Több ezer évvel ezelőtt a Földet tartották a világegyetem közepének. Több száz évvel ezelőtt viszont úgy gondolták, hogy a Föld lapos. Ma már tudjuk, hogy mind két állítás hamis.
Azonban azokat az embereket, akik azt állították, hogy a Föld nem lapos és nem a világegyetem központja, őrültnek hitték. Függetlenül attól, hogy ma már csak nevetünk ezeken a gondolatokon, akkoriban az erős hit miatt beleivódott az emberek fejébe a vélt igazuk.
„Minden igazság három szakaszon megy keresztül. Először kinevetik. Azután erőszakosan szembe szállnak vele. Végül pedig elfogadják, mint magától értetődő dolgot.” – Arthur Schopenhauer
Arthur Schopenhauer idézete tökéletesen rávilágít az igazságra, ahogyan az emberek viselkednek, ahogyan világnézetek dőlnek meg.
Az új ötleteket általában egy gyors mosolygással elintézik, mivel ezen a ponton még nem jelentenek nagy veszélyt. Viszont ezután az új ötletek igazságtartalma nyilvánvalóbbá válik. A gondolat, hogy a világnézet változik, félelemmel jár. Végül, ha minden kétséget kizáróan bizonyított lesz az igazság, – amit egykor olyan erősen elleneztek és kinevettek -, egyértelmű lesz. Miért történik ez?
Az Ego
Ahhoz, hogy megértsük ezt a folyamatot, meg kell vizsgálni az emberi egot. Az ego szóról az embereknek általában az emberi büszkeség, a hiúság ugrik be, de az ego ennél többet jelent. Az ego egy hamis énkép, melyről úgy véljük, hogy a valódi énünk. Az elképzelés arról, hogy kik vagyunk, az ego kreációja. Ez azt jelenti, hogy nagy szerepe van abban, hogy mit teszünk, mit gondolunk magunkról és másokról, mit érzünk stb. Úgy is lehet tekinteni rá, mint egy védőrétegre, amely elválaszt bennünket a többiektől. Bár erre a védelemre nincs szükség.
Ha megnézed magad a tükörben és úgy gondolod, hogy meg kellene változtatni valamit a megjelenéseden, az is az ego műve. Amikor úgy érzed, nem érdemelsz meg valamit, az is az ego. Amikor sétálsz az utcán és másokat megítélsz a tettei vagy a ruhája alapján, az is az ego.
Látod már az összefüggést, hogy az ego kapcsolatban van azzal, hogy miért leszünk dühösek, ha mások vitatják azt, amiben hiszünk? Lehet, hogy már eljutottál arra a következtetésre, hogy nem is te vagy mérges, hanem az egód. Honnan tudod, hogy az egod az? Ez igen egyszerű. A közölt és elhitt információ, nem azonos velünk. Az egónk vette ezeket az információkat és egy önazonosságot alkotott. Ha úgy érezzük egonkat megtámadják, idegesek leszünk. Az ego megakarja védeni magát, így lényegében rabszolgasorban tart minket.
Ha valaki megtámadja a kedvenc sportcsapatodat, vagy zenekarodat, dühös leszel, mert az egód személyiségedet rajongóvá alakította.
Lépések, hogy ne azonosulj az egóddal:
1. Ne feledd, hogy az információ nem te vagy! Amikor azt érzed, hogy támadnak, figyeld meg a düh vagy a kellemetlen érzés kialakulását. A megfigyelés egy nagyszerű első lépés, hogy megtudd, mi hogyan működik benned. Ha nem magadat, akkor másokat figyelj meg – de semmiképpen ne ítéld el őket -, hogy mi történik a folyamat alatt.
2. Ha megfigyelted, hogy hogyan reagálsz, tegyél tudatos erőfeszítéseket, hogy megfigyeld az elmén és a gondolatokon túli saját személyiségedet. Elég mélyen hangzik, de ez egy egyszerű felismerés, hogy ellenőrzésed alatt tartod a reakcióidat. Ez a felismerés egy nagy lépés, ami eltávolítja az ego identitását.
3. A gyakorlat folytatása közben legyél tudatos és ne hagyd, hogy az egód átvegye újra az irányítást. Ahogy tovább maradsz tudatos, leszoksz az egóddal való azonosulásról és érzelmileg stabil leszel, ha mások megkérdőjelezik, belekötnek abba, amiben te hiszel. Végső soron lehetővé teszi, hogy sokkal könnyebben lásd meg az információk mögötti igazságot, mint amikor az egód elvakított.
Fordította: Lehotszky Liliána – Jóportál