23.3 C
Budapest
2023. június. 1. csütörtök

Miért lehet beleőszülni a stresszbe?

Dátum:

Megosztás:

Mindenki hallott már olyan emberről, aki egy traumát követően megőszült, történelmi példa Marie Antoinette anekdotikus esete, a királyné az elfogását követően állítólag egyetlen éjszaka alatt őszült meg.

Forrás: Pixabay

Ha nem is egyetlen éjszaka alatt, de viszonylag rövid idő elteltével megőszülhet az ember, ennek az okairól azonban nem nagyon voltak eddig pontos adataink. A Harvard Egyetem Őssejtkutató- és Regeneratív Biológiai Intézet kutatóinak vezetésével készült az a vizsgálat, amelyben egerek esetében tárta fel a gyors őszülés okait.

Ya-Chieh Hsu, az intézet professzora elmondta: „Mindenki tud mesélni anekdotákat a stressz és a teste kapcsolatairól, különösen a test külsején, mint a bőrön vagy a hajon látható hatásokról. Tudni akartuk, mi lehet az anekdoták mögött, igazak-e, és ha igen, akkor mi változik meg szöveteinkben stressz hatására. A haj könnyen vizsgálható, így az őszüléshez vezető változást álltunk neki felmérni. Tényleg kíváncsiak voltunk, hogy valóban bele lehet-e őszülni a stresszbe.”

A kutatók először egereken vizsgálták, hogy esetleg valamilyen immunválasz okán veszítik-e el szőrük színét, feltételezve, hogy az immunrendszer megtámadhatja a szőrhagymákat. Ez azonban vakvágánynak bizonyult, mivel a kísérletekben vizsgált immunsejtek nélküli egerek is megőszültek. Eztán a kortizolra (stresszhormon) koncentráltak, azonban ez sem bizonyult helyesnek: „A kortizolszint mindig megemelkedik stressz hatására, így arra gondoltunk, talán ennek lehet szerepe. Azonban nem kis meglepetésünkre, ha az egerek kortizolt termelő mellékveséjét eltávolítottuk, akkor is megőszültek a stressztől” – magyarázta Hsu.

Miután számos lehetőséget e módszerrel kizártak, a szimpatikus idegrendszerhez fordultak a kutatók, ez felel ugyanis stressz során a menekülés vagy harc típusú válaszokért. E rendszer idegszálai minden egyes hajhagymához elvezetnek, és a kutatók vizsgálatai szerint stressz esetén ezek az idegek noradrenalint bocsátanak ki, amelyet viszont a közeli pigment-regeneráló őssejtek vesznek fel.

A hajhagymákban a hajszálak megújulása során ezek az őssejtek alakulnak át pigmenttermelő sejtekké. A noradrenalin hatására azonban az őssejtek mértéktelenül aktiválódnak, s ezzel kimerítik a készleteiket, így későbbre nem jut pigmenttermelésre szolgáló sejt, s így pigment sem a hajszálakba. „Néhány nap alatt az összes ilyen sejt kimerült, ezt követően soha többé nem volt lehetőség már a hajszálak pigmentjének előállítására. A károsodás végleges.” – tette hozzá Hsu.

Bing Zhang, a kutatás vezető szerzője hozzátette: „Azt hittük, hogy a menekülés vagy harc típusú stresszválasz hasznos az egyének számára, azonban a vizsgálatból kiderült, hogy ebben az esetben végzetesen kimeríti az őssejteket.”
Isaac Chiu, a Harvard Orvosi Karának immunológus professzora, a kutatások egyik közreműködője elmondta: „Tudtuk, hogy a perifériás idegrendszer hatékonyan szabályozza egyes szervek működését, az ereket, az immunrendszert, azonban nem sokat tudtunk arról, hogy az őssejtek működésére is hatása van.”

A kutatás eredménye nemcsak egy hosszú ideje fennálló kérdésre adott választ, hanem a stressz eddig nem ismert negatív hatására is rávilágított, s ennek megértése az első lépés a stressz ilyen jellegű káros hatásainak kivédésére.

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Hirdetés

Kommentelési- és moderálási irányelvünk

Kommentelési- és moderálási irányelveink:

Az álláspontok, olvasói vélemények, kommentek, nem a Hirmagazin.eu Online Média álláspontját tükrözik.

Médiánk pro- és kontra elven működik, a megfogalmazott cikkek, azok tartalma szerint napvilágot láthatnak mindennemű vélemények.

Kérjük tartózkodj az olyan értékelések elhelyezésétől, melyek:

- sértő, vagy oda nem illő tartalmat;

- személyeskedő, és/vagy rágalmazó tartalmat jelenítenek meg!

A hozzászólókkal szemben támasztott alapvető követelmény - a tiltott tartalmú kommentektől való tartózkodáson kívül - a kulturált viselkedés, valamint mások emberi méltóságának és személyiségi jogainak maximális tiszteletben tartása.

Magyarul: Ha csúnyán beszélsz, rágalmazol, sértegetsz bárkit vagy médiákat, közösségi médiákat, a Google és/vagy a Facebook, Twitter letilt x időre, de olyat is hallottunk már, hogy kitilt örökre. Ezektől óvakodj, viszont ha van véleményed, és az más, mint a többi olvasói vélemény, nyugodtan mondd el, írd le, mi örülünk minden véleménynek. Ettől (is) sajtó a sajtó.

Nekünk fontos a Te véleményed, mert fontos vagy nekünk Te magad is!

Köszönjük, további jó olvasást, informálódást és kellemes időtöltést
kívánunk:

Hirmagazin.eu Online Média szerkesztősége

onixmedia

Kapcsolódó hírek

Bruce Willis, Kevin Dillon – Táv-felügyelő (Wire Room) – Bruce Willis egyik utolsó filmje – videó

Bruce Willis egyik utolsó filmje, amelyben ismét egy hőst alakít, .. fordulatos, izgalmas esti szórakozás! Teljes film magyarul: Táv-felügyelő (Wire...

Rendkívüli hír! .. Megszavazta az Európai Parlament: Magyarország alkalmatlan az uniós elnökségre

Az állásfoglalást 442 EP-képviselő támogatta, és csak 144 szavazott ellene. Az Európai Parlament csütörtökön megszavazta azt az állásfoglalást, mely...

Az Európai Bizottság és a kínai vezetés is aggódik a mesterséges intelligencia veszélyei miatt

Az EB korlátozásokat vezetett be az MI-eszközök használatára, Kína pedig még szigorúbban tervezi ellenőrizni az internetes adatforgalmat. A ChatGPT...

Megosztó TRIANON

Trianon miért fontos a magyarok egy részének, és a másik részének miért nem? - erre a kérdésre keressük a...