Home Tudástár Technika, kommunikáció Miért NE vegyen Nexus mobilt

Miért NE vegyen Nexus mobilt

forrás: BZI/hirado.hu

A szupertelefon-sztori, avagy hogyan süllyesszünk el egy márkanevet. Tudatosan, vagy akaratlanul, egyre megy.

 Miért NE vegyen Nexus mobilt

Még 2010-ben jelent meg a Google első referenciatelefonja, a Nexus One, amit keresetlen egyszerűséggel csak szupertelefonnak, később zászlóshajónak hívtak. A Google ezzel a mobillal nyitotta meg a sorát a Nexus-vérvonalnak, melyben évente megjelenő készülékeinek előállítását mindig külső gyártóra bízta. A legendás Nexus One előállítását a HTC-re, a Nexus S-t, majd a Galaxy Nexust a Samsungra hagyták. Ezután már számokkal nevezték el: jött a szépséges, elöl-hátul üveglap Nexus 4, amit az LG gyártott. Talán az utolsó, a Nexus névhez többé-kevésbé méltó darab a Nexus 5 volt.

Ezeknek a mobiloknak volt két-három, minden más Android telefontól megkülönböztető erényük. Először is, a remek ár-érték arányuk, mert bár soha nem voltak hibátlanok, de ennyiért ilyen jót nem lehetett más gyártónál vásárolni; másodszor, hogy mindig (2-3 évig) megkapták a legfrissebb Android operációs rendszert, s elsőként részesültek minden frissítésből; harmadszor pedig, mert a Nexusok „tiszta” Androidokat futtattak, nem volt rajtuk kéretlen gyártói-kereskedői, eltávolíthatatlan bloatware szoftver. Talán főként a két utóbbi miatt hívták a Nexusokat fejlesztői telefonnak.

A törés a tavaly indult, mától már nem árusított Nexus 6-tal (Motorola) következhetett be. Talán a prémium kategóriába vágyhatott a Google, talán nagyobb nyereséget szimatolt: a 6-os ára mindenesetre a mérettel egyetemben (közel táblagép lett a 6-os) sohasem látott magaslatokra ugrott.

Tovább romlott a helyzet az immáron kétféle idei Nexussal: jött a kisebbik, a másikhoz képest olcsóbb készülék, a műanyag Nexus 5X (LG gyártmány), valamint a megint prémium kategóriában elgondolt Nexus 6P (Huawei), amit vélhetően azért kellett P-nek elnevezni, mert elfogytak a számok: a 7-es ugyanis foglalt, azzal numerálják a Google táblagépét.

Csak a képtelen árképzést, azt tudnánk feledni! Itt már beszámoltunk róla, hogy Európában mintegy 40 százalékkal többe kerülnek az egyébként online árusított Nexusok, mint Amerikában. A remek ár-érték arány elveszett.

Ráadásul a Nexus 6-os óta más gyártók (LG, Samsung, Sony) is hamar, néha gyorsabban frissítenek. A Google One mindenesetre a minap jobbról előzött 6.0.1-re.

Ha pedig a felhasználó csupasz Androidot akar, gyártói nehezékek nélkül, akkor ma jobb ötlet CyanogenModot, vagy OxigenOS-t választani. A nexusosok méretes fórumozó-fejlesztői közössége részben már úgyis átpártolt oda.

 

Exit mobile version
Megszakítás