Mielőtt kávéfőzőt választunk, érdemes mérlegelni
Sokunk számára elképzelhetetlenek a reggelek a finom és illatos kávé nélkül. Kávé és kávé között azonban hatalmas különbségek vannak; nem csupán a kávébab és a készítmény minősége, hanem az elkészítés módja is meghatározza, milyen ízélményben lesz részünk. Az alábbiakban összegyűjtöttük, mit érdemes tudni a kávégépek vásárlása előtt.
Mielőtt elkezdenénk szemezni a különböző készülékek között, néhány alapvető kérdést érdemes tisztáznunk. Elsőként arra kell választ adnunk, hogy a kávéfogyasztásra csupán koffeinbevitelként vagy igazi a nap fénypontjaként tekintünk. És persze érdemes azt is meggondolni, mennyit fizetnénk ki a gépért; a legolcsóbb filteres és a jobb automata gépek között hússzoros vagy még nagyobb árkülönbséget láthatunk.
A típusok között elsőként a filteres kávéfőzőt kell megemlítenünk. Noha ezek a gépek általános megvetésnek „örvendenek” a kávéimádók körében, tagadhatatlan, hogy a mai napig keresettek és népszerűek. Ez elsősorban az alacsony árukkal magyarázható. A működési elvük egyszerű; bekapcsolást követően a készülék forró vizet csorgat keresztül a filterbe helyezett őrölt kávén, ami becsorogva zaccmentes gyenge italt ad. Az így készített kávé koffeintartalma nem túl magas, így napi többszöri fogyasztásra alkalmas. Sok készülék esetében kancsó és melegítőtalp gondoskodik a reggeli italunk frissen tartásáról.
Szót kell ejteni az úgynevezett presszó gépekről is. Noha a szó hallatán a kávézók hatalmas csodagépei jutnak eszünkbe, ma már széles kínálat áll rendelkezésre kifejezetten háztartási használatra tervezett espresso gépekből is. Üzembe helyezés során az őrleményen hozzávetőlegesen 90 fokos víz préselődik át a 10-15 bar nyomáson. Ennek az eljárásnak köszönhetően sűrű és krémes italt nyerünk. A kategória olcsóbb gépei rendszerint nem rendelkeznek beépített darálóval, így magunknak kell gondoskodunk a megfelelő minőségű és frissességű őrleményről.
Ma már nem mehetünk el az úgynevezett kapszulás kávéfőzők mellett sem, amelyeket nyugodtan nevezhetünk a leggyorsabban feltörekvő típusnak. A gépekért nem kell különösebben magas árat fizetnünk; noha rendszerint drágábbak a filteres gépeknél, de lényegesen olcsóbban a jobb presszó- és automata kávéfőzőknél. Esetükben a nagyobb ráfordítást a relatív drága kapszulák rendszeres vásárlása jelenti. A gyártók kiemelt figyelmet fordítanak, hogy az alumínium-dobozkákba csakis a legjobb minőségű kávék kerüljenek, ráadásul az aromatartó csomagolásnak és a nyomáson alapuló főzési technikának köszönhetően az ilyen italok kimagasló ízélményt kínálnak. Pozitívumként említhető, hogy a kapszulák kínálata egyre szélesebb, kompatibilis kiszerelések is elérhetők, így a töltetek beszerzési költsége egyre elfogadhatóbb.
Végezetül meg kell említeni az automata kávéfőzőket is, amelyek beépített kávédarálóval rendelkeznek, így nincs más dolgunk, mint feltölteni a tartályokat szemes kávéval, vízzel és tejjel, a gép pedig gombnyomásra elvégzi a kávé darálását, a tej habosítását, a víz felmelegítését és a kávé kiengedését. Hátrányuk, hogy még a háztartási használatra tervezett készülékekért is viszonylag magas árat kell fizetnünk, ritkán juthatunk neves gyártó középkategóriás készülékéhez 100 ezer forint alatt.
A kiválasztás során sok apró tulajdonságra is érdemes figyelnünk. Vegyük figyelembe a víztartály kapacitását, a csepegtető tálca kiemelését, ami megkönnyíti a tisztántartást, a hasznos kiegészítők és funkciók sorát, illetve ne feledkezzünk meg a dizájnról sem, hiszen ezek a készülékek mindig a szemünk előtt lesznek!