Svédország megerősítette terrorizmusellenes törvényeit Ankara biztonsági aggályai miatt, a NATO pedig beleegyezett egy speciális terrorelhárítási koordinátori poszt létrehozásába.

Svédország kedden közelebb került a NATO-csatlakozáshoz, miután a török parlament külügyi bizottsága zöld utat adott a skandináv ország katonai szövetséghez való csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvnek.

A 19 hónapos elutasítás után most úgy tűnik, hogy a török parlament az új évben szavazni fog a kérdésről. A képviselők január 15-én térnek vissza a szünetről.

Recep Tayyip Erdoğan török elnök a júliusi vilniusi NATO-csúcstalálkozón ejtette Svédország tagságával szembeni, régóta hangoztatott ellenvetését, de több hónapba telt, amíg a törvényjavaslatot ratifikációra elküldte a parlamentnek, és hetekbe telt, amíg a parlamenti bizottság jóváhagyta a javaslatot.

Törökország – és Magyarország – több mint egy éve halogatja Svédország csatlakozási kérelmének ratifikálását. Ankara azzal vádolta a svéd kormányt, hogy túlságosan engedékeny olyan kurd szervezetekkel, a fegyveresek támogatóival és más olyan svédországi csoportokkal szemben, amelyeket biztonsági fenyegetésnek tekint.

Ezek közé tartoznak a Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) kapcsolatban álló személyek. A szervezet 39 éve harcol Törökországban egy független Kurdisztánért. Biztonsági fenyegetésnek tartja Ankara azokat a személyeket is, akik állítólag kapcsolatban állnak az Erdoğan elleni 2016-os puccskísérlettel.

A török aggályokra reagálva Stockholm lépéseket tett a terrorizmus elleni törvények szigorítására, a szélsőséges szervezetek támogatását most már nyolc évig terjedő börtönbüntetés sújthatja. A NATO pedig beleegyezett egy terrorizmus elleni küzdelemmel foglalkozó különleges koordinátori poszt létrehozásába, és Tom Goffus főtitkárhelyettest nevezte ki a tisztségre.

Időlegesen visszavetette a svéd csatlakozás ügyét a stockholmi Törökország- és iszlámellenes tüntetések sorozata, amelyek némelyikén a Koránt is elégették – ez alaposan feldühítette Erdoğan kormányát és a török közvéleményt. Míg a svéd kormány elítélte a tüntetéseket, Törökország bírálta Svédországot – ahol szigorú törvények védik a szólásszabadságot -, amiért engedélyezte a muszlimellenes megnyilvánulásokat.

Stockholm végül azt is bejelentette, hogy jobb vámszabályozásra törekszik, és lépéseket tesz a török állampolgárok vízummentes európai utazásának megvalósítása érdekében. Törökország uniós tagsági tárgyalásai 2018-ban megrekedtek az ország demokratikus deficitje és az emberi jogok aggasztó helyzete miatt.

Nagy kérdés még, hogy ha át is megy az ankarai parlamenten a javaslat, hogyan viselkedik Magyarország az ügyben, amely a mai napig nem jelezte, mikor hajlandó megszavazni a lépést. Orbán Viktor miniszterelnök, akit széles körben Vlagyimir Putyin egyetlen szövetségesének tartanak az EU-ban, 2022 júliusa óta akadályozza Svédország NATO-csatlakozását, azt állítva, hogy svéd politikusok „szemenszedett hazugságokat” mondtak a magyar demokrácia állapotáról.

Ugyanakkor sem Orbán, sem más magyar vezetők nem jelezték, mit várnak Stockholmtól, hogy eloszlassák a Svédország katonai szövetséghez való csatlakozásával kapcsolatos fenntartásaikat.

Forrás

HIRMAGAZIN.EU

ElőzőÍgy üzent az esküvője után Vajna Tímea
KövetkezőNyugdíj 2024: több mint kétmillió nyugdíjas juttatása emelkedik – ez vár jövőre a szépkorúakra
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza