Az elektronikai hulladékok mennyisége az elmúlt 15 évben exponenciálisan növekedett. Világviszonylatban több mint 50 millió tonna keletkezik. Ezek javarészt statisztikai becslések, melyeket tényszámok mellett új termékek gyártása mennyiségéből, eladási adatokból és eszközélettartamokból kalkulálják.

A tényadatokat a hivatalos hulladékfeldolgozó vállalatok információi szolgáltatják. A becslésekre azonban azért van szükség, mert sajnos ennek a mennyiségnek megközelítőleg 80%-a ismeretlen helyen fejezte be életútját. Az e-hulladékok mennyiségének 20%-a az csupán, ami hivatalos, nyomon követhető úton került leadásra, begyűjtésre, tárolásra és végül feldolgozásra.

Elektronikai hulladékok Magyarországon

Az Európai Unióban Magyarország az élmezőnyben helyezkedik el az e-hulladékok hivatalos feldolgozása, újrahasznosítása tekintetében. A keletkezett hulladékok több mint 50%-át dolgozzuk fel dokumentált módon.

Hazánkban néhány éve kialakult és elfogadhatóan működik a begyűjtési és hasznosítási rendszer. Több módon van lehetősége a felhasználóknak – legyen az lakossági vagy ipari – megszabadulni a használni már nem kívánt gépektől, berendezésektől. Fontos kiemelni, hogy ezek a termékek nem minden esetben hulladékok. A fogyasztói társadalom úgy alakult sajnos ki, hogy ma már nem csak azért válnak meg az emberek használati tárgyaktól, gépektől mert tönkre mennek vagy megsemmisülnek. Sokkal gyakoribb okok ennél, hogy modernebbre, nagyobbra, funkcióiban fejlettebbre cserélik. De, ami még ettől is sajnálatosabb, hogy azért vásárolnak új termékeket, mert a régit megunták és vágynak egy másikra.

Újrahasznosítási lehetőségek

Mivel a régi, használt eszközeiket, gépeiket a felhasználók funkciójában teljesen megfelelő állapotban kívánják lecserélni, a legkézenfekvőbb megoldás, hogy értékesítik, elajándékozzák.

Amennyiben mégsem ezt a megoldást választják, lehetőség nyílik évente 1-2 alkalommal kampányszerű településeként lomtalanításra, ahol szintén előszeretettel szabadulnak meg akár még működőképes készülékeiktől. Ez egy kiváló lehetőség arra, hogy bár szabályozva van, mégis vannak csoportok, akik arra szakosodtak, hogy – mintegy előválogatóként – összegyűjtsék az itt kidobott gépeket. A működőket tovább használják, vagy értékesítik. A működésképteleneket amennyiben mód nyílik rá megjavítják vagy ha már nem lehet akkor szétbontják és alkatrészként vagy elektronikai hulladékként értékesítik. Itt kezdődik meg a fémhulladék feldolgozás.

A hivatalos út

Szabályos eljárásként a gépek szétbontását az erre szakosodott és engedéllyel rendelkező vállalatok telepein van lehetőség. Ennek oka, hogy felelőtlenség otthoni körülmények között szaktudás nélkül elektronika berendezéseket szétbontani. A nem megfelelő módszerek miatt nem csak környezeti károkat lehet okozni, hanem saját egészségét is veszélyezteti az aki ezzel próbálkozik.

Magyarországon Kormányrendelet írja elő, hogy az elektronikai termékeket értékesítő cégeknek kötelessége csereként visszavenni a használt termékeket amennyiben újat vásárol egy vevő. Ez az egyik legbiztosabb módja, hogy a hulladéknak szánt elektronikai eszközök megfelelő módon biztonságosan a megfelelő feldolgozóhoz kerüljön.

A másik út, hogy a felhasználó maga keresi fel ezeket a gyűjtőpontokat, hulladékudvarokat, feldolgozókat. Személyesen szállítja oda elektronikai berendezéseit és adja át dokumentálva. Így tud leggyorsabban megkezdődni a biztonságos és szakszerű bontása a készülékeknek.

Majd azt követően az egyes elemeinek a fémhulladék feldolgozása.

ElőzőHogyan válasszuk ki a legjobb kerti trambulint?
KövetkezőMinden hétfőn Árzuhanás a SPAR-nál
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza