. A cseh diplomácia vezetője szerint a bírálat alaptalan, és csehországi látogatásra hívta meg a főbiztost, hogy saját szemével győződhessen meg a valós helyzetről.
Jirí Ovcácek cseh elnöki szóvivő szerint Zaid el-Husszein kritikája része annak a Csehország-ellenes kampánynak, amely azért „bünteti” Prágát, mert a többségtől eltérő véleményt fogalmazott meg a migránsválság megoldásáról.
A csehországi menekülttáborokban uralkodó állapotokat egy héttel korábban Anna Sabatová cseh emberi jogi biztos, majd Nils Muiznieks, az Európai Bizottság emberi jogi biztosa is bírálta.
Juncker tervezete a vasárnapi migrációs csúcs előtt
(20:55) Egy tizenhat pontból álló tervezetet küldött Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a vasárnapi brüsszeli migrációs csúcs résztvevőinek.
A dpa német hírügynökség péntek esti brüsszeli értesülése szerint a csúcs előkészületeinek keretében elküldött tervezet azt a célt szolgálja, hogy az érintett országok ne „egymás mellett” beszéljenek el, hanem „egymással” beszéljenek. „A szomszédos országoknak nem lenne szabad egymás ellen fellépniük” – fogalmazott a dpa szerint Juncker.
A részt vevő országok magas rangú diplomatáinak a szóban forgó tervezet alapján ki kell dolgozniuk egy közös nyilatkozatot, amelyet az állam- és kormányfők vasárnap fogadnának el – értesült a hírügynökség.
Az Európai Bizottság elnöke szerdán terjesztette elő javaslatát a rendkívüli csúcstalálkozóra, amelyre Ausztria, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Magyarország, Németország, Görögország, Románia, Szerbia és Szlovénia állam-, illetve kormányfője – köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnök – kapott meghívást.
Jelen lesz továbbá az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk, a miniszteri tanács soros elnökségét ellátó Luxemburg vezetője, valamint az ENSZ menekültügyi főbiztosa is. A találkozón az Európai Menekültügyi Támogató Hivatal (EASO) és az unió határőrizeti ügynöksége, a Frontex is képviselteti magát.
A brüsszeli rendkívüli migrációs csúcs célja a bizottság korábbi közleménye szerint az, hogy az érintett országok megállapodjanak olyan „operatív következtetésekről”, amelyeket azonnal meg lehet valósítani menekültválság megoldásának elősegítése érdekében.
A nyugat-balkáni vándorlási útvonalon kibontakozó vészhelyzetre való tekintettel nagyobb együttműködésre, kiterjedtebb egyeztetésre és azonnali operatív cselekvésre van szükség – húzta alá a hét közepén a bizottság állásfoglalása.
Jean-Claude Juncker tizenhat pontos tervezetéből a dpa német hírügynökség nem ismertetett részleteket.
Továbbra is kaotikus a helyzet a szlovén-osztrák határon
(19:00) Az MTI helyszínen lévő tudósítója elmondta, sem a spielfeldi határátkelőnél, a senki földjén felállított tranzittábor, sem pedig az államhatár nem tölti be funkcióját, mindkettőn keresztül ki-be járkálnak a migránsok. A gyalogosan Leibnitz irányába elindult menetet továbbra sem kísérik az osztrák hatóságok, csupán a forgalom fenntartására ügyelnek. Ugyanakkor – annak ellenére, hogy a hangosbeszélők folyamatosan ígérik – nem látni olyan buszokat sem, amelyek a határátkelőn várakozó migránsokat szállítaná Ausztria belseje felé.
Időközben a stájer rendőrség szóvivője az MTI-t úgy tájékoztatta, hogy a leibnitzi pályaudavarra két különvonat érkezik, amely elszállítja a Spielfeldtől gyalogló menekülteket Grazba, majd onnan ausztriai befogadóállomásokra. Az MTI tudósítója este fél hétkor a leibnitzi vasútállomáson csupán néhány migránst látott.
Fontos a menekültkvóta az EU külügyi főképviselője szerint
(18:15) Mivel egyes országok a menekültek befogadását nem tudják teljesíteni, szolidáris közös megoldást kell találni a helyzetre – hangsúlyozta a találkozó után közleményében az osztrák kancelláriahivatal. A menekülthelyzetet nem lehet a német vagy az osztrák határon megoldani, hiszen mindez már késő, miután az emberek már kétezer kilométert gyalogoltak – közölte az osztrák kancellár és hozzátette: ezt bizonyították az utóbbi napok történései is. Kiemelte: már az uniós külső határokon el kell dönteni, ki léphet be az unió területére és kinek van jogosultsága a menekültstátusz megszerzésére. Faymann üdvözölte, hogy vasárnap a menekülthelyzet által érintett országok mind képviseltetik magukat a rendkívüli uniós csúcson.
Majdnem 50 ezren érkeztek Görögországba az utóbbi napokban
(16.30) A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) szerint a romló időjárási helyzet ellenére október 17. és 21. között mintegy 48 ezer migráns érkezett Törökországból Görögországba az Égei-tengert átszelve. Közülük 27 ezren Leszbosz, 9750-en Híosz szigetén értek partok, ahol a helyi hatóságok nem voltak felkészülve az ilyen jelentős számú érkezőre. Ez idő alatt legalább 18-an vesztek a tengerbe, közülük 14-en Számosz szigetének közelében. Az IOM becslései szerint idén eddig 680 928 migráns szelte át a Földközi-tengert, és 3175-en vesztették életüket az átkelés során. A halálos áldozatok 90 százaléka Észak-Afrikából próbált Olaszországba jutni.
Migránsok ezrei gyalogolnak Ausztria belseje felé
(16:00) Több ezer migráns gyalogolt, gyakorlatilag hatósági kontroll nélkül, péntek délután Ausztria belseje felé a szlovén határról, azt követően, hogy az osztrák hatóságok feladták sentilj-spielfeld határátkelő őrzését. A stájerországi rendőrség szóvivője az MTI-nek azt mondta, hogy a leibnitzi pályaudvarról két különvonattal Grazba viszik őket, onnan pedig ausztriai menekültközpontokba. Az osztrák rendőrség láthatóan csupán azzal van elfoglalva, hogy fenntartsa a forgalmat a Graz felé vezető 67-es főúton, a migránsokat nem kíséri senki.
Az MTI által megkérdezett menekültek általában buszpályaudvart vagy vasútállomást keresnek, afelől érdeklődnek, hogy hol találhatnak ilyet.
Szlovénia nem zárja ki a kerítésépítés lehetőségét
(15:00) Szlovénia nem zárja ki a kerítésépítés lehetőségét Horvátországgal közös határán, amennyiben a horvát hatóságok továbbra is ellenőrzés nélkül szállítják a migránsokat a szlovén zöldhatárra – mondta Miro Cerar szlovén miniszterelnök a közszolgálati televíziónak (RTV) adott interjújában. A kormányfő az éjjeli interjúban élesen támadta Horvátországot és azzal vádolta meg, hogy nem kezeli „európai módon” a migrációs válságot. Cerar ezért nem zárja ki annak lehetőségét sem, hogy kerítést épít a szlovén-horvát határon. „Ez is egy opció” – mondta, majd hozzáfűzte: de a helyzetre először európai megoldást próbálnak találni. A kormányfő úgy véli: ha Németország és Ausztria lezárja határait a migránsok előtt, Szlovéniának sem lesz más választása, de hozzátette, hogy egyelőre nincs erre utaló jel.
A kerítések biztosíthatják a határok védelmét
(14:00) Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter az Ö1 osztrák közszolgálati rádió pénteki műsorában úgy vélte: a kérdés az, hogy az egyes országok akarnak-e kerítést építeni vagy nem. „Az az állítás, hogy a kerítések nem működnek, egyszerűen és mélyrehatóan hamis” – fogalmazott a miniszter. Kurz szerint Európának nem kellene Törökországtól függővé tennie a menekültválsággal kapcsolatos küzdelmét. Álszent dolog, hogy Európa nyitottnak mutatkozik a menekültek előtt, azonban egyúttal fizetni akar Törökországnak azért, hogy tartóztassa fel az embereket – mondta a miniszter és úgy vélte: Európának önállóan kell megvédenie az unió külső határait.
Együttműködési megállapodást kötött a horvát és a szerb belügyminiszter
(13:32) Ranko Ostojic horvát belügyminiszter és Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter rövid és hosszú távú együttműködésről állapodtak meg a migránsválság kezelését illetően – tájékoztatott a horvát sajtó.
A két miniszter a Belgrád-Zágráb autópálya melletti Batrovci-Bajakovo határátkelő horvát oldalán találkoztak pénteken. Ranko Ostojic kijelentette: amint elkészül a bródi (Slavonski Brod) téliesített tranzitközpont, a migránsok és a menekültek többé nem Bapska körzetében lépik majd át a szerb-horvát határt, hanem Sidről (Szerbia) a horvát vonatok egyenesen Bródba szállítják őket.
Svédország szigorítja a menedékkérőkre vonatkozó szabályokat
(12:54) Svédország szigorítja a menedékkérők befogadására vonatkozó szabályokat, erről a kormánykoalíció és az ellenzék jelentős része pénteken állapodott meg. Az Európába érkező menekültáradat hatására hozott szigorítások részeként a továbbiakban határozott időre szóló tartózkodási engedélyt állítanak ki a menedékkérőknek, bár egyesek, köztük a gyermekes családok kivételt képeznek ez alól.
Ezen túl a svéd hatóságok az eddigieknél rövidebb átfutási idővel fogják elbírálni a menedékkérelmeket, illetve hamarabb fogják kitoloncolni azokat, akiknek a kérelmét elutasították. A hivatali folyamatokat azért gyorsítják fel, hogy megfelelő mennyiségű szállást tudjanak biztosítani az újonnan érkezőknek.
Migránsokat találtak egy hűtőkocsiban Calais-nál
(12:35) Tizennégy szíriai, iraki és iráni migránst, köztük három gyermeket és csecsemőt találtak pénteken egy lengyel hűtőkocsiban, az észak-franciaországi Calais közelében, az autópályán – közölte a helyi prefektúra. A migránsok enyhébb szénmonoxid-mérgezést szenvedtek.
„Öt férfi, öt nő, valamint három, 7 és 10 év közötti gyermek és egy 15 hónapos csecsemő” volt a lengyel rendszámú kamionban, amelyet péntek reggel találtak meg az autópályán, a Setques-i felhajtónál, harminc kilométerre a Calais-i kikötőtől.
A francia rendőrség felszámolta az utolsó nagy párizsi migránstábort
(12:22) Kiürítette pénteken a francia rendőrség azt a szanálásra ítélt párizsi gimnáziumot, ahol nyár óta több mint hétszáz migráns élt elfogadhatatlan higiéniai körülmények között. Az embereket átmeneti szállásokon helyezték el.
A jelentős rendőri jelenléttel végrehajtott kiürítésnél nem történt incidens, az emberek nyugodtan távoztak, miután előző nap értesítették őket arról, hogy felszámolják az illegális táborhelyet. Sokan önként, csomagjaikkal a kezükben hagyták el a helyet, ahol a bevándorlási hivatal munkatársai és szociális munkások is segítették a hatóságok munkáját.
Egész éjszaka érkeztek a migránsok Horvátországba
(12:11) Még mindig nagy a migrációs nyomás Horvátország keleti határán, Bapska körzetében, amelynek szerb oldalára, Berkasovóra egész éjjel érkeztek a migránsok autóbuszokkal – írta az Index.hr internetes oldalán pénteken. A horvát hatóságok csak kisebb csoportokban engedték be az országba a Közel-Keletről érkező bevándorlókat, majd az opatovaci sátortáborba szállították őket.
Novembertől szolgálatba lépnek a cseh rendőrök
(12:06) A cseh rendőrök november elsején kezdik meg szolgálatukat a schengeni határ magyarországi szakaszán – közölte David Schön, cseh országos rendőrkapitányság szóvivője pénteken Prágában. Az ötven cseh rendőr egy hónapig lesz szolgálatban a magyar-szerb határon – mondta el a szóvivő. A cseh rendőrök a járőrözést magyar rendőrökkel és katonákkal közösen végzik majd, mégpedig három kijelölt településen.
A szlovén kormány újabb tranzitközpont építését tervezi
(11:22) Borut Pahor szlovén államfő emberséges bánásmódra szólított fel a migránsokkal szemben – írta az Index.hr internetes oldalán pénteken. Szlovéniában jelenleg 14 ezer illegális bevándorló tartózkodik.
A migránsok a regisztrációs folyamatra várnak Szlovéniában a brezicei, a dobovi és a jesenicei befogadóállomásokon, miután az osztrák határ melletti sentilji és Gornja Radgona-i tranzitközpontokba szállítják őket. Becslések szerint csak az éjszaka 6 ezer illegális bevándorló lépte át a horvát-szlovén határt. A 14 ezer főből eddig mindössze 5960-at regisztráltak a szlovén hatóságok.
Borut Pahor köztársasági elnök a szlovén POP TV-nek csütörtökön este úgy nyilatkozott: Szlovénia a migránsválságot humánusan és békés módon kezeli, amit folytatni kell, továbbá figyelembe kell venni azt is, hogy az országban ne maradjon több menedékkérő, mint amennyit el tudnak látni.
„Segítenünk kell, ahogy csak tudunk ezeknek az embereken, mert a menekültek nem az ellenségeink” – mondta.
Szlovéniának meg kell tartania szövetségeseit és együtt kell működnie szomszédaival, mert a viszálykodás nem vezet sehova – tette hozzá.
A szlovén kormány újabb tranzitközpont építését is tervezi. A sentilji mellett, amely 2000 ember befogadásra alkalmas, egy újabb, háromezres sátortábort akar kialakítani.
Az osztrákok feladták
(11:18) Az osztrák hatóságok teljesen feladták a szlovén-osztrák határ melletti Spielfeldnél kialakított tranzittábor őrzését – jelentette az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója.
A migránsok tömött sorokban gyalogolnak a Grazba vezető 67-es főúton Leibnitz és Ausztria belseje felé – tapasztalta az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója. A hatóságok arab, illetve angol nyelven folyamatosan hangosbeszélőn szólítják fel a menekülteket arra, hogy várják meg türelemmel az elszállításukra érkező buszokat, ám az emberek többsége türelmetlen és elindul gyalog Ausztria felé. A türelmetlenségre az is magyarázattal szolgálhat, hogy vannak akik három napja várakoznak a szlovén osztrák határon, Sentiljben, illetve Spielfelden kialakított tranzittáborokban.
Ugyanakkor a menet mellett egy páncélautó halad, amelyből ugyancsak hangosbeszélőn azt közlik a migránsokkal, hogy aki tovább akar utazni busszal, az menjen vissza a határátkelőhöz, ám láthatóan nem engedelmeskednek a felszólításra. A területet folyamatosan rendőrségi helikopterek ellenőrzik.
Illegális bevándorlók az osztrák-szlovén határon, az ausztriai spielfeldi átkelőnél a két határállomás között, az úgynevezett senki földjén, miután kitörtek a tranzittáborból 2015. október 22-én. MTI-fotó: Tréba Ákos
Az osztrák katonák és rendőrök több-kevesebb sikerrel azt próbálják megakadályozni, hogy a migránsok ellenőrizetlenül továbbmenjenek Ausztria belseje felé. Ennek ellenére sokan elindultak a 67-es úton Leibnitz irányába, illetve százak választották, a tábor mellett húzódó vasútvonal töltését a továbbhaladásra.
Délelőtt 11 órakor hangosbeszélőn felszólították a bevándorlókat, mindenki nyugodtan várjon arra, hogy buszokkal továbbszállítsák őket. Elsőként a családokat, a gyerekeket és az asszonyokat viszik.
Ugyanakkor folyamatosan érkeznek a migránsok a szlovén oldalon található Sentiljben kialakított táborból is.
Az MTI helyszínen lévő tudósítója azt tapasztalta, sok menedékkérő tanácstalanul bolyong a két határátkelő között, és a szlovén katonák irányítják őket Ausztria felé, illetve meggátolják, hogy visszatérjenek Szlovéniába.
A sentilji táborban teljes a káosz
(10:30) Az M1 aktuális csatorna tudósítója a helyszíni bejelentkezésében elmondta: reggel kilenc órakor a migránsok a táborból elindultak Ausztria felé, de a tábor osztrák oldalon lévő részének kerítését is megbontották. Voltak, akik a vasútállomás felé a töltésen, de sokan a Maribor-Graz közötti főúton indultak el, akadályozva az autóforgalmat is. Egyelőre buszok sem jönnek Ausztria felől, hogy elszállítsák a menekülteket.
Kezdődhetnek a kitoloncolások Németországból
(06:21) Német sajtóértesülések szerint már a jövő héten elkezdődhet az elutasított menedékkérők kitoloncolása Németországból.
Thomas de Maziere belügyminiszter szászországi látogatásán azt mondta, hogy a törvény még a hét végén életbe lép, és ezt követően azonnal meghozhatják a gyorsított kitoloncolásokhoz szükséges intézkedéseket. A hétvégén ugyanakkor még nem kell jelentősebb lépésekre számítani – tette hozzá. Egyebek mellett repülőgépeket foglalt le és intézkedik arról, hogy a kitoloncolandókat elszállító járatok rendben felszállhassanak a németországi repülőterekről – közölte a belügyminiszter.
Korábban egy több mint 30 napilapot átfogó német szerkesztői hálózat, a Redaktionsnetzwerk kutatásaira hivatkozva arról számolt be, hogy a menekültügyi eljárás gyorsításáról szóló törvényt már pénteken kihirdetik a Német Szövetségi Köztársaság hivatalos lapjában, és ezzel a törvény lényegi elemei, mint például az elutasított menedékkérők visszaküldéséről szólók az eddig tervezettől eltérően nem november elsején, hanem már szombaton hatályba lépnek. A törvénycsomagot a múlt héten fogadta el a német parlament.
A szerkesztőségi hálózat értesülései szerint várhatóan már a jövő hét elején nagyobb számban sor kerül azoknak a menedékkérőknek a visszaküldésére, akiknek a kérvényét elutasították a német hatóságok. A szövetségi és a tartományi hatóságok között már zajlik az egyeztetés a listák összeállításáról.
Szlovénia aktiválta az uniós polgári védelmi mechanizmust
Szlovénia az európai uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül kér segítséget a menekültválság kezeléséhez – közölte csütörtök este Brüsszelben az Európai Bizottság egyik szóvivője.
A Twitter közösségi oldalon közzétett bejelentés szerint Szlovénia takarókat, sátrakat és más felszereléseket kér az uniós mechanizmuson keresztül, amelynek keretében a 28 tagállam polgári védelmi hatóságai tudnak segíteni egymásnak.
A mechanizmus a katasztrófahelyzetek kezelését hivatott segíteni. Segítséget nem csak a részes államok, hanem a világ bármely országa kérhet rajta keresztül. A rendszert szeptemberben Magyarország is igénybe vette a migrációs válság kezeléséhez.
Dimitrisz Avramopulosz migrációért felelős uniós biztos – aki csütörtökön Ljubljanában járt – este a Twitteren arra szólította fel az EU-tagországokat, hogy a mechanizmus keretében próbáljanak eleget tenni a szlovén hatóságok mostani kérésének.
Kaotikus helyzet a szlovén-osztrák határszakaszon
Több ezer migráns volt még este is ott, a Szlovéniát és Ausztriát összekötő közutakon százak bolyongtak. Még a vasútközlekedés is leállt a határszakaszon mert a menekültek a síneken gyalogoltak. De, a migránsokat fogadó tranzittáborokban sem volt békés a helyzet. A tudósítások szerint például Spielfeldnél, a két határállomás között, az úgynevezett senki földjén kialakított tranzittáborból tegnap több ezer migráns tört ki, és sokan gyalog elindultak Ausztria belseje felé.
Nem tehetjük magunkat áldozattá, meg kell védeni Európa határait! Ha a görögöknél nem sikerül, akkor a magyar és a szlovén határon – erről beszélt Orbán Viktor Madridban, az Európai Néppárt kongresszusán. Azt mondta, hogy azok is áldozatok, akik elhagyják az otthonaikat, de nem lehet az a célunk, hogy új európai életet nyújtsunk számukra. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a baloldal jövőbeli szavazókat lát a bevándorlókban.