A hibiszkusszal közeli rokon, a meleg éghajlati övezet növénye. A termésátlag igen megcsappan, ha a hőmérséklet 21 fok alá csökken.
A hüvelyszerű terméseket meghámozva, egészben fogyasztjuk, magját a borsóhoz hasonlóan hasznosíthatjuk. Tápanyagban gazdag jó vízáteresztő talajt kedveli, a tömörödött talajban mélyágyban érdemes termelni.
Dolgozzunk az ágy talajába istállótrágyát valamint a vízelvezetés céljából homokot vagy kavicsot. Kedvező körülmények között egy vegetációs időszakban akár kétszer is szüretelhetünk. Először a fagyok elmúltával vessük, másodszor pedig június-júliusban.
A magokat 80-90 cm-es sortávolságra, sekélyen vessük, majd a magoncokat 40 cm-es tőtávolságra. A palántákat üvegházban vagy ablakpárkányon nevelhetjük. Ehhez cserepet használjunk, mert a gyökerei sérülékenyek.
Amikor a fagyok elmúltak, a palántákat kiültethetjük.
Gyomlálni kell, és ne tartsuk nyirkosan, mert így elkerülhetjük a rothadást. Vetés után kb. egy hónap elteltével hintsünk rá szarú, vér, csontlisztet, majd érett trágyával mulcsozzuk a talajt.
Az okra termését kívülről durva, erős szőr borítja, mely érzékeny bőrön allergiás tüneteket okozhat. A megelőzés érdekében dolgozzunk kesztyűben. Minden második nap, az éretlen lédús, zöld színű terméseket le kell szedni.
Ha két napnál hosszabb ideig akarjuk tartani, nedves ruhával takarjuk le és hűvös helyen tároljuk.
Forrás: szépzöld