Sokak tapasztalata: a kezdetben zökkenőmentesen működő Android mobil befékeződik, s nehézkesen, döcögve kezdi teljesíteni a feladatokat.
Ismerős? Az ablakok nem pattannak fel többé, a menü akadozik, a programok az ikonjuk érintése után sokára indulnak el.
Némi aktualitást ad a kérdésnek, hogy az Apple maga ismerte el decemberben, hogy szándékosan lassítja az iPhone-okat.
Bezzeg a HTC, az LG, a Samsung sorban közölték, hogy ők aztán nem vesznek vissza az Android tempójából. Pedig a legtöbb felhasználónak az a benyomása alakulhat ki – ha nem félévenként cserélgeti a készülékeit -, hogy bizony az idő múlásával lassul a droid.
Mi lehet ennek az oka? A választ nem az összeesküvés-elméletekben, ármányos gyártói lassításban kell keresni.
A dolog az Android rendszer lényegéből, valamint a hardverből következik.
A szomszéd rétje mindig zöldebb
Bár az is biztos, hogy aki év elején vesz egy csúcsmobilt, hat hónap múlva a kollégája kezében virító újabb prémium készüléket gyorsabbnak fogja hinni. Már csak azért is, mert gyakran azt látjuk, amit látni vélünk.
Azért a kérdés alapvetően sajnos nem fejben dől el, hanem nagyon is valóságos.
Azok a várva várt operációsrendszer-frissítések
Az összes Android készülék fórumán olvasni lehet az izgatott posztokat, hogy mikor jön már a következő frissítés, illetve, hogy honnan lehet letölteni a legújabb ROM-okat.
Mert a Google mindig azt ígéri, hogy a következő oprendszere jobb teljesítményt fog nyújtani, kevesebbet fogyaszt majd az akkumulátor.
Ehhez képest a droidok lassulnak.
Leginkább az lehet a jelenség hátterében, hogy a legújabb verziókat a legújabb hardverekre optimalizálják, s régi készülékek nyögve teljesítik a friss mutatványokat. Mert az új szoftver szinte mindig több erőforrást igényel.
És az alkalmazások…
Mivel az Android a mai napig töredezett, azaz a különféle gyártók készülékein egészen eltérő verziók futnak, számos felhasználó soha nem kap operációs rendszer frissítést. Mégis lassul a telefonjuk.
Mert azért az alkalmazások frissülnek. Ráadásul az esetek jelentős döntő többségében kell is frissíteni ezeket, mert biztonsági javításokat is tartalmaznak az update-k.
Az új funkciók révén az alkalmazások egyre több helyet és erőforrást rabolnak a működésükhöz.
A mindig is hírhedten rosszul megírt, a leggyorsabb telefont is időnként dadogásra kényszerítő Facebook app például 2014-ben még 60-70 MB RAM-ot használt fel az okostelefon rendelkezésre álló memóriájából. Ma simán megeszik 200-300MB-ot is.
Pusztul a memória
Szinte naponta frissülnek az alkalmazások az Androidon. Le lehet tiltani ezt, s rögzíteni a droidot az időben, de az sem segít igazán.
Talán kicsit kevésbé gyorsan fog lelassulni a készülék, de a folyamat elkerülhetetlenül végbemegy.
A mobilokba ugyanis a rendelkezésre álló flash memóriák közül az úgynevezett NAND típusú memóriát építik.
Ez számos tekintetben megfelelő, ráadásul olcsóbb a többinél, de vannak hátrányai.
Érdemes figyelembe venni, hogy a NAND normális futásához a készülék belső tárhelyének legalább 25 százalékát üresen kell hagyni.
Az igazi probléma pedig az, hogy ez a típusú memória idő múltán menthetetlenül romlik. Meghatározott írásciklusokat végrehajt még akkor is, ha nem használjuk, a lassulás gyakorlatilag elkerülhetetlen. Képességei végesek, akárcsak egy akkumulátornak.
forrás: hirado.hu
Kép: Shutterstock