Az ösztrogén egy női nemi hormon, amely egészségesen tartja mind a szívet, mind pedig az érrendszert. Nagy szerepe van abban is, hogy ne legyenek vérnyomásproblémáink. Az ideális ösztrogénszint ezen kívül csökkenti a trigliceridszintet, az LDL-koleszterin-szintet, és segít megnövelni a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét.
Az ösztrogén valójában az ösztradiol, az ösztron és az ösztriol női hormonok gyűjtőneve. Az ösztrogénnek sok funkciója van, például biztosítja a bőr bársonyosságát, tágítja az ereket, így csökkentve a vérnyomást. Szabályozza a hangulatot, pozitívan befolyásolja a vércukorszintet, javítja a tüdőfunkciót, elősegíti a csontképződést, a belek mozgását és a jó bélműködést.
Nem hiába mondják azt a menopauza szakaszába lépő nőknek, hogy az ösztrogénnek sok szempontból védő szerepe van. Ebben a szakaszban ugyanis jelentősen lecsökken ennek a hormonnak a szintje, ami sok-sok egészségi problémát hordoz magában. A megfelelő ösztrogénszint segít az olyan betegségek megelőzésében, mint a szívbetegség, a csontritkulás, a demencia, a hangulatingadozások és a stroke.
A menopauza szakaszában gyakran írnak elő ösztrogénterápiát, azonban ennek mellékhatásai is lehetnek, ilyen például a gyakori fejfájás, az izomgörcs, a rendellenes hüvelyi vérzés, a puffadás, a mell fokozott érzékenysége.
Az alacsony ösztrogénszintnek különféle tünetei lehetnek, például hőhullámok, éjszakai izzadás, alacsony koncentrációs készség, depresszió, hüvelyszárazság, száraz bőr. Az alacsony ösztrogénszint okozhat még izom- és ízületi panaszokat, csökkent libidót, húgyúti problémákat és szívbetegséget.
Az ösztrogénszintet természetes módon is növelhetjük a szervezetünkben. Ebben segíthet a fürtös poloskavész, a D-vitamin, a B-vitaminok és a fitoösztrogének. Ez utóbbiak főleg a növényekben és a növényi alapú élelmiszerekben találhatók meg. Amennyiben a szervezetben megemelkedik az ösztrogénszint, úgy magasabb energiaszinttel kell számolnunk.
A fitoösztrogének olyan növényi ösztrogének, amelyeknek hasonló hatásuk van, mint a női nemi hormonnak, mert utánozzák annak tulajdonságait, igaz gyengített formában. Azonban a fitoösztrogének anti-ösztrogén hatásúak is lehetnek, ami azt jelenti, hogy gátolhatják a szervezet saját ösztrogéntermelését.
A szervezet számára a legfontosabb fitoösztrogének a lignánok és az izoflavonok. Izoflavonokban bővelkednek: borsó, bab, szója. Lignánokat tartalmaznak: lenmag, tökmag, olajbogyó, brokkoli, tőzegáfonya.
Az ösztrogén védelmet jelent a szív számára, hiszen egészségesen tartja a szív- és érrendszeri szöveteket. Ezen kívül a vérnyomást is segít stabilan tartani. Ha magasabb az ösztrogénszint, akkor csökken a vér trigliceridszintje, illetve az LDL-koleszterin-szint is.
Az ösztrogénhormon az agy számára is nagyfokú védelmet jelent, ugyanis segít fenntartani az agyban a megfelelő véráramlást, illetve a gyulladással és az agyi betegségekkel szemben is nagyfokú védelmet jelent.
Az ösztrogén kulcsszerepet játszik a csontok egészségének fenntartásában, az izomtömeg javításában, és segíthet a csontritkulás kivédésében. A menopauza során azonban csökken az ösztrogén szintje, ami csökkent csonttömeget eredményez.
Az ösztrogénhormon segít a szerotoninszint kiegyensúlyozásában is, ami növeli a szervezetben az endorfin, azaz a boldogsághormon termelését.